5 بهمن ماه 1340

5 بهمن ماه 1340

شاه گفت شدت عمل به خرج ندهید ولی گفتم نمی شود!/فساد در طبقه بالا از همه جا بیشتر است/استعفای رئیس دانشگاه منتفی شد!/اسرار تحریکات علیه دولت فاش شد

شاه گفت شدت عمل به خرج ندهید ولی گفتم نمی شود!

امروز نخست وزیر در ملاقات با کارمندان دولت گفت: دولت قصد تعطیل دانشگاه را ندارد.

اعلیحضرت می فرمایند شدت عمل به خرج ندهید و مراقب باشید خون از دماغ کسی نیاید، خدمتشان عرض کردم بدون شدت عمل کاری از پیش نمی رود.

نمی دانم با چه زبانی به طبقه بالای مملکت بفهمانم که اصلاحات ارضی باید حتما عملی شود.

اگر من اصلاحات ارضی را انجام ندهم، دیگران آن را با وضع بدتری عملی می کنند و حساب آقایان را هم می رسند.

این ها می خواهند همین طور روی بانک ملی دست بیندازند آخر دیگر پولی در بانک نمانده فردا خود بانک هم ورشکست می شود.

وجه مشترک عوامل مختلف فعلا این است که دولت باید برود، ولی کسی که از این اخلال بهره مند می شود بلشویک ها خواهند بود.

 

فساد در طبقه بالا از همه جا بیشتر است

مبارزه با فساد در مملکتی که فساد طبقه بالا از همه جا بیشتر و زیادتر است کار بسیار مشکلی است و اگر در طبقه پائین فسادی هست موجبش همان فساد طبقات بالا است. تا وقتی که مملکت حساب و کتاب داشت، میزان فساد تا این حد دامنگیر اجتماع نشده بود، ولی در عرض این چند سال اخیر به حدی رسید که خود آقایان بهتر از بنده می دانید.

این آقایان بدانند که اگر آتشی در گرفت خشک و تر را می سوزاند، به هیچ کس رحم نمی کند؛ با تعارف و مجامله هم درست نمی شود. این ها می گویند چون مملکت ما موقعیت خاصی دارد کشورهای آزاد نمی گذارند ما به دام کمونیست ها بیفتیم؛ این حرف درست، ولی این ها فکر نمی کنند وقتی قرار باشد زمامداران نالایقی داشته باشیم آن ها هم به ما رحم نمی کنند.

در تهران یک اکیپ هزار یا هزار و 500 نفری هستند که منتظر همه کارند. تا بر گرده همه سوار بودند، ریاست، معاونت، وزارت همه مال این ها است. این ها یک دولت را آنقدر می مکند تا خشک شود و بعد یک دولت دیگر می آورند و وقتی دولت تازه آمد سرو کله شان پیدا می شود که پست ها را به ما بدهید، وزارت مال ما و وکالت مال ما.

تا وقتی مجلس بود وقتی منافع این ها به خطر می افتاد دولت را استیضاح می کردند و حالا که مجلس نیست علیه دولت بلوا راه می اندازند.

یک عده دو هزار نفری تمام پست های این مملکت را تیول خود کرده اند و باید یک کشتی نوح پیدا کرد و این دو هزار نفر را با آن کشتی در خلیج فارس رها کرد.

 

استعفای رئیس دانشگاه منتفی شد!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: به دنبال جلسه امروز نخست وزیری، فعلا استعفای رئیس دانشگاه و روسای دانشکده ها منتفی شد.

قبل از ظهر امروز آقایان دکتر فرهاد رئیس دانشگاه، مسعود کیهان معاون دانشگاه، دکتر سیاسی رئیس دانشکده ادبیات، مهندس ریاضی رئیس دانشکده فنی، مهندس فروغی رئیس دانشکده هنرهای زیبا، دکتر سیاح رئیس دانشکده دندانپزشکی، دکتر نامدار رئیس دانشکده داروسازی، دکتر عمید رئیس دانشکده حقوق، دکتر مهدوی اردبیلی رئیس دانشکده کشاورزی، دکتر فرشاد رئیس دانشکده علوم و اردلان رئیس دانشکده دامپزشکی، در کاخ نخست وزیری حضور یافته و با نخست وزیر دیدار کردند.

پس از پایان جلسه یکی از روسای دانشکده ها گفت: در این جلسه مذاکرات مفصلی پیرامون حادثه دانشگاه صورت گرفت و نخست وزیر گفت که هیئتی را مامور رسیدگی به این واقعه کرده است. با این مذاکرات موضوع استعفای رئیس دانشگاه و روسای دانشکده ها عجالتا منتفی است و اصولا نامه ای که در این مورد به امضای روسای دانشکده ها تهیه گردیده بود الان مطرح نیست.

 

اسرار تحریکات علیه دولت فاش شد

«روزنامه اطلاعات» نوشت: امروز به وسیله یک مقام مطلع اسرار تحریکات علیه دولت فاش شد.

بر اساس این گزارش، نقشه تحریکات اخیر در منزل یکی از مخالفان دولت، که از اشخاص سرشناس است، طرح ریزی شده بود.

سی نفر از کسانی که با زندانیان اخیر دادگستری و ملاکین بزرگ ارتباط دارند در جلسه شرکت داشتند.

افراد حزب توده در جریان های این چند روزه شرکت داشته اند.

دولت ایران ممکن است به دولت شوروی اعتراض کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.