7 بهمن 1340

7 بهمن 1340

کارهای اداری دانشگاه از فردا شروع می شود/ حمایت رسانه های آمریکا از اقدامات رژیم/ بازی تکراری ترساندن مردم ایران از خطر کمونیست ها!/امینی: لیست کابینه مخالفین در اختیار من است!/ متصدیان دانشگاه اهمال نکرده اند/شاپور بختیار احضار شد/آخرین خبرها از سفر سپهبد بختیار به اروپا/

کارهای اداری دانشگاه از فردا شروع می شود

روزنامه «اطلاعات» در شماره امروز خود نوشت: امروز یک مقام نزدیک به دولت پیرامون حوادث اخیر اظهار داشت که با دستگیری و تعقیب بیشتر کسانی که در ماجرای اخیر از میان عوامل چپ و راست شرکت داشته اند، اکنون می توان گفت که کار تحریکات اخیر پایان یافته است و این منبع افزود که با اقداماتی که جریان دارد در آینده نیز به هیچ عنوان اجازه تجدید این صحنه ها داده نخواهد شد.

کمیته تحقیق نیز امروز کار خود را آغاز کرد و به طوری که گفته می شود نتیجه اقدامات را به دولت گزارش خواهد داد و سپس برای اطلاع ملت این گزارش منتشر خواهد شد.

اطلاعات در ادامه گزارش خود نوشته است: بامداد امروز، یک منبع مطلع به خبرنگار ما گفت بعد از مذاکراتی که هفته گذشته روسای دانشکده ها با نخست وزیر انجام دادند قرار است امروز از طرف نخست وزیر نامه ای در پاسخ نامه اخیر رئیس دانشگاه تهران صادر گردد.

پیش بینی می شود پس از صدور نامه علی امینی، نخست وزیر، کارهای اداری دانشگاه از فردا جریان عادی خود را پیدا کند و روسای دانشکده ها نیز به رسیدگی امور جاری بپردازند تا این که نتیجه اقدامات کمیسیون تحقیق معلوم گردد.

این مقام مطلع اطلاع داد که کلاس های دانشگاه پس از بررسی نتیجه اقدامات کمیته تحقیق در مورد شناخته شدن مسئولین دایر خواهد شد و ضمنا روسای دانشکده ها مقررات تازه ای برای امور دانشکده ها وضع خواهند کرد که در آینده نظیر پیش آمد اخیر تکرار نشود.

 

حمایت رسانه های آمریکا از اقدامات رژیم

«اطلاعات» در ادامه گزارش خود آورده است: به طوری که وابسته مطبوعاتی ایران در واشنگتن گزارش می دهد، روز گذشته سدریک فاستر، معروف ترین مفسر سیاسی شبکه عظیم تلویزیونی آمریکا، در برابر میلیون ها نفر تماشاگر تلویزیون تفسیر بسیار مهمی درباره کشور ایران و تلاش این کشور در راه اصلاح و پیشرفت ایراد کرد و اطلاعاتی از جریان های اخیر در دسترس میلیون ها آمریکایی گذاشت.

فاستر در حالی که در برابر نقشه ایران نشسته بود و عکس هایی از شاهنشاه و نخست وزیر را روی میز خود داشت گفت: «علت جریان های اخیر تهران را باید در تصمیم و اراده قاطع دولت ایران در اجرای برنامه های اصلاحی دانست که مورد توجه و حمایت شدید شاهنشاه ایران است. برنامه اصلاحات ارضی که امروز دولت اعلیحضرت شاهنشاه ایران به ریاست دکتر امینی با تصمیم راسخ آن را اجرا می کند املاک بزرگ را تقسیم خواهد کرد و این برنامه ای است که شاهنشاه در اجرای آن پیشقدم بوده اند.

در ایران 45 هزار قریه وجود دارد که 16 میلیون نفر کشاورز در آن زندگی می کنند و با توجه به این رقم، اهمیت و عظمت کاری که دولت ایران آغاز کرده آشکار می شود و طبعا در قبال این کار بزرگ مقاومت هایی می شود و طبعا نباید انتظار داشت که کسانی که منافعشان به خطر می افتد خود علم طغیان به دست بگیرند و در خیابان ها بر ضد دولت تظاهر کنند، بلکه از راه دیگر و با استفاده از عوامل دیگر به تحریک می پردازند بخصوص که اجرای برنامه اصلاحات بلافاصله نقشه کمونیست ها را نقش بر آب می سازد».

 

بازی تکراری ترساندن مردم ایران از خطر کمونیست ها!

«اطلاعات» نوشت: سدریک فاستر در حالی که حقایق جریان های اخیر را برای میلیون ها نفر آمریکایی که در برابر تلویزیون نشسته بودند تشریح می کرد گفت: «اگر برنامه تازه دولت ایران اجرا نشود، آن وقت طبعا از طرف کمونیست ها خطری متوجه این کشور خواهد شد».

به عقیده فاستر، از جریان های چند روز اخیر کمونیست ها استفاده می کنند؛ زیرا مالکان بزرگ و کسانی که دولت کنونی ایران برای نجات آن ها قیام کرده است تاکنون نخواسته اند درک کنند که این اصلاحات به سود خودشان است و دولت ایران برای نجات آن ها از خطر کمونیسم این برنامه وسیع و عظیم را اجرا می کند؛ زیرا اقدام اخیر دولت صرفا برای برطرف کردن نقطه ضعفی است که سال ها است دشمنان ایران از آن استفاده می کنند.

 

امینی: لیست کابینه مخالفین در اختیار من است!

نخست وزیر در ملاقات امروز با اعضای شورایعالی انجمن های محلی گفت: «لیست کابینه مخالفین در اختیار من است. این کابینه قرار بود از روز دوشنبه شروع به کار بکند».

امینی با بیان این که لیست کسانی را که در دادگستری پرونده دزدی دارند منتشر می کنم افزود: آقایانی که برای آزادی قیام می کنند با افرادی می سازند که منکر آزادی هستند.

آیا ملت ایران اینقدر بی تشخیص است که نداند آزادیخواه کیست و آزادی کش کیست؟

مخالفین به عده ای گفته بودند در جنوب شهر آماده باشند تا وقتی محصلین بیرون ریختند آن ها هم دست به عمل بزنند.

وقتی جریان شروع شد، تلگراف از کشورهای کمونیستی نیز آغاز گردید و رادیوهای آن ها مردم را تشویق و ترغیب به کشتار کردند.

در منزل یکی از همین آقایان که بازداشت است گفته شد منتظر باشید دولت روز یکشنبه می رود.

اگر محکمه ملی تشکیل دهیم و آن ها را بیاوریم و به حسابشان رسیدگی کنیم، کار خوبی خواهد بود و دیگر چنین اوضاعی پیش نمی آید.

آن هایی که می گویند ملت هر وقت می خواهد ما را برمی گرداند اشتباه می کنند؛ زیرا ملت می داند آزادیخواه کیست و آزادی کش چه کسی است.

عده ای که منافعشان به خطر افتاده است سعی دارند حکومت الکاپون سر کار بیاورند.

 

متصدیان دانشگاه اهمال نکرده اند

علی امینی، نخست وزیر، همچنین امروز در مراسم بازدید از تهران پارس گفت: در وقایع اخیر متصدیان دانشگاه اهمال نکرده اند؛ کسانی که در راس دانشگاه قرار دارند افراد بصیری هستند!

 

شاپور بختیار احضار شد

امروز این اطلاعیه از طرف سخنگوی شهربانی کل کشور انتشار یافت: چون سازمان های انتظامی موظف اند محرکین اصلی حادثه اخیر دانشگاه را تحت تعقیب قانونی قرار دهند و از وقوع چنین حوادثی در آینده جدا جلوگیری نمایند، طبق مدارک مثبت آقایان شاپور بختیار، مهندس خنجی و مسعود حجازی از عناصر موثر و محرکین حادثه دانشگاه شناخته شده اند؛ لذا به نامبردگان اخطار می شود که فورا خود را به شهربانی کل کشور معرفی نمایند.

مسلما کسانی که این افراد را مخفی نمایند تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.

 

آخرین خبرها از سفر سپهبد بختیار به اروپا

«کیهان» در شماره امروز خود نوشت: ساعت هفت صبح دیروز تیمسار سپهبد بختیار تهران را به قصد اروپا ترک گفت.

مسافرت تیمسار بختیار به کشورهای ایتالیا، سوئیس، اسپانیا و فرانسه برای مدت نامعلومی صورت گرفت.

تصمیم برای مسافرت تیمسار سپهبد بختیار پس از حوادث اخیر گرفته شد.

تیمسار بختیار روز گذشته پس از ورود به رم در پاسخ سوال خبرنگاران اظهار داشت: من بیش از دو یا سه روز در رم نخواهم ماند و بعد به ژنو و از آن جا به فرانسه و سایر کشورهای اروپایی سفر خواهم کرد. مسافرت من در اروپا تا ماه مارس آینده به طول می انجامد و فعالیتی هم نخواهم داشت؛ زیرا به عنوان یک توریست مسافرت می کنم!

تیمسار بختیار در پایان مصاحبه خود یادآور شد هروقت شاهنشاه اجازه فرمودند فورا به ایران بر می گردم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.