4 بهمن 1340

4 بهمن 1340

آخرین گزارش ها از تظاهرات در تهران و کشته شدن یک دانش آموز / دولت : کار ما نبود!/علی امینی : با کمال قدرت جلوی اخلال را خواهیم گرفت/شایعه کرده بودند دولت رفتنی است!/ممکن بود 800 نفر کشته شوند ولی به خیر گذشت!/اعلامیه شهربانی کل کشور/مخالفین اصلاحات ارضی نمی توانند در این مملکت زندگی کنند!/کرسی آزاد دانشجو نیز تعطیل شد!/کمک 18 میلیون دلاری آمریکا به ایران

آخرین گزارش ها از تظاهرات در تهران و کشته شدن یک دانش آموز / دولت : کار ما نبود!

« اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : در 24 ساعت گذشته نیز تحریکاتی از طرف عواملی که حادثه روز یکشنبه دانشگاه را ایجاد کردند، جریان داشت ولی خوشبختانه این کوشش ها و تلاش ها با بیداری و هوشیاری مردم از بین رفت.

به قرار اطلاع دیروز تحریکاتی به عمل آمده بود که بازار و مغازه ها بسته شد و آموزشگاه ها و مدارس تعطیل گردد اما وضع بازار عادی بود عده ای از افراد مشکوک در بعضی چهار راه ها و سرخیابان ها ایستاده بودند که دست به تظاهرات بزنند ولی خو د مردم و نیروهای انتظامی مراقب اعمال آن ها بودند عده ای از این افراد که سوابق عضویت در حزب منحله توده را داشتند دستگیر شدند.

همچنین اطلاع می رسد که عده ای عوامل اخلال گر نیز مامور شده بودند که با سنگ پرانی و شکستن شیشه های مدارس دانش آموزان را وادار به خروج از مدرسه نمایند در چند نقطه از شهر این افراد با سنگ شیشه های چند مدرسه دخترانه و پسرانه را شکستند ولی بلافاصله مامورین پلیس آن ها را دستگیر کردند.

نزدیک ظهر در حوالی دبیرستان علمیه ناگهان صدای شلیک گلوله به گوش رسید و در کوچه نزدیک آن مدرسه سر و صدا بلند شد بلافاصله قوای پلیس با شتاب خود را به آنجا رسانید و در این هنگام دیده شد که یکی از دانش آموزان این دبیرستان به نام کلهر به قتل رسیده است فورا جنازه به بیمارستان شفا منتقل شد در بیمارستان معلوم گردید که این قتل به وسیله گلوله انجام شده است مامورین انتظامی هنگامی که به محل حادثه رسیدند جوانی به نام کیوان را که اسلحه ای همراه داشت و در آن حوالی دیده می شد را دستگیر کردند و اینک بازجویی از نامبرده ادامه دارد، جنازه این دانش آموز دیروز به وسیله بستگانش به قم منتقل گردید.

«اطلاعات » به نقل از یک مقام انتظامی نوشت : موضوع قتل این دانش آموز در دست رسیدگی است و یقینا کسی که مرتکب این عمل شده و یا کسانی که در این کار دخالت داشته اند گمان می کردند که با این صحنه سازی حادثه قتل دکتر خانعلی را تجدید و از آن علیه دولت استفاده خواهند کرد ولی مسلما حقیقت روشن خواهد شد و مرتکبین معرفی خواهند گردید.

بر اساس این گزارش و به نقل از مقام انتظامی فوق در این مورد چون اصولا این جوان جزو دسته تظاهر کننده نبوده و در محل تجمع افراد پلیس نیز حضور نداشته قطعا جریان صورت دیگری داشته است که به هر حال روشن خواهد شد و کم و کیف قضیه به اطلاع ملت ایران خواهد رسید.

 

علی امینی : با کمال قدرت جلوی اخلال را خواهیم گرفت

بعد از ظهر دیروز علی امینی نخست وزیر در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون جریان اخیر دانشگاه اظهار داشت : دولت با کمال قدرت جلو هر گونه اخلال و بی نظمی را خواهد گرفت و محال است که اجازه بدهد بی نظمی ادامه پیدا کند. آن چه مسلم است در همه جای دنیا مقابله با پلیس برای بر هم زدن نظم با شدیدترین کیفر همراه خواهد بود.

وی در مورد قتل یک دانش آموز نیز گفت : مسلما در این کار همان عواملی که در جریان دانشگاه تحریک و توطئه نموده اند دست داشته اند و خواسته اند افکار عمومی را منحرف نمایند به هر حال این موضوع در دست بررسی است و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

 

شایعه کرده بودند دولت رفتنی است!

نخست وزیر همچنین امروز در اجتماع روسای اصناف بازار با بیان این که « حوادث اخیر بی مقدمه نبود » گفت : از هشت روز پیش عده ای شایعه کرده بودند دولت رفتنی است.

وی در ادامه با بیان این که مالکین و کسانی که تحت تعقیب هستند شروع به تحریک کرده اند گفت : به استادان دانشگاه التماس کردم یک عده پلیس انتظامی در دانشگاه درست کنید.

به کسانی که تحریک می کردند پیغام دادم اگر آتشی روشن شود خود شما هم خواهید سوخت.

 

ممکن بود 800 نفر کشته شوند ولی به خیر گذشت!

در حوادث اخیر ممکن بود 800 نفر کشته شوند ولی به فضل الهی موضوع به خیر گذشت!

کسانی که در هوس نخست وزیری هستند باید صبر کنند یک روز ما می رویم و آن ها می توانند بیایند.

توده ای ها تحریک سوء می کنند و اذهان را مشوب می کنند ، کسانی که ادعای عقل دارند نباید بگذارند مملکت فدای اغراض شود.

 

اعلامیه شهربانی کل کشور

 دیشب این اعلامیه از طرف شهربانی کل کشور انتشار یافت : در جریان اخیر دانشگاه ماموران انتظامی در برابر حملاتی که به آن ها می شد نهایت درجه بردباری را از خودشان نشان دادند و با حفظ خونسردی کامل از استعمال اسلحه خودداری کردند ولی به قراری که گزارش می رسد امروز آن دسته از اخلالگران که در جریان واقعه دانشگاه با شکست روبرو شده بودند در برابر یکی از دبیرستان ها تظاهراتی نموده و به منظور ایجاد تشنج یک نفر از دانش آموزان را به ضرب گلوله کشتند تا چنین وانمود کنند مسببان این حادثه ماموران پلیس بودند.

بدین وسیله به اطلاع عموم می رساند که این دانش آموز به وسیله ماموران پلیس مصدوم و مقتول نگردیده و قربانی دسایس اخلالگران جنایتکار شده است.1

 

مخالفین اصلاحات ارضی نمی توانند در این مملکت زندگی کنند!

وزیر کشاورزی امروز با بیان این که مقدمات اجرای قانون اصلاحات ارضی در یک نقطه دیگر از کشور فراهم شده است گفت : کسانی که بر خلاف اصلاحات ارضی و منافع 15 میلیون نفر مردم این مملکت جرات اظهار نظر داشته باشند نخواهند توانست در این مملکت زندگی کنند!

 

کرسی آزاد دانشجو نیز تعطیل شد!

« روزنامه اطلاعات » نوشت : درهای دانشگاه بر اثر حادثه تاثر آور روز یکشنبه بسته شد و کمیسیون مخصوصی در تحقیق و رسیدگی به این امر مهم اشتغال یافت.

روزنامه اطلاعات با اظهار تاسف و تاثر شدید از واقعه دانشگاه جلسات کرسی آزاد دانشجو را تعطیل می نماید.

 

کمک 18 میلیون دلاری آمریکا به ایران

« روزنامه کیهان » در شماره امروز خود نوشت : امروز اطلاع یافتیم که دولت آمریکا 18 میلیون دلار به عنوان کمک در اختیار مقامات دولت ایران قرار داده است.

این کمک که ظاهرا امروز داده شده است برای انجام برنامه های اصلاحات ارضی و تشکیل صندوق های تعاونی کشور است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.