2 اسفند ۱۳۴۰

2 اسفند ۱۳۴۰

دست خالی باز نخواهیم گشت!/ایران و بازار مشترک/با مسافرت امینی کمک های اقتصادی آلمان غربی به ایران بیشتر می شود/امینی گفته است برای گدایی به آلمان نمی رود ولی ایران نیازمند کمک های مالی غرب است!/تمایل آلمان غربی برای کمک مالی به برنامه پنج ساله سوم/کمک 200 میلیون مارکی به ایران/دولت به اصلاحات اساسی خود با نهایت قدرت ادامه می دهد/وضع ارزی نه ماهه کشور/برنامه های کانون مترقی در اختیار خبرنگاران قرار گرفت/قرارداد وام آمریکا به ایران/سقوط یک هواپیما با 13 سرنشین/مذاکرات ایران و افغانستان بر سر صادرات سیمان/مسئله فروش کارخانجات دولتی وارد مراحل جدی تری شده است

دست خالی باز نخواهیم گشت!

صبح امروز نخست وزیر در راس هیئتی تهران را به سوی آلمان ترک گفت.

علی امینی نخست وزیر قبل از عزیمت به آلمان در جمع خبرنگاران در فرودگاه گفت : ما دست خالی بازنخواهیم گشت.

 

ایران و بازار مشترک

امینی درباره عضویت ایران در بازار مشترک نیز گفت : الحاق که چه عرض کنیم ، چون حتی انگلیس هم هنوز به آن ملحق نشده است و البته مذاکراتی در این مورد خواهیم کرد.

 

با مسافرت امینی کمک های اقتصادی آلمان غربی به ایران بیشتر می شود

خبرگزاری آلمان در گزارشی اعلام کرد : امینی نخست وزیر ایران امروز ظهر اظهار امیدواری کرد که با مسافرت قریب الوقوع وی به آلمان غربی کمک های اقتصادی این کشور به ایران افزایش یابد و پیوندهای بازرگانی بین دو کشور تحکیم شود.

امینی که امروز بعد از ظهر به بن خواهد رسید به خبرنگار خبرگزاری آلمان در تهران گفت : سفر من به آلمان غربی به خاطر امضای رسید پول و یا گرفتن چک و حواله پولی نیست، بلکه امید قطعی و طبیعی من این است که این مسافرت موجب افزایش کمک های اقتصادی دولت فدرال آلمان غربی برای اجرای برنامه پنج ساله سوم ایران گردد که از پائیز آینده آغاز خواهد شد.

 

امینی گفته است برای گدایی به آلمان نمی رود ولی ایران نیازمند کمک های مالی غرب است!

امینی روز یکشنبه گذشته ضمن نطقی در برابر مردم اظهار داشته بود که وی برای گدایی به آلمان غربی نمی رود بلکه به عنوان نخست وزیری می رود که کشورش نیازمند کمک های مالی و فنی غرب است و نخست وزیر یک ملت 20 میلیونی است که بازار خوبی برای غرب می تواند باشد و امکانات زیادی برای سرمایه گذاری های خارجی در کشورش موجود است.

 

تمایل آلمان غربی برای کمک مالی به برنامه پنج ساله سوم

خبرگزاری آلمان همچنین گزارش داد

انتظار می رود که مذاکرات امینی با « لودویک ارهارد » وزیر اقتصاد آلمان غربی پیرامون مسائل اساسی اقتصاد ایران باشد و امینی هدف ها و کارهایی را که در برنامه پنج ساله سوم ایران پیش بینی شده برای ارهارد تشریح کند.

دولت آلمان غربی قبلا اظهار تمایل کرده است که برای اجرای این برنامه مقداری کمک مالی در اختیار دولت ایران بگذارد.

 

کمک 200 میلیون مارکی به ایران

در ماه اوت سال گذشته دولت آلمان غربی مبلغ 200 میلیون مارک اعتبار عمرانی جهت اجرای پروژه سد سفید رود و احداث تاسیسات ناتمام شرکت ملی نفت ایران که در زمان برنامه دوم شروع شده بود در اختیار دولت ایران گذاشت.

دولت ایران می بایست 105 میلیون مارک از این 200 میلیون مارک را در راس مدت دو سال به دولت آلمان غربی بپردازد و دولت آلمان غربی پس از دریافت این مبلغ بار دیگر آن را به منظور اجرای پروژه های کوچک تر به دولت ایران خواهد داد.

علاوه بر این دولت آلمان غربی در تابستان گذشته تعهد کرده است که اعتباراتی مجموعا به مبلغ 35 میلیون مارک بابت تعهداتی که موسسات مختلف آن کشور در همکاری برای اجرای پروژه های جدید شرکت نفت ایران داشته اند اختصاص دهد.

 

دولت به اصلاحات اساسی خود با نهایت قدرت ادامه می دهد

دیشب نخست وزیر ضمن تشکر از مردم اعلام داشت : دولت به اصلاحات اساسی خود با نهایت قدرت ادامه می دهد، تلاش های مذبوحانه معدودی که سال ها تلاش و نیت آن ها تضییع حقوق عمومی است به جایی نخواهد رسید.

 

وضع ارزی نه ماهه کشور

بانک مرکزی ایران آماری از دریافت ها و پرداخت های ارزی کشور طی نه ماهه فروردین تا آذرماه 1340 کشور را منتشر ساخت.

بررسی آماز مزبور نشان می دهد که میزان دریافت های ارزی کشور طی نه ماه 50/8 میلیون دلار بیش از پرداخت های ارزی بوده است زیرا جمع دریافت های ارزی معادل 516/6 میلیون دلار بوده و مجموع پرداخت های ارزی کشور برابر 465/8 میلیون دلار شده است.

وضع دریافت ها و پرداخت های ارزی کشور در سه ماهه سوم در افزایش درآمد ارزی و کاهش مخارج ارزی کشور تاثیر بیشتری داشته است زیرا در سه ماهه مذکور خرید ارزهای صادراتی و خرید ارز از کنسرسیوم و قسط مهم ایران از درآمد نفت که دریافت شد ارقام درشت تری بودند و یک کمک 15 میلیون دلاری نیز به ایران داده شد و در مقابل فروش ارز برای واردات و فروش ارزهای غیربازرگانی هم نسبتا تقلیل پیدا کرد.

 

برنامه های کانون مترقی در اختیار خبرنگاران قرار گرفت

به مناسبت سالگرد تاسیس « کانون مترقی » دیشب اجتماعی از مدیران و نمایندگان جراید و 200 نفر از اعضای کانون مزبور در هتل ونک تشکیل گردید ، حسنعلی منصور رئیس هیئت مدیره کانون مترقی ضمن بیانات مبسوطی گفت :

این کانون برای نظرات شخصی و جاه طلبی افراد بوجود نیامده و محل کارگشایی و کاریابی نیست، اصول و نظرات کانون مشتمل است بر تامین حق تعلیم و تربیت ، تامین حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی، شناسایی اهمیت آزادی قلم و بیان، تامین استقلال کامل و تحکیم قوه قضائیه ، اجباری بودن تعلیمات اجباری، تامین بهداشت عمومی و تعمیم بیمه های اجتماعی، حمایت از افراد در مقابل بیکاری، پیری و حوادث خارج از اراده انسان ، شناسایی و تایید حق مالکیت و لزوم تعدیل ثروت ، تنظیم برنامه های جامع اقتصادی و تشویق و ارشاد فعالیت های خصوصی اقتصادی.1

 

قرارداد وام آمریکا به ایران

بعد از ظهر دیروز قرارداد مربوط به دریافت 20 میلیون دلار از دولت آمریکا در کاخ سازمان برنامه به امضا رسید.

سازمان برنامه طی اطلاعیه ای در این زمینه اعلام کرد : دولت ایالات متحده آمریکا موافقت خود را نسبت به پرداخت 20 میلیون دلار وام به ایران جهت کمک به تامین هزینه پروژه های مختلف سازمان برنامه هفت ساله کنونی (دوم) اعلام کرده است. موافقت نامه این وام که در دو فقره پرداخت خواهد شد دیروز توسط مهندس اصفیا قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه و جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا در ایران به امضا رسید.

به موجب موافقت نامه دیگر مبلغ 6 میلیون دلار برای کمک به تامین هزینه های ریالی کنونی پروژه های احداث شاهراه هایی که هم اکنون توسط سازمان برنامه از طریق پیمانکاران در دست اجرا است به مصرف خواهد رسید.

 

سقوط یک هواپیما با 13 سرنشین

یک ساعت بعد از نیمه شب گذشته یک فروند هواپیمای دوموتوره مسافربری به خلبانی کاپیتان « تریسی » آمریکایی که جمعا 13 نفر سرنشین داشت به علت طوفانی بودن هوا و تمام شدن بنزین در 300 متری فرودگاه « کوت عبدالله » اهواز سقوط کرد.

 

مذاکرات ایران و افغانستان بر سر صادرات سیمان

امروز اطلاع حاصل شد که مذاکرات ایران و افغانستان برای صدور سیمان به آن کشور به مراحل نهایی نزدیک شده و در اغلب موارد بین نمایندگان دو کشور موافقت حاصل شده است.

 

مسئله فروش کارخانجات دولتی وارد مراحل جدی تری شده است

« اطلاعات » نوشت : مسئله فروش کارخانجات دولتی اکنون وارد مراحل جدی تری شده به طوری که خبرنگار ما کسب اطلاع کرده است ممکن است مذاکراتی که از چندی قبل در این خصوص آغاز شده با توافق همراه باشد.

فروش کارخانجات دولتی از سال ها قبل مورد بحث دولت و محافل اقتصادی بوده است زیرا تجربه نشان داده بود دولت به هیچ وجه نمی تواند تاجر خوبی باشد از طرف دیگر با شرایط خاص و تسهیلات زیادی که در اختیار دولت بود محصولات و کالاهای کارخانجات دولتی از نظر قیمت دارای امتیازاتی بود و به خوبی می توانست با محصولات مشابه کارخانه های ملی رقابت شدید کند و بازار فروش به دست آورد.

در سال های اخیر وضع شرکت های وابسته به دولت به جایی رسید که اغلب آن ها نه تنها سودی نداشت بلکه ضرر هایی نیز در برداشت.

با این که دولت برای فروش کارخانجات تقریبا اصرار داشت معهذا جز یکی دو کارخانه کوچک که ارزش آن ها بیش از سه یا چهار میلیون تومان نبود بقیه همچنان در دست دولت ماند و کسی سراغ آن ها نیامد. در دولت جدید پیرامون مسئله فروش کارخانجات دولت مجددا مطالعاتی صورت گرفت و اظهار نظرهای تازه ای شد از جمله این فکر پیش آمد که کارخانجات به صورت سهام های خرد به فروش برسد تا تعداد بیشتری از سرمایه داران کوچک بتوانند با ایجاد شرکت و همکاری بیشتر آن را اداره کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.