14 بهمن 1340

14 بهمن 1340

شرط نخست وزیر برای بازگشایی دانشگاه /7 بار زلزله در شهر لار/آخرین خبرها در مورد بودجه 1341/صدور احکام ترفیعات فرهنگیان/ورود کوهنوردان مجهز آلمانی به ایران/درباره یک کار دشوار و دشوار تر از آن/آنقدر که تبلیغات می کنند کاری صورت نمی گیرد!/تعطیل دانشگاه باعث سرشکستگی است.

شرط نخست وزیر برای بازگشایی دانشگاه

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : از اول وقت اداری امروز کلیه قسمت های اداری دانشگاه و موسسات تابعه آن پس از یک هفته تعطیلی موقت که بر اثر تظاهرات روز یکشنبه اول بهمن صورت گرفت مشغول کار شدند.

امروز سرپرستان دانشکده ها دومین جلسه خود برای اتخاذ تصمیم در مورد افتتاح دانشگاه را تشکیل دادند، اولین جلسه روز پنجشنبه تشکیل شده بود.

سخنگوی شورای سرپرستان دانشکده ها امروز گفت : در جلسه روز پنجشنبه بیشتر موضوع افتتاح دانشگاه مطرح بود تا دانشجویان هر چه زودتر بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند و چون موضوع افتتاح مجدد دانشگاه در روز 28 بهمن ماه مورد نظر آقایان رئیس دانشگاه و روسای دانشکده ها قرار گرفته سرپرستان دانشجویان دانشکده ها نیز برای شروع کارهای آموزشی دانشگاه در تاریخ 28 بهمن موافقت خود را ابراز داشتند و برای این که وقت دانشجویان بیشتر تلف نشود در صورت فراهم شدن لوازم کار ممکن است حتی دانشگاه کارهای آموزشی خود را زودتر از 28 بهمن شروع کند ، ولی قبل از اتخاذ تصمیم کلی در این باره صلاح دانستند اولا با رئیس دانشگاه تماس گرفته و نظریات شورای سرپرستان را به اطلاع رئیس دانشگاه برسانند و پس از جلب موافقت ایشان هر نوع اقدامی که برای شروع کار دانشگاه لازم است معمول دارند.

پس از اعلام این که روسای دانشکده ها تصویب کردند دانشگاه روز 28 بهمن باز شود از طرف نخست وزیر طی نامه ای که به رئیس دانشگاه نوشته شده است یادآور شده اند که رئیس دانشگاه و روسای دانشکده ها باید سعی کنند اول محیط امنی به وجود آورند و سپس مبادرت به افتتاح مجدد نمایند تا وقایعی پیش نیاید.

از طرف دانشگاه در جواب نخست وزیر نوشته شده است اولیای دانشگاه با اتکا به خواسته دانشجویان در مورد باز شدن دانشگاه و علاقه آن ها به تحصیل برای باز شدن دانشکده ها تعجیل می کنند.

در این نامه قید شده است که دولت لازم است هر چه زودتر برای مرمت خساراتی که به دانشگاه رسیده است بودجه ای در اختیار دانشگاه بگذارد و ضمنا دانشجویانی که در واقعه اخیر مورد تعقیب قرار گرفته اند هر چه زودتر آزاد شوند.

 

7 بار زلزله در شهر لار

« اطلاعات » نوشت : خبرنگار ما در شیراز گزارش داد از ساعت هشت صبح دیروز تا 5 بعد از ظهر هفت بار زلزله های بسیار شدید در شهر لار روی داد ، بر اثر این زلزله های متوالی اهالی لار فوق العاده مضطرب شدند و عده ای از شهر قدیم به شهر جدید لار که ساختمان های محکمی دارد کوچ کردند.

 

آخرین خبرها در مورد بودجه 1341

تنظیم بودجه وزارتخانه ها و سازمان های دولتی با کمک کارشناسان بودجه وزارت دارایی و سازمان برنامه تا اواخر بهمن ماه ادامه خواهد داشت و تنظیم بودجه سال 1341 از اول اسفند ماه در وزارت دارایی شروع می شود.

 

صدور احکام ترفیعات فرهنگیان

صدور احکام ترفیعات و صدی پنجاه دوم فرهنگیان آغاز شد ، روسای ادارات فرهنگ نواحی تهران و شهرستان ها با اختیاراتی که به آن ها داده شده احکام ترفیعات و اشل جدید حقوق را صادر خواهند کرد.

 

ورود کوهنوردان مجهز آلمانی به ایران

برای نجات سرنشینان مفقود و گمشدگان هواپیمای آمریکایی که در زردکوه سقوط کرده است 27 کوهنورد مجهز آلمانی وارد ایران شده اند ، یک هلیکوپتر بزرگ دو موتوره کوهنوردان آلمانی را به ارتفاعات زردکوه خواهد برد.

 

درباره یک کار دشوار و دشوار تر از آن

« علی اصغر امیرانی » در شماره امروز « خواندنی ها » نوشت : این روزها با تمام دشواری هایی که حتی در راه انتقاد متین از دولت و ایراد به کارهایش وجود دارد تا چه رسد به حمله و اعتراض معهذا تعریف کردن از دکتر امینی و ستودن دولتش کاری بس دشوارتر است و از این هر دو ، دشوارتر بیان حقیقت است که مانند همیشه تلخ و ناگوار و لاجرم دشوار می نماید.

حقیقت این است که آن چه دولت در این چند ماهه کرده و می کند یا مدعی است که خواهد کرد، اصولا خواست همه است، خواست مردم است ، نه تنها خواست شاهنشاه بلکه دستور و امر صریح معظم له است و بالاخره جبر زمان و مقتضیات قرن است که شترها باید بروند!

 جایی که آبادکنندگان آفریقا با تمام ثروت و قدرتشان سرزمین های آباد کرده خود را ناچارند به سرزمین های زحمت کش آن واگذارند و راه خود گیرند ، ویران کنندگان ایران نمی توانند سر راه فهم و رشد دیگران بگیرند.

تحدید مالکیت ، تعدیل ثروت ، تعمیم عدالت ، مبارزه با فساد اداری و اجتماعی مسائلی نیست که اگر امینی هم برود « کان لم یکن » بماند.

متاسفانه آن چه را که تاکنون دولت انجام نداده و یا از زیر بار آن طفره رفته ، انجام آن هم خواست ملت است ، ملت می خواهد در سرنوشت خودش سهیم باشد ، خواه به صورت انتخاب مردمان صالح و خواه به صورت انتصاب افراد اصلح و اگر این دلیلی بر رشد و صلاحیت او نباشد بر چیز دیگری نیست فرقی که بین این دو خواست وجود دارد این است که اولی خواست اکثریت مردم دردمند و محروم است و دومی مقصود مردم روشنفکر و چیز فهم و چون مردم فهمیده و دردشناس کمند و در اقلیتند ، لاجرم خواستشان هم در دستور نیست و در اقلیت می باشد.

دولت نباید و نشاید انجام کار اساسی و خوب را به صرف این که فعلا خواست همه نیست بیش از این به تعویق بیندازد و اقلیت فهمیده هم باید دست دولت را در انجام هر کاری به نفع طبقه محروم باز بگذارد قبل از این که خود جزو محرومان درآیند.

 

آنقدر که تبلیغات می کنند کاری صورت نمی گیرد!

در جبهه مبارزه با فساد ایرادی که به دولت وارد است و تا اندازه ای هم این ایراد وارد می باشد این است که آن قدر که برای این مبارزه تبلیغات می شود عملا شدید و سریع و عمومی و عمقی و همه گیر نیست و لای چشم فرشته عدالت مثل این که در این مورد باز است و یا از اول دستمالی بر روی آن نبسته اند و باز عیب بزرگ کار این است که دولت می خواهد و یا چنین تظاهر می کند کارها را به نام قانون و از مجرای آن انجام دهد و همه می دانیم مجرای قانون خیابان های تهران نیست که هر کس هر موقع  هر جور دلش خواست از آن عبور کند و یا دیگران را عبور بدهد و باز متاسفانه این ورد « قانون ، قانون» از زبان دولتی شنیده می شود که در بسیاری از جبهه ها خود متهم به قانون شکنی است.

از نظر اکثریت مردم اعم از زارع یا کاسب که با سیاست سر و کار  ندارند این دولت اگر از دولت های دیگر بهتر نباشد بدتر نیست ولی از نظر مردم سیاست پیشه از نوع دو هزار نفری که آقای نخست وزیر آرزو می کند آنان را در کشتی بنشاند و از این آب و خاک دور کند این دولت از هر دولتی بدتر است و بایستی هم چنین باشد.

 

تعطیل دانشگاه باعث سرشکستگی است

« خواندنی ها » به نقل از « مرد مبارز » نوشت : اکنون قریب ده روز است که دانشگاه تهران تعطیل و دانشجویان در بلاتکلیفی به سر می برند ، واقعا تعطیل دانشگاه آن هم در عصر و زمانی که دل هسته اتم را می شکافند و از انرژی آن در فضای لایتناهی به جست و جو می پردازند برای مردم این مملکت سرشکستگی می آورد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.