11 بهمن 1340

11 بهمن 1340

وعده جدید ؛ 28 بهمن دانشگاه باز می شود!/همراهان نخست وزیر در سفر اروپا تعیین شدند/سرمقاله لوموند درباره وضع ایران

وعده جدید ؛ 28 بهمن دانشگاه باز می شود!

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : امروز خبرنگار دانشگاهی ما برای اطلاع از جریان کار کمیسیون تحقیق با اعضای کمیسیون تماس گرفت ، سپهبد وفا عضو کمیسیون تحقیق در مورد کار این کمیسیون گفت : بر خلاف آن چه شایع شده و در بعضی روزنامه ها نوشته اند کار کمیسیون تحقیق تمام نشده بلکه ما کار خود را برای انجام وظایفی که به عهده داریم به شدت دنبال می کنیم و در مورد پایان کار کمیسیون نیز نمی توانیم تاریخ قطعی تعیین کنیم.

تیمسار سپهبد وفا اضافه کرد که از طرف کمیسیون نامه ای به دانشگاه فرستاده شده و در آن به دانشگاه اطلاع داده ایم که میزان خسارات وارده به ساختمان و وسایل دانشگاه را باید مسئولین دانشگاه تعیین و به کمیسیون اطلاع دهند زیرا ما بدون داشتن سابقه ذهنی و عینی از وضع ساختمان دانشگاه نمی توانیم خسارات وارده را تعیین کنیم و تعیین میزان خسارت وارده به دانشگاه نیز به کمیسیون تحقیق مربوط نیست.

صادق وزیری عضو دیگر کمیسیون نیز گفت : وظیفه ما تحقیق در اطراف مسببین و محرکین و علل واقعه دانشگاه است و در این مورد پیشرفت هایی نصیب ما شده و ظرف مدتی که مشغول تحقیق شده ایم عده ای از طبقات مختلف و حتی عده ای از دانشجویان با کمیسیون تماس گرفته و مشاهدات خود را بازگو کرده اند.

بر اساس این گزارش « امروز نیز دانشگاه تهران در سکوت مطلق به سر برد ، تنها قسمت دانشگاه که کمی جنب و جوش داشت قسمت اداری دانشکده پزشکی و سازمان های وابسته به آن بود ولی سایر دانشکده ها هنوز شروع به کار نکرده اند.»

ساعت یک بعد از ظهر امروز کمیسیون روسای دانشکده ها خاتمه یافت و یکی از روسای دانشکده ها در مورد تصمیماتی که در این جلسه گرفته شده گفت : در جلسه امروز تاریخ قطعی افتتاح دانشگاه تهران روز شنبه 28 بهمن تعیین گردید و در این روز دانشگاه تهران پس از 28 روز تعطیل مجددا بر روی دانشجویان گشوده خواهد شد. در این مدت نیز خساراتی که به دانشگاه وارد آمده جبران و مرمت خواهد شد.

 

همراهان نخست وزیر در سفر اروپا تعیین شدند

امروز احمد نامدار معاون نخست وزیر گفت : آقای امینی نخست وزیر و همراهان روز دوم اسفند 21 فوریه به آلمان مسافرت خواهد کرد.

مدت اقامت نخست وزیر و همراهان در آلمان غربی 5 روز است و در این مدت با مقامات اقتصادی و سیاسی آن کشور مذاکراتی انجام خواهند داد.

پور همایون رئیس بانک مرکزی ، مهندس فریور وزیر سابق صنایع و معادن ، احمد نامدار معاون نخست وزیر ، علی وثوق معاون نخست وزیر ، احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران ، فلاح عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ، خداداد فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه ، عباس علامیر نماینده سیاسی دولت شاهنشاهی در آلمان ، محمد قراگزلو رئیس بنگاه مستقل آبیاری ، بهرام شاهرخ رئیس خبرگزاری آلمان غربی در تهران و دکتر نبوی همراهان نخست وزیر در این سفر هستند.

با توجه به ترکیب همراهان نخست وزیر چنین پیدا است که در مذاکرات اقتصادی با کشورهای اروپایی مسائل مهمی مطرح خواهد شد و کارشناسان اقتصادی و مالی ایران سعی خواهند کرد با تشریح کلیه جهات برنامه و سایر طرح های موجود ، توجه موسسات مالی و سرمایه گزاری اروپایی را برای دادن کمک و اعتبار به ایران جلب نمایند.

 

سرمقاله لوموند درباره وضع ایران

« روزنامه لوموند» در سرمقاله شماره اخیر این روزنامه درباره « وضع ایران » نوشته است : امینی با قبول سمت نخست وزیری کاملا به مشکلات کار خود آگاه بود، به مشکلاتی که بر سر راهش انباشته شده و به ضعف وسایل برابری با مشکلات وقوف کامل داشت.

با یک رویه شبه چرچیلی وی به شاهنشاه و افکار عمومی آگهی داد که دوره سختی و قناعتی در پیش دارند و فقط اقدامات اساسی می تواند به اوضاع نابسامان اقتصادی و مالی سر و صورتی بدهد و در این راه بایستی به ساختمان کشور نیز سازمان نوی بخشید.

اطلاعات وسیع اقتصادی نخست وزیر که با تجارب سیاسی وی توام شده است موفقیت های چندی را برای وی سبب شد، تورم تا اندازه ای از بین رفته و یا لااقل کاهش یافته است، اجاره بها به میزان قابل توجهی پائین آمده و خزانه دولت ذخایری پیدا کرده و آینده مالی و اقتصادی کشور امید بخش شده است.

اما درباره تجدید سازمان و ساختمان کشور، وضع به نحو دیگری جریان دارد و کوشش های دولت در این راه به موانعی برخورده و می خورد، از طرفی مالکان بزرگ و هواخواهان آن ها قصد فلج کردن اصلاحات را دارند، اصلاحاتی که امتیازات آن ها را به خطر می اندازد ، جناح دیگر مخالف را روشنفکران تشکیل می دهند و بیشتر به آن ها نام روشنفکران چپ داده شده است، این طبقه با دولتی که ادعا دارد انقلاب را از بالا شروع کرده و انجام می دهد به مخالفت برخاسته اند، در حقیقت اصلاحات مورد نظر دولت را آن ها نیز در برنامه های شفاهی خود گنجانده بودند.

همان طور که غالبا پیش می آید وقتی که رژیمی قصد اصلاح وضع موجود را دارد دو جناح مخالف افراطی ( راست و چپ ) عملا متحد می شوند و کوشش می کنند که از نارضایتی ها به حداکثر بهره برداری کنند و امیدوارند که هر یک به تنهایی پس از سقوط دولت از چنین حالتی استفاده کنند.

عدم رضایت جوانان دانشگاه مسئله ای اساسی و مربوط به توده جوانان کشور می باشد، هزاران دیپلمه هر سال به جوانان فعال مملکت اضافه شده و کاری مناسب تحصیلات و یا جاه طلبی خود پیدا نمی کنند و این ها که عجله دارند تا هر چه زودتر مقام رفیع و عالی را اشغال کنند به آسانی می توانند آلت دست سیاستمداران قرار گیرند سیاستمدارانی که عده ای از آن ها مخالف هر اصلاحی هستند و عده ای دیگر نیز هستند که خود می خواهند به زمامداری برسند و یا خود را مبتکر اصلاحات می دانند ، تا وقتی که جوانان ایرانی نفهمند که با دیگران فرصت مساوی برای استفاده از فرصت ها و ثروت مملکت دارند مخالفت بین دولت و طبقه روشنفکر کشور ادامه خواهد یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.