17 بهمن 1340

17 بهمن 1340

فکر ما متوجه تامین امنیت در دانشگاه تهران است/دانشگاه باید مسئول داشته باشد/مقررات دانشگاه ها تغییر خواهد کرد/وعده جدید؛ دانشگاه تا آخر ماه افتتاح می شود /اخبار غیررسمی درباره تیراندازی به سوی خروشچف /شاه خطاب به آمریکا: ایران امکانات زیادی دارد که برای غرب حیاتی است/ نگذارید این امکانات دست کمونیست ها بیفتد! /آرزو دارم با کمک آمریکا مردم ایران مانند اروپایی ها زندگی کنند!/تمجید دوست دیکتاتور مقتول از شاه!

فکر ما متوجه تامین امنیت در دانشگاه تهران است

نخست وزیر دیشب در کرسی آزاد «اطلاعات» خطاب به نمایندگان انجمن های محلی تهران گفت: به درد دل های دانشجویان باید رسیدگی شود. اگر به درد دل دانشجویان رسیدگی نشود، آن ها به فکر فرصتی می گردند که متاسفانه دیگران فراهم می کنند.

باید از وقایع گذشته درس عبرت بگیریم و فکری برای دانشگاه بکنیم. فکر ما فعلا متوجه تامین آسایش و امنیت در دانشگاه تهران است.

فکر نمی کنم در مملکت کسی باشد که مخالف دانشگاه باشد. امیدوارم انتخابات انجمن تهران طوری انجام شود که وقایع سابق تکرار نشود.

ما می خواستیم عده ای جوانان را جمع کنیم و اوضاع مملکت را برای آن ها تشریح کنیم ولی نگذاشتند.

 

دانشگاه باید مسئول داشته باشد

نخست وزیر همچنین در جلسه دیروز انجمن های محلی تهران گفت: دانشگاه باید مسئول داشته باشد و یک نفر مسئول حوادث احتمالی دانشگاه شود.

دانشگاه پارلمان کوچکی است با تمام معایب آن. دانشجو را به این سادگی نمی توان بیرون کرد و یا استاد را از خبط بازداشت.

استادان برای این که در دوره های 14 و 15 رای بیاورند از شاگردان کمک گرفتند و نمره دادند.

 

مقررات دانشگاه ها تغییر خواهد کرد

بعدازظهر دیروز جلسه ای با حضور عده ای از روسای دانشکده های دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه ملی، چند تن اساتید دانشگاه و قائم مقام نخست وزیر در سازمان برنامه، مدیر کل تعلیمات عالیه وزارت فرهنگ در دفتر درخشش، وزیر فرهنگ، تشکیل شد.

درخشش در این جلسه گفت: متاسفانه قوانین و مقررات دانشکده ها و فرمول های اداری این سازمان به نحوی است که هرگز دانشمندان جوان ما که در دانشگاه های مشهور تحصیلات درخشان داشته اند، نمی توانند به منظور تدریس در این دانشکده ها راه یابند و این نقص خود مانع از آن است که اطلاعات و معلومات جدید در دانشکده های ما نفوذ پیدا کند؛ در نتیجه جوانان ما همواره از کاروان علم و دانش عقب خواهند ماند.

سخنگوی وزارت فرهنگ نیز اعلام کرد: مقررات دانشگاه های ایران تغییر خواهد یافت. لایحه قانونی پس از بررسی و شور لازم تهیه و برای تصویب به هیئت دولت تقدیم خواهد شد.

 

وعده جدید؛ دانشگاه تا آخر ماه افتتاح می شود

رئیس دانشگاه تهران پس از ملاقات با نخست وزیر گفت: دانشگاه تا آخر ماه جاری افتتاح می شود.

خبر دیگر این که امروز سرپرستان دانشکده ها با نخست وزیر ملاقات می کنند.

 

اخبار غیررسمی درباره تیراندازی به سوی خروشچف

«روزنامه اطلاعات» نوشت: به موجب خبر تائیدنشده ای که امروز روزنامه «اونیتا»، ارگان حزب کمونیست ایتالیا، انتشار داد: به سوی خروشچف تیراندازی شده است. نخست وزیر شوروی از این حادثه، که گفته می شود در مرز لهستان روی داده، جان به در برده است.

سخنگوی وزارت خارجه شوروی ضمن تکذیب این شایعه از محل کنونی خروشچف و چگونگی وضع سلامت وی اظهار بی اطلاعی کرد.

مسئله سوء قصد به خروشچف با آن که در مسکو به شدت بین روزنامه نگاران شایع است، از هیچ منبع رسمی تائید نشده است.

 

شاه خطاب به آمریکا: ایران امکانات زیادی دارد که برای غرب حیاتی است/ نگذارید این امکانات دست کمونیست ها بیفتد!

رابرت جیمز، مدیر سرویس خبری «کوپلی» که سرگرم بازدید از نقاط مختلف جهان است، اخیرا ضمن سفری به ایران موفق شد با شاه دیدار و با او مصاحبه کند.

بر اساس این گزارش، «شاهنشاه ایران که حامی و پشتیبان سیاست غرب در خاورمیانه است، در این مصاحبه تاکید کرده است که دولت ایالات متحده آمریکا باید در ارزیابی ارزش سوق الجیشی ایران برای غرب تجدید نظر به عمل آورد و مسلم سازد که ایران و سایر نقاط حساس در جنگ سرد فعلی به بوته فراموشی سپرده نخواهند شد».

برلن جنبه حیاتی دارد و در صورت لزوم دنیای آزاد برای حفظ آن به جنگ خواهد رفت. این امر به حیثیت دنیای آزاد بستگی دارد، ولی نباید فراموش کرد نقاط دیگری از جمله ایران وجود دارند که در آن عواملی که مهم تر از حیثیت باشد نهفته است.

برلن غربی دو میلیون و نیم جمعیت دارد؛ جمعیت ایران ده برابر جمعیت برلن است و به علاوه ما دارای کشور پهناوری هستیم. فاصله بین بنادر جنوبی ایران تا سواحل آفریقا فوق العاده کم است آیا می توانید حدس بزنید که اگر کمونیست ها به این مناطق دست یابند چه وضعی پیش خواهد آمد؟

سقوط ایران به دامان کمونیزم به وحدت دنیای آزاد از خاورمیانه تا مرکز آفریقا و آسیای جنوب شرقی لطمه وارد خواهد کرد؛ حتی گرایش ایران به گروه کشورهای بی طرف نتایج غیر قابل تصوری در بر خواهد داشت.

 

آرزو دارم با کمک آمریکا مردم ایران مانند اروپایی ها زندگی کنند!

شاه در پاسخ به این سوال که چه آرزویی برای ملت ایران دارد نیز گفت: آرزو دارم که مردم این کشور در مدت یک نسل دارای سطح زندگی عالی نظیر اروپائیان باشند و انتظار دارم که جمعیت ما در مدت بیست سال به 40 میلیون نفر برسد. حالا شما می توانید فکر کنید که پس از رسیدن به این هدف ها ارزش ایران تا چه حد برای غرب زیاد خواهد بود. ما برای رسیدن به این هدف به کمک های آمریکا و کشورهای نیرومند غربی نیازمندیم.

بر اساس این گزارش «اعلیحضرت همایون فرمودند آمریکا در نقش رهبری کشورهای آزاد جهان بدون تردید با بسیاری از ملل روابط نزدیک دارد که بعضی از این روابط صمیمی تر و مهم تر از دیگران است؛ البته وظیفه من نیست که به دولت آمریکا تذکر دهم که از چه کشوری پشتیبانی کند، ولی احساس می کنم می توانم این نکته را خاطرنشان سازم که ایران دارای ارزش استراتژیکی و امکانات فراوان است. دولت آمریکا با مسائل زیادی در سراسر جهان روبرو است و باید به طرزی با دول بی طرف و همچنین متفق رفتار کند».

 

تمجید دوست دیکتاتور مقتول از شاه!

بعدازظهر دیروز «ویلاندروزنبرگ» کاردار سابق جمهوری دومینیکن در ایران، که اخیرا از سمت نمایندگی سیاسی کشور خود استعفا کرده است، طی یک مصاحبه مطبوعاتی، اطلاعاتی در اختیار رسانه های بین المللی گذاشت.

روزنبرگ که از دوستان نزدیک رافائل تروخیو، دیکتاتور سابق دومینیکن، است در این مصاحبه مطبوعاتی به دیدار اخیر خود با شاه پرداخته و گفت: بامداد دیروز به حضور شاهنشاه شرفیاب شدم؛ ایشان واقعا یک رهبر قابل ستایش و احترام می باشند و با تحولاتی که در کلیه شئون ایرانی به وجود می آورند ایران را به سوی آینده ای درخشان رهبری می کنند.

روزنبرگ بامداد امروز به اتفاق همسر خود با هواپیما تهران را به مقصد پاریس ترک گفت و به این ترتیب بساط سفارت دومینیکن در ایران برچیده شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.