15 بهمن 1340

15 بهمن 1340

اصلاحات ارضی در چند مرحله عملی می شود/در کشورهای نیمه متمدن نیز با چوب و چماق به مدرسه حمله نمی کنند/این دانش آموزان عقل نداشتند!/پاکستان تایمز : ایران در شاهراه ترقی گام بر می دارد/رجال باید از منافع خصوصی خود بگذرند/سفر کندی به ایران لغو شد!

اصلاحات ارضی در چند مرحله عملی می شود

ارسنجانی وزیر کشاورزی اظهار داشت : آقایان اگر قانون را مطالعه می کنند و حرفی می زنند فقط هدفشان این است که یک راه فرار برای جلوگیری از اجرای قانون پیدا کنند.

قانون اصلاحات ارضی دارای دو جنبه است ، یک جنبه اقتصادی و دیگر جنبه حقوقی ولی آن چه که آقایان مورد مطالعه قرار می دهند و بخصوص یک نفر از اساتید محترم دانشکده حقوق که مورد احترام من هم می باشد بیشتر جنبه حقوقی آن است ، البته طرز تفکر من و طرز تفکر آقایان با هم اختلاف دارد.

ریشه فکر ایشان که با اجرای قانون بسیاری از امتیازات را از دست می دهند فئودالیته است ، آقایان فقط قانون را از لحاظ حقوق آن هم حقوق مالک مورد توجه قرار می دهند نه از لحاظ انتقال ملک به دولت و انتقال آن به زارع.

قانون اصلاحات ارضی باید در چند مرحله عملی شود و این راهی است که کشورهای سوسیالیستی و ترکیه و مصر و عراق هم رفته اند ، نمی شود از اول تمام مشکلات را از سر راه برداشت.

کسی خیال آن را نداشته است که املاک حضرت رضا را مشمول قانون کند و قانون صریحا موقوفات عام را مشمول خود ندانسته است ، در مورد املاک پهلوی هم که همه تقسیم شده و مقداری هم اگر مانده تا فروردین تقسیم می شود.

در مورد موقوفات خاص آقایان بعضی می خواستند املاک خود را برای فرار از اجرای قانون وقف خاص اولاد خود کنند و تولیت آن را مادام العمر به خود و سپس اولاد خود بدهند تا از مالک شدن زارع جلوگیری کنند.

 

در کشورهای نیمه متمدن نیز با چوب و چماق به مدرسه حمله نمی کنند

قبل از ظهر دیروز اعضای انجمن همکاری خانه و مدرسه دبیرستان دارالفنون در وزارت فرهنگ حضور یافته و با درخشش وزیر فرهنگ دیدار کردند.

وزیر فرهنگ در این دیدار اظهار داشت : در کشورهای نیمه متمدن هم با چوب و چماق به مدرسه ها حمله نمی کنند ، حریم مدرسه مقدس و رعایت حال شاگردان همیشه واجب است.

این بدعت که شاگردان هفت ساله تا جوانان 18 ساله ما را به عرصه سیاست کشانده و از سادگی آنان برای پیشرفت اغراض خصوصی استفاده نمایند، به وسیله حزب توده بنا نهاده شد از آن وقت علاقه و ایمان آنان به تحصیلات عمیق ، سست و متزلزل گشت و نتیجه همین تنزل و انحطاط اخلاقی است که همه از آن می نالند ولی من با کمال شدت از ادامه و تکرار این وضع جلوگیری نموده و این بدعت را از بین خواهم برد.

 

این دانش آموزان عقل نداشتند!

در این جلسه اعضای هیئت رئیسه انجمن خانه و مدرسه دبیرستان دارالفنون نیز گفتند : دخالت اشخاص خارج از فرهنگ در محیط مدرسه به منظور تحریک دانش آموزان مورد تقبیح مردم است ما به نمایندگی از طرف اولیای دانش آموزان دبیرستان دارالفنون اعلام می کنیم که دانش آموزان این دبیرستان به هیچ وجه در جریانات اخیر دخالت نداشته و تشنجات از طرف سه نفر دانش آموزان اخراجی بوده است که از لحاظ عقلی غیرطبیعی شناخته شده بودند!

 

پاکستان تایمز : ایران در شاهراه ترقی گام بر می دارد

روزنامه پاکستان تایمز چاپ لاهور در شماره امروز خود زیر عنوان « بیداری ملت ایران » نوشته است : در جنگ جهانی گذشته ایران متحمل زیان های فراوانی شد ولی ملت ایران با اراده و عزمی راسخ بار دیگر از مشکلات رهایی یافت.

ملت ایران با سوابق تاریخی خود ثابت کرده است که همیشه از بحران های سیاسی پیروز و سربلند بیرون می آید. طی نیم قرن گذشته بیداری ملت ایران بیش از گذشته بوده است.

این روزنامه پاکستانی در پایان نتیجه گرفته است : « وضع ثابت ایران و فعالیت هایی که در زمینه اقتصادی، صنعتی ، اجتماعی و فرهنگی و کلیه شئون مملکت می شود نشانه آن است که ایران هم اکنون در شاهراه ترقی و پیشرفت گام بر می دارد و آینده درخشانی در انتظار این ملت کهنسال است!

 

رجال باید از منافع خصوصی خود بگذرند

علی امینی نخست وزیر در دیدار با صنف خباز اظهار داشت : چند دستگی باید در میان رجال سیاسی از بین برود ، بنده مکرر این موضوع را گفتم و به رجال مملکت خاطر نشان ساختم که آقا وقتی پای منافع مملکت در میان است نباید صحبت از منافع خصوصی کرد.

 

سفر کندی به ایران لغو شد!

وزارت خارجه آمریکا در اعلامیه ای تصریح کرد : « رابرت کندی [برادر رئیس جمهور آمریکا و دادستان کل این کشور] به علت اقامت طولانی در خاور دور از سفر به تهران صرف نظر کرد!

اعلامیه وزارت خارجه آمریکا اشعار می دارد که چون وضع کشورهای آسیای جنوب خاوری به صورت دشواری درآمده، رابرت کندی در این کشورها اقامت طولانی خواهد داشت و بنابر این نخواهد توانست مسافرت خود را به تهران عملی نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.