۳ اسفند ۱۳۴۰

۳ اسفند ۱۳۴۰

مذاکره امینی و ادنائر شروع شد/خیال شناسایی کامل اسرائیل را نداریم!/شاه به مراغه می رود/ظرف مدت کوتاهی  تولید بالا خواهد رفت!/وزیر خارجه وظایف نخست وزیر را به عهده گرفت/نظر روزنامه بلژیکی درباره اصلاحات ارضی در ایران/تمجید روزنامه های اطلاعات و کیهان از کودتای رضاخان!/اصلاحات صنعتی بر اصلاحات ارضی مقدم است

مذاکره امینی و ادنائر شروع شد

از امروز در بن با شرکت دکتر ارهارد وزیر اقتصاد آلمان مذاکره امینی و ادنائر صدراعظم آلمان آغاز شد.

امینی در سر راه خود به آلمان غربی در بیروت گفت :

دولت ایران از پشتیبانی قاطبه ملت ایران که اکثریت آن طبقه کشاورز و طبقه متوسط است برخوردار است و در اجرای نیات شاهنشاه با کمال قدرت به فعالیت های آبادانی و اجرای برنامه های اصلاحی خود به منظور بهبود وضع زندگی مردم ادامه خواهد داد.

 

خیال شناسایی کامل اسرائیل را نداریم!

رادیو لندن نیز گزارش داد علی امینی نخست وزیر ایران در بیروت به خبرنگاران جراید اظهار داشت که ایران در حال حاضر به هیچ وجه خیال شناسایی کامل اسرائیل را ندارد.

ایران درصدد است روابط خود را با کشورهای عرب حفظ کند ولی امینی شکایت کرد که علیرغم این اعراب هیچ گونه کمکی به ایران نکرده اند.

 

شاه به مراغه می رود

وزیر کشاورزی امروز گفت : برای تقسیم اسناد مالکیت در اواخر اسفند شاهنشاه به مراغه تشریف فرما می شوند.

 

ظرف مدت کوتاهی  تولید بالا خواهد رفت!

 کسانی که با عینک سیاه به کار اصلاحات ارضی نگاه می کنند و خیال می کنند این کار اثر تورمی دارد و به نتایج مختلف این قانون توجه ندارند و نمی دانند در مملکت اثرات مفیدی به بار خواهد آورد و مسلما ظرف مدت کوتاهی تولید را در این مملکت خیلی بالا خواهد برد.

وی در یک مصاحبه دیگر نیز درباره تاریخ اهدای اسناد مالکیت دهات تقسیم شده به زارعین اظهار داشت بین بیستم تا 24 اسفند شاهنشاه به مراغه تشریف فرما خواهند شد، ضمن تشریفاتی که با حضور مقامات دولتی و سفرای خارجی و شخصیت ها تشکیل  خواهد شد اسناد مالکیت دهات را به زارعین اعطا می فرمایند.

ارسنجانی در پاسخ به این سوال که آیا برای خرید املاک کمک مالی به وزارت کشاورزی می شود یا خیر اظهار داشت : ما در این خصوص حتی یک دینار هم کمک نمی گیریم ، نه از داخل و نه از خارج و اولین ثمره کار را نیز هنگام برداشت محصول در خرداد ماه خواهیم دید.

 

وزیر خارجه وظایف نخست وزیر را به عهده گرفت

از اول وقت اداری امروز قدس نخعی وزیر خارجه و نائب نخست وزیر در کاخ نخست وزیری حضور یافت و به کارهای جاری نخست وزیری رسیدگی کرد.

قدس نخعی که به سمت سفیر کبیر ایران در واشنگتن منصوب شده است در مورد تاریخ سفر خود به آمریکا نیز اظهار داشت : در اوائل فروردین ماه به آمریکا خواهم رفت.

وی در مورد مذاکرات اخیر ایران و شوروی نیز گفت : مذاکراتی که اخیرا به عمل آمد روی کلیات بود و دو کشور علاقمند به داشتن مناسبات عادی هستند.

 

نظر روزنامه بلژیکی درباره اصلاحات ارضی در ایران

روزنامه « لایبر» بلژیک چاپ بروکسل در شماره اخیر خود زیر عنوان « اصلاحات شجاعانه شاهنشاه  » مقاله ای پیرامون اصلاحات ارضی در ایران منتشر کرده است.

نخست وزیر ایران علی امینی که مامور اجرای نظر شاهنشاه در مورد اصلاح وضع اجتماعی ایران شده است از پشتیبانی کامل شاه برخوردار است.

در حال حاضر امینی عقیده دارد که بهبود وضع زندگی توده های مردم بایستی مقدم بر انتخابات باشد و در چنین وضعی نخست وزیر ایران با پشتیبانی شاهنشاه کوشش دارد که اصلاحات اجتماعی را با شهامت به مرحله اجرا درآورد و به همین علت با مخالفت دست چپی ها و دست راستی ها که متفقا می کوشند اجرای اصلاحات را غیر ممکن سازند روبرو است.

 

تمجید روزنامه های اطلاعات و کیهان از کودتای رضاخان!

«روزنامه اطلاعات » در سرمقاله امروز خود به مناسبت سالگرد « کودتای سوم اسفند » نوشت :

رضاخان سردار سپه، سردار بزرگ و بازگرداننده مجد و عظمت ملی ایران!

سوم اسفند ۱۲۹۹ خورشیدی در تاریخ ملت ایران، که پستی بلندی های فراوان به خود دیده است ، یکی از آن نقطه عطف های حساس بود و رضاخان سردار سپه، نیز آن سردار بزرک و مرد قهرمان باز گرداننده مجد و عظمت ملی ایران.

این که امروز با این همه اطمینان و اعتماد به آینده کشور اظهار نظر می کنیم وبا دل راحت اعتقاد راسخ بدان داریم که این مملکت به زودی به هدف مطلوب خواهد رسید و پا به پای ملل بزرک به راه خواهد افتاد، فقط مرهون این زیر بنای محکمی است که به دست اعلیحضرت فقید رضاشاه کبیر پی ریزی شده و آبادانی های امروز همه بر روی آن استوار شده است.

رضاشاه هنگامی به داد مملکت رسید که تاریخ باستانی و انقلاب مشروطیت و همه چیز این ملت در شرف اضمحلال و زوال بود... شاید بسیاری از عناصر احساس درد و رنج می کردند و چه بسا بسیاری از مدعیان و خواستاران رهبری آن روز از روی کتاب و تاریخ می  دانستند که باید مملکت را نجات داد، ولی کار را آن کسی کرد که قیام کرد و واقعا جان خودرا در این راه سپر  بلا نمود.

از تاسیسات علمی، پایگاه های صنعتی جدید گرفته تا تحول در زمینه بهره برداری از منابع مالی کشور ، ریشه کن ساختن اصول خانخانی۱ و قلدری فردی، تشکیل ارتش منظم و مورد اعتماد، و بالاتر از همه ایجاد حس اتکاء به نفس وغرورملی ، هرچه که به نظر می رسد به دست و فکر رضاشاه کبیر انجام گرفته و ملت قدرشناس و رشید ایران هرگز خاطره آن مرد بزرک را از یاد نخواهد برد... ملت ما خاطره روز سوم اسفند را به عنوان یک نقطه عطف تاریخی خود گرامی می دارد و همیشه به روان سردار قهرمان بزرک اعلیحضرت فقید رضاشاه کبیر درود می فرستد ... ملت ما به تمام آثار درخشان آن سردار بزرک به دیده تکریم می نگرد و همچنان به رهبری فرزند برومند او اعلیحضرت محمدرضاشاه به امید فراوان چشم دوخته و به حرکت خود در راه ترقی و تعالی گام بر می دارد.۲

« روزنامه کیهان » نیز در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : در سپیده دم یک صبح سوم اسفند سردار شجاعی که از بهم آشفتگی روزگار میهن خویش دلتنگ بود و می دید یکسوی کشور ما را پلیس جنوب و سوی دیگر را سالدات های روس زیر نفوذ گرفته اند و در هر گوشه، از هر سری صدایی و از هر گلویی نغمه ای ناهماهنگ و ایران برباد ده بیرون می آید دور از دسته بندی های سیاسی شمال و جنوب قد علم کرد و پایتخت خواب آلود را اشغال نمود و از همان روز تاریخ ایران ورقی تازه خورد و فرمان حکومت مرکزی که از چهار دیوار عمارت وزراتخانه نیز بیرون نمی رفت، همراه قدم های محکم ارتش جوان ایران که این فرمانده شجاع بنیان گزار و رهبر و مدیر آن بود باقصی نقاط کشور رفت.۳

 

اصلاحات صنعتی بر اصلاحات ارضی مقدم است

« روزنامه کیهان » در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : دیگر زمان گاوآهن و آبیاری با رشته های باریک قنات و درو کردن با دست گذشته است، مثالی که از فلاحت آمریکا و لبنان و اسرائیل زدی برای اثبات لزوم تقدم اصلاحات صنعتی بر اصلاحات فلاحتی کافی است زیرا آن ها به واسطه صنعت کشاورزی خود را تا آن اندازه ترقی داده اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.