۱ اسفند ۱۳۴۰

۱ اسفند ۱۳۴۰

نخواسته ام برای مردم کاخ رویایی بسازم/مشکل اساسی پس از قبول مسئولیت/هدایایی که نخست وزیر با خود به خارج می برد!/دریافت کمک مالی از آلمان موضوع اصلی مذاکرات!/نخست وزیر به دنبال کنسرسیومی از کشورها برای کمک به ایران!/ترمیم کابینه پس از بازگشت نخست وزیر از اروپا/ملاقات باولز با بقایی در بندرعباس!/پس از روی کارآمدن شاه در شهریور 1320 فراماسونرها پست های حساس را قبضه کردند!/سازمان برنامه نباید در امور وزارت کشاورزی دخالت کند

نخواسته ام برای مردم کاخ رویایی بسازم

علی امینی نخست وزیر در پیام خداحافظی خود  پیش از سفر به خارج از کشور گفت : آن چه که امروز موجب محرومیت و فقر معنوی اکثریت مردم کشور ایران و نارضایتی طبقه منور و روشنفکر است محصول یک سال و دو سال و ده سال نیست تا بتوان به تمام آن مسائل در مدت چند ماه فائق آمد.

من از روز اول کار تا امروز هیچ گاه نخواسته ام با قدرت و نیروی الفاظ و تبلیغات کاخی رفیع از رویاهای شیرین و آروزهای طلایی برای هم وطنان خود بسازم بلکه همیشه مشکلات را صریحا گفته ام و در مدت همین چند ماه تمام کوشش من و همکارانم بر این بوده است که زمینه مناسبی برای اصلاحات مورد نظر مردم را فراهم نمایم، راه اسراف و تبذیر را در دستگاه های اداری ببندیم و برنامه های عمرانی و اصلاحی را بر اساس علمی و روش های صحیح تنظیم نمائیم.

 

مشکل اساسی پس از قبول مسئولیت

مشکل اساسی من پس از قبول مسئولیت خدمتگزاری این بود که می بایستی کار خطیر خود را با وسائل و ابزاری شروع کنم که هیچ گونه هماهنگی و آمادگی کافی برای بهره برداری سریع نداشت، انتظار هموطنان گرامی و مخصوصا طبقه تحصیل کرده و روشنفکر که روحا و معنا از نابستامانی های اجتماعی رنج می برند و طبقات محروم که در فشار مادی شدید زندگی هستند و محرومیت را با تمام احساس و شعور حیاتی و انسانی خود تحمل می نمایند برای بهبود اوضاع و مبارزه با ناهمواری ها و انحطاط و فساد بسیار زیاد است.

 

هدایایی که نخست وزیر با خود به خارج می برد!

« روزنامه اطلاعات » نوشت :

که از طرف نخست وزیر در مسافرت به اروپا هدایای گرانبها و جالبی به روسای ممالک مورد بازدید و رجال و شخصیت های برجسته این کشورها داده خواهد شد.

هدایای مذکور عبارتند از : قالی ، قالیچه ، تابلوهای مینیاتور، قوطی سیگارهای نقره ای، خاتم کاری و مینیاتور به اندازه های مختلف طاق ترمه و چهار قطعه کاسه سفالین عتیقه که متعلق به قرون سوم و پنجم هجری می باشد که از نیشابور به دست آمده است.

 

دریافت کمک مالی از آلمان موضوع اصلی مذاکرات!

موضوع مذاکرات نزدیکی بیشتر دو کشور از لحاظ همکاری های اقتصادی و احتمال شرکت آلمان غربی در کمک مالی به ایران خواهد بود، این مطالب مورد تایید سفارت ایران در آلمان قرار گرفته است.

در گفت و گوهای مذکور همچنین درباره عضویت ایران در بازار مشترک اروپایی و تاسیس یک دانشگاه آلمانی در تهران نیز ممکن است بحث شود.

 

نخست وزیر به دنبال کنسرسیومی از کشورها برای کمک به ایران!

« خواندنی ها » در ستون « شایعات از لابه لای روزنامه ها » ی شماره امروز خود نوشت : امینی در نظر دارد در سفر خود به کشورهای اروپایی امکانات تشکیل کنسرسیومی از کشورهای کمک کننده به ایران را بررسی نماید به نظر نخست وزیر پروژه تشکیل چنین کنسرسیومی از کشورهای غربی برای کمک به اجرای برنامه سوم با نظارت بانک بین المللی و موافقت دولت های عضو کنسرسیوم باید به مرحله عمل درآید.

گمان می رود کشورهایی که برای عضویت این کنسرسیوم در نظر گرفته شده اند عبارتند از انگلیس، کانادا، آلمان ، فرانسه ، ژاپن و ایتالیا.

اساس مذاکرات نخست وزیر در کشورهای اروپایی در زمینه جلب موافقت دول مذکور برای تشکیل کنسرسیوم مورد بحث خواهد بود.

 

ترمیم کابینه پس از بازگشت نخست وزیر از اروپا

« دنیا » نیز نوشت : ترمیم کابینه بعد از بازگشت نخست وزیر از اروپا صورت خواهد گرفت، کابینه دکتر امینی تنها کابینه بعد از شهریور 1320 می باشد که 9 ماه متوالی است روی کار می باشد و در این مدت، ترمیم صورت نگرفته و فقط دو وزیر به میل و رضای خود کابینه را ترک کردند.

آن چه مسلم است 5 نفر از وزیران فعلی مادام که صندلی صدارت در ید امینی است با او خواهند بود و درباره سایرین پیش بینی می شود تغییر و تبدیل پیدا کنند.

.

ملاقات باولز با بقایی در بندرعباس!

« خوشه » نیز نوشته است : گفته می شود که چستر باولز مشاور رئیس جمهور آمریکا در سفر خود به بندر عباس با دکتر بقایی ملاقات کرده و این ملاقات چندین ساعت طول کشیده است.

 

پس از روی کارآمدن شاه در شهریور 1320 فراماسونرها پست های حساس را قبضه کردند!

« خواندنی ها » به نقل از « خوشه » نوشت :

قدرت رسید دست تمام فراماسونرهای درجه اول را که تمام کارهای مهم را قبضه کرده بودند کوتاه کرد وفقط یکی دو نفر از فراماسونرهای دست دوم که در تهران جاه و مقامی نداشتند و از برادران آرام و غیرفعال لژ فراماسونرهای تهران بودند که تحت فرمان لژ قاهره و لژ لندن بود بر سر بعضی کارهای غیر حساس ماندند اما با رفتن رضاشاه و اشغال جنوب ایران به وسیله انگلیس دوباره فراماسونرها همه کارهای حساس و بزرگ را در هیئت حاکمه در دست گرفتند و در همه دولت ها اعضای موثر هیئت حاکمه بودند.

 

سازمان برنامه نباید در امور وزارت کشاورزی دخالت کند

صبح امروز در جلسه ای که با حضور علی امینی نخست وزیر، وزیر کشاورزی ، نمایندگان بانک بین المللی و نمایندگان سازمان برنامه در دفتر کار ارسنجانی وزیر کشاورزی تشکیل شد. در پایان جلسه ارسنجانی پیرامون مذاکرات و تصمیمات این جلسه گفت : در این جلسه نظر وزارت کشاورزی را درباره برنامه سوم و همچنین درباره اصلاحات ارضی اعلام کردیم، پولی که در برنامه سوم برای امور کشاورزی و اصلاحات ارضی در نظر گرفته شده است 19/2 درصد کل بودجه برنامه سوم خواهد بود.

چون این مبلغ از نظر وزارت کشاورزی واقعی نیست و مبالغ هنگفتی از آن صرف ساختمان و تکمیل سد دز و سدهای دیگر و غیره خواهد شد، در این جلسه با موافقت نخست وزیر پیشنهاد کردیم و قرار شد تمام این مبالغ را حذف کنند و به جای آن رقم قطعی و حقیقی را که به کشاورزی اختصاص خواهد یافت در اختیار ما بگذارند.

دخالت سازمان برنامه در کارهای وزارت کشاورزی صحیح نیست و ما دیگر نمی توانیم دخالت سازمان برنامه را قبول کنیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.