13 بهمن 1340

13 بهمن 1340

مسئول حوادث دانشگاه کیست؟/نزدیکی احتمالی ایران و شوروی منتفی شد/5 روزنامه نویس به همراه کندی به ایران می آیند/گزارشی از سفر بختیار به خارج از کشور

 

مسئول حوادث دانشگاه کیست؟

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : حوادث دانشگاه و تصادم بین نیروهای انتظامی و دانشجویان موجب تاسف عمومی است، همه از شاه تا گدا از این حادثه متاثرند این واقعه ضربه شدیدی به پرستیژ و وجهه حکومت وارد آورده است. دانشگاهیان نیز از این حادثه متالم می باشند.

باید دید در این واقعه که صدها نفر از جوانان ما جسما مجروح و مضروب شده اند و هزاران نفر روحا جریحه دار گردیده اند مسئول کیست؟ و آیا صرفا با استعفای رئیس دانشگاه و جمعی از دانشگاهیان باید بر این واقعه سرپوش گذاشت و آن را فراموش نمود؟!

ما معتقدیم که وقتی موجباتی به وجود می آید که به حریم مقدس دانشگاه تجاوز می گردد و وقتی محیط دانشگاه متشنج می شود و وقتی سرباز و دانشجو به جان هم می افتند و در این میان عده ای زخمی و مضروب و مجروح می شوند و آتش هرج و مرج مشتعل می گردد چه کسی باید جوابگوی این رویه خلاف باشد؟

دولت گناه این کار را به گردن مخالفین می اندازد و مخالفین آن را ناشی از عدم رضایت عمومی و تاثر دانشجویان از اعمال خلاف رویه می دانند ، رئیس دانشگاه که مسئول این وقایع به شمار می رود خود را در مقابل عمل انجام شده ای می داند و معتقد است که در این میان مسئولین دانشگاه بیگناه هستند.

وقتی که رسانه ها از برنامه دانشجویان مطلع می شوند ، این امکان برای دولت و برای مسئولین دانشگاه وجود نداشته است که علاج واقعه را قبل از وقوع بنمایند؟ و فقط بنشینند و بگذارند عده ای جوان معصوم برای انجام خواست های خود دست به تظاهراتی بزنند و بعد هم در مقابل حرف ها و مطالب آنان را با سرنیزه و باتون جواب بدهند؟ آیا این رویه معقول و پسندیده ای هست؟

 

نزدیکی احتمالی ایران و شوروی منتفی شد

« تهران مصور » در گزارشی پیرامون حوادث اخیر تهران نوشت : حوادث چهار روزه تهران هر چه بود و به دست هر کس برپا شد این نتیجه را بخشید که در داخل جبهه ملی اختلاف تازه ای ایجاد کرد ، این اختلاف دو جنبه دارد یکی میان خود رهبران جبهه ملی ،و دیگری میان برخی دانشجویان و کادر رهبری جبهه.

در قسمت اول شکاف میان دستگیر شدگان و دستگیر نشدگان عمیق تر گردید ، معلوم شد تا صبح روز شنبه سی ام دی اکثریت سران سالم جبهه ملی از تظاهرات خبر نداشتند و فقط قسمت کوچکی از کادر رهبری درجه دوم جبهه از تظاهرات مطلع بودند.

قسمت دوم سرخوردگی برخی از دانشجویان از رهبران جبهه است زیرا این دانشجویان معتقدند که اولا جبهه به چه مناسبت از حقیقت تظاهرات اطلاع نداشت و ثانیا چرا با برخی از جناح های غیر متجانس همگام بود و چرا در یک چنین امر مهمی نه نقشه نه تاکتیک و نه هدف جبهه ملی هیچ کدام مشخص نبود و دانشجویان جبهه ملی در جریان تظاهرات نمی دانستند برای حوادث بعدی چه رویه ای باید در پیش بگیرند ، بنا بر این حوادث چهار روزه تهران موجب شد یک شکاف چند شاخه دیگر در جبهه ملی به وجود آید که ترمیم آن لااقل به زمان احتیاج دارد.

موضوع دیگر این که حوادث اخیر امکان نزدیکی دولت و جبهه ملی را از بین برد و یا لااقل برای مدت ها به تاخیر انداخت.

نکته سوم این که مراجعت ناگهانی پکوف سفیر شوروی به تهران و شایعاتی که پیرامون نزدیکی ایران و شوروی وجود داشت نه تنها با حوادث چهار روزه به کلی از بین رفت بلکه جای آن را کدورت و گله حتی اعتراض رسمی اشغال نمود ، از آن جایی که طی این مدت دستگاه های تبلیغاتی شوروی علنا علیه ایران فعالیت می کردند و در حوادث تهران نیز بی تاثیر نبودند ناچار دولت ایران نسبت به این رویه غیر دوستانه این دولت همسایه اعتراض نموده و نتیجه ای که گرفته شد این بود که فعلا امکان نزدیکی ایران و شوروی را برطرف کرد و جای آن را اعتراض و گله و ...گرفت.

 

5 روزنامه نویس به همراه کندی به ایران می آیند

« تهران مصور » نوشت : به قرار اطلاع رابرت کندی وزیر دادگستری آمریکا و برادر جان کندی رئیس جمهور این کشور بین روزهای 19 تا 20 فوریه جاری وارد ایران خواهند شد.

رابرت کندی در این هفته در وزارت خارجه آمریکا گزارش های رسیده از تهران را مطالعه کرده و به موجب گزارش خبرگزاری ها  با چند تن از ایرانیان و دانشجویان مقیم واشنگتن ملاقات و گفت و گو کرده است.

جزو همراهان رابرت کندی 5 نفر روزنامه نگار نیز به ایران خواهند آمد ، اسامی این روزنامه نگاران که از طرف جراید مهم آمریکا با وزیر دادگستری این کشور به ایران سفر می کنند از این قرار است : آنتونی لوئیز از نیویورک تایمز ، هایگر از مجله اخبار آمریکا و حوادث جهان ، بیکر از وال استریت ژورنال ، هانری سیدان از مجله لایف و یک عکاس از طرف مجله لایف.

 

گزارشی از سفر بختیار به خارج از کشور

« تهران مصور » نوشت : روز جمعه گذشته سپهبد بختیار ایران را برای مدت نامعلومی ترک کرد ، بختیار در فرودگاه به خبرنگاران گفت که میروم تا نگویند نمی گذارند کار کنم!

وی در مورد اصلاحات ارضی اظهار داشت : من با فلسفه و تز اصلاحات ارضی کاملا موافقم ولی نحوه اجرای آن جز ایجاد آشوب و خون ریزی نتیجه دیگری به بار نخواهد آورد.

بختیار فعلا برای مدت نامعلومی در اروپا به سر خواهد برد و خود وی در مصاحبه با خبرنگاران خارجی اظهار داشت هر وقت شاهنشاه امر بفرمایند به ایران مراجعت خواهم کرد.

خروج سپهبد بختیار از ایران برای دولت موفقیت شایانی در پراکنده ساختن مخالفین خود به شمار می رود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.