4 اسفند 1340

4 اسفند 1340

بی پولی و مخارج عید!/نام امام خمینی در صدر لیست مراجع تقلید/چه کسی رئیس جدید دانشگاه خواهد شد ؟!/کمیسیون امنیت اجتماعی و حوادث اخیر/وضع اقتصادی امروز ایران سفر امینی را ضروری می ساخت/سفر مهم امینی به لندن وضعیت سیاسی ایران را مشخص می کند!

بی پولی و مخارج عید!

« تهران مصور » در شماره امروز خود نوشته است : بی پولی مردم را به سختی در فشار قرار داده است به طوری که خیاط  خانه های تهران در این باره می گویند میزان کار نسبت به پارسال از 50 درصد هم کمتر شده است.

میزان فروش لوازم آرایش نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل 60 درصد تنزل پیدا کرده است و کفاشی ها می گویند که مشتریان قدیمی آن ها که نزدیکی های عید کفش های گران قیمت می خریدند ترجیح می دهند که از کفش های درجه دوم ابتیاع کرده و یا کفش های بازاری بخرند.

در سایر مسائل مبتلا به مردم نیز چنین تنگدستی و ناراحتی حکم فرما است.

 

نام امام خمینی در صدر لیست مراجع تقلید

« تهران مصور » در گزارشی به مراجع تقلید شیعیان جهان از آغاز تا امروز پرداخته و آیت الله خمینی را یکی از این مراجع خواند.

در این گزارش آمده است :

در انتخاب مرجع تقلید این نکته حتما در نظر گرفته می شود که مرجع تقلید باید اعلم الناس و اعلم العلماء باشد. مجتهدین عادی و اهل علم تشخیص دهند که کدام یک از مجتهدین دارای چنین صفتی هستند، بعد از انتخاب این عده یک نفر را از بین خود یا از خارج به عنوان مرجع تقلید انتخاب می کنند.

در ادامه گزارش لیست علمایی که در قم هستند و صلاحیتدار مرجعیت تقلید را دارا می باشند شمرده شده است ، این افراد به ترتیب عبارتند از : حضرت آیت الله حاج آقا روح الله خمینی که اکنون در حوزه علمیه قم کلاس دارند و بیش از 400 نفر را تدریس می کنند ، حضرت آیت الله آقا سیدمحمدرضا گلپایگانی ، حضرت آیت الله آقا سیدکاظم شریعتمدار تبریزی ، حضرت آیت الله آقا شیخ عبدالنبی اراکی ، حضرت آیت الله حاج  سیدمحمد محقق یزدی معروف به داماد ، حضرت آیت الله حاج شیخ عباسعلی شاهرودی، حضر آیت الله آقا سیدشهاب الدین نجفی مرعشی ، حضرت آیت الله حاج سیدمرتضی لنگرودی.

در ادامه گزارش « تهران مصور » می خوانیم : این عده از علما و کسانی که صلاحیت مرجعیت دارند مورد اعتماد و قبول کلیه اعضای حوزه علمیه قم هستند البته شخصیت های مذهبی طراز اول دیگری نیز در قم هستند که ممکن  است از میان آن ها کسی انتخاب شود.

 

چه کسی رئیس جدید دانشگاه خواهد شد ؟!

« تهران مصور » نوشت : پس از مسافرت دکتر فرهاد رئیس دانشگاه به سوئیس شایعانی پیرامون تغییر رئیس دانشگاه و انتصاب شخص دیگری به این سمت رواج یافت بخصوص پس از شرفیابی اخیر دکتر سیاسی رئیس دانشکده ادبیات بحضور شاه و ملاقات های مکرر وی با نخست وزیر نام وی بیش از همه برای احراز این پست شنیده می شود.

گذشته از این نام دکتر جهانشاه صالح و پروفسور عدل بیشتر برای احراز ریاست دانشگاه برده می شود.

 

کمیسیون امنیت اجتماعی و حوادث اخیر

هفته گذشته کمیسیون امنیت اجتماعی تشکیل شد تا به جرم دستگیرشدگان اخیر رسیدگی نماید.

کمیسیون مذکور می تواند کسانی را که مجرم تشخیص دهد از 2 تا 6 ماه به نقاط بد آب و هوا تبعید نماید با وجود این که گفته می شود فعالیت کمیسیون مزبور در مدت غیبت نخست وزیر خواهد بود معذلک احتمال دارد کسانی که در حوادث اخیر دستگیر شده اند با استفاده از قانون امنیت اجتماعی زمان مصدق تبعید شوند.

 

وضع اقتصادی امروز ایران سفر امینی را ضروری می ساخت

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : مسافرت نخست وزیر ایران به آلمان و سپس دیداری از لندن بدون شک از نظر منافع ایران یک قدم به جلو محسوب می شود.

وضع سیاسی و اقتصادی که فعلا در ایران است لزوم چنین مسافرتی را ایجاب می کرد، مذاکره برای دریافت اعتباری به مبلغ 200 میلیون مارک یا بیشتر و همچنین جلب کمک آلمان در مورد اقتصاد نفت پایه و اساس مذاکرات امینی با ادنائر خواهد بود.

 

سفر مهم امینی به لندن وضعیت سیاسی ایران را مشخص می کند!

این گزارش می افزاید : با این که قرار نبود نخست وزیر ایران به انگلیس برود ولی دیدار دکتر امینی از لندن در روشن شدن اتمسفر سیاسی تهران بی اثر نخواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.