9 بهمن 1340

9 بهمن 1340

دولت ایران به شوروی اعتراض کرده است/مطابق روحیات مردم آزادی هایی که خارجی ها دارند در ایران قابل اجرا نیست!/باید این ها را له کرد!/نامه نخست وزیر به رئیس دانشگاه تهران/رئیس جدید دانشسرایعالی تعیین شد/مدارس در تمام دنیا مصون از گزند اغراض سیاسی است/سرنشینان هواپیمای آمریکایی هلاک شده اند/مقاله اکونومیست درباره اعتراضات اخیر و دولت امینی!/لوموند و انقلاب از بالای امینی!

دولت ایران به شوروی اعتراض کرده است

ساعت یازده و نیم دیروز علی امینی، نخست وزیر، یک جلسه مطبوعاتی با خبرنگاران خبرگزاری ها و روزنامه های خارجی داشت.

علی امینی در این نشست خبری گفت: دولت ایران به شوروی اعتراض کرده است. اعتراض ایران به شوروی روز پنجشنبه گذشته از طرف وزیر خارجه تسلیم پکوف، سفیر کبیر شوروی، شده است.

حمایت دائمی دولت شوروی از عناصر ضد دولتی ایران به طور قطع وجه اشتراکی با حفظ روابط حسنه و دوستانه بین دو کشور ایران و اتحاد شوروی ندارد.

ایران مایل است با دولت شوروی روابط دوستانه داشته باشد، ولی اعمال دولت شوروی به هیچ وجه نشان دهنده آن نیست که روس ها نیز متقابلا چنین تمایلی داشته باشند.

در روز حادثه دانشگاه، اتومبیل ها و مامورین سفارت شوروی در اطراف دانشگاه دیده شده اند.

نقشه اغتشاشات از طرف رهبران جبهه ملی و به پشتیبانی کمونیست ها و ملاکین بزرگ که مخصوصا از قانون اصلاحات ارضی جدید ایران عصبانی می باشند طرح شده بود.

 

بختیار که به دستور شاه تبعید شده احضار و محاکمه می شود

سپهبد بختیار که روز جمعه گذشته به دستور شاهنشاه از ایران تبعید شده، به اتهام تحریک و اغتشاش بر ضد دولت به ایران احضار خواهد شد و مورد محاکمه قرار خواهد گرفت. بختیار که اکنون در رم اقامت دارد با اصلاحات ارضی دولت ایران مخالف بوده و با دولت ایران مخالفت و مبارزه می کرده است.

سید جعفر بهبهانی، فرزند آیت الله بهبهانی، به علت فقدان دلیلی که جرم او را ثابت کند از زندان آزاد شده است.

کارگردانان اغتشاشات می خواستند مانند دست راستی های فرانسه، از بمب های پلاستیکی استفاده کنند.

انتظار می رود دانشگاه تا یک ماه دیگر گشایش یابد.

دانشجویانی که تا به حال از پرداخت هزینه تحصیلی معاف بودند بعد از این باید مخارج تحصیل خود را به دانشگاه بپردازند.

گارد مخصوصی از خود دانشجویان مامور و مسئول حفظ انتظامات دانشگاه خواهد شد.

برنامه مسافرت نخست وزیر به خارج بر اثر حوادث اخیر تغییری نکرده است.

 

مطابق روحیات مردم آزادی هایی که خارجی ها دارند در ایران قابل اجرا نیست!

نخست وزیر در انجمن های محلی شرق خواجه نظام الملک نیز گفت: من نتوانستم با دانشجویان تهران صحبت کنم.

حالا به من حق می دهید که برای انتخابات وضع مساعد نبود؟!

کسانی که نمی خواهند درس بخوانند باید از دانشگاه اخراج شوند.

من در حضور مخبرین خارجی گفتم شما در مملکت خودتان آزادی دارید که به ما درس می دهید؟ ما باید از نظر وضع جغرافیایی و موقعیت خودمان عملی بکنیم تا پشیمان نشویم، مطابق انتظارات و روحیه مردم کار بکنیم، من معتقدم که هیچ کدام از این آزادی های خارجی در مملکت ما قابل اجرا و تقلید نیست.

 

باید این ها را له کرد!

تا در مملکت ما صدایی می شود فورا می آیند و می گویند چه خبر شده. اگر نگاهی به محبس های خارج بکنید، خواهید دید که پر است از زندانیان. در مملکت ما اگر بنا شود که بگوییم خون از دماغ کسی نیاید، آن وقت مجبور می شویم تسلیم همه گونه حوادث بشویم. باید کسانی را که اغتشاش می کنند له کرد. کشورهایی که سقوط کردند علتش فقط همین تسامح بود. اگر بگوئیم با مدارا و ملایمت کاری بکنیم، مسلما پیش نخواهیم بود.

 

نامه نخست وزیر به رئیس دانشگاه تهران

پیش از ظهر امروز مقامات مطلع درباره مضمون نامه ای که نخست وزیر به رئیس دانشگاه تهران ارسال داشته است اطلاعاتی به رسانه ها ارائه کردند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، نخست وزیر در این نامه ابتدا از واقعه دانشگاه اظهار تاسف کرده و نوشته است: «همان طور که این واقعه مایه تاسف و تاثر عمیق آقایان روسا و استادان دانشگاه گردید، اینجانب را نیز شدیدا متاثر کرد و بر آن داشت که بخواهم با کمال دقت موضوع مورد بررسی قرار گیرد و عوامل مخرب این حادثه از هر دسته و طبقه ای که هستند تعقیب و مجازات شوند تا دیگر نظایری پیدا نکند و محیط علم و ادب برای همیشه از تحریکات برکنار بماند.

بهتر است آقایان روسای دانشکده ها و اساتید، تا زمانی که تعمیرات لازم در دانشگاه انجام می گیرد و نتیجه کار کمیسیون تحقیقات تعیین می شود، اصول و مقرراتی تهیه کنند که پس از افتتاح مجدد دانشگاه محیط داخلی آن با اتکاء به این مقررات از تحریکات و بی نظمی ها مصون بماند».

 

رئیس جدید دانشسرایعالی تعیین شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز خبرنگار ما از مقامات مطلع وزارت فرهنگ کسب اطلاع کرد که درخشش، وزیر فرهنگ، دکتر اسماعیل فیلسوفی، استاد دانشگاه، را به جای دکتر صناعی برای ریاست دانشسرایعالی انتخاب و به هیئت دولت پیشنهاد کرده است که تصویب نامه لازم درباره وی صادر شود.

 

مدارس در تمام دنیا مصون از گزند اغراض سیاسی است

درخشش، وزیر فرهنگ، در اجتماع اعضای انجمن خانه و مدرسه دبیرستان علمیه گفت: مدارس در تمام دنیا مصون از گزند اغراض سیاسی است.

عده ای در پس پرده نقشه کشیدند تا جگر گوشگان مردم را به خیابان بکشند و آن ها را به دست حوادث بسپارند.

این عده حق داشتند اطفال مردم را در کوران حوادث رها کنند؛ زیرا اطفال خود آن ها در بهترین مدارس اروپا و آمریکا تشریف داشتند.

بین محصلین و معلم سخن حکیمانه سعدی: جور استاد به ز مهر پدر، باید حکومت کند!

 

سرنشینان هواپیمای آمریکایی هلاک شده اند

امروز سرپرست هیئت اسکی بازان، که از محل سقوط هواپیمای آمریکایی مراجعت کرده بود، گفت: سرنشینان هواپیمای آمریکایی هلاک شده اند.

در محل سقوط هواپیمای آمریکایی، ظرف 24 ساعت گذشته به قدری برف باریده که دیگر از هواپیما اثری نیست.

 

مقاله اکونومیست درباره اعتراضات اخیر و دولت امینی!

مجله اکونومیست لندن در آخرین شماره خود نوشته است که ملاکان و دست چپی های ایران عملا بر ضد دولت اصلاح طلب امینی متحد شده اند.

اکونومیست ضمن مقاله مفصلی نوشته است که دولت امینی، که تازه از کوشش پیگیر خود برای تهیه لایحه اصلاحات ارضی فارغ شده، در هفته گذشته در معرض خرابکاری های ملاکان و دست چپی ها قرار گرفت.

دولت ایران اخیرا توانسته است لایحه اصلاحات ارضی را تصویب کند. این لایحه هرگاه شرافتمندانه اجرا شود می تواند شکل کشاورزی ایران را تغییر دهد و آن را به مرحله نوینی وارد سازد.

این نخستین بار نیست که دولتی در ایران به فکر اصلاحات ارضی می افتد، ولی متاسفانه در گذشته تمام نقشه های دولت های ایران پیرامون اصلاحات ارضی در پارلمان مدفون مانده یا مسخ شده است، ولی امروز نخست وزیر ایران با حمایت شاه ایران مصمم است که لایحه اصلاحات ارضی را  اجرا کند.

 

 لوموند و انقلاب از بالای امینی!

«لوموند» نیز در گزارشی به اوضاع ایران پرداخت و نوشت: آزمایش انقلاب از بالا در ایران شروع شده است. دولت امینی از پشتیبانی توام با حسن نیت شاه برخوردار بوده و تجارب گرانبهای نخست وزیر توانسته است به اوضاع نابسامان اقتصادی کشور سر و صورتی بدهد.

مشکل بزرگ دولت امینی این است که یک توده زجردیده و خشن را بدون این که رژیم صدمه ای ببیند به حال سلامت برگرداند. قصد اصلی و هدف اقدامات امینی این است که به همه نشان بدهد که شخصیت های قوی و زورمند دیگر در پناه دستگاه حاکمه نیستند.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.