1 بهمن ماه ۱۳۴۰

1 بهمن ماه ۱۳۴۰

حمله چتربازها به دانشگاه ؛ رئیس دانشگاه تهران استعفا داد!/اطلاعیه شهربانی کل کشور ؛ اجازه هیچ گونه اجتماعی داده نخواهد شد!/تظاهرات دانشگاه تهران به مخالفین اصلاحات ارضی ارتباط دارد!/توقیف ابتهاج علت سیاسی نداشت/ درآمد نفت و کمک های آمریکا نفعی برای کشور نداشته است/مخالفین ما مالک ها هستند!

حمله چتربازها به دانشگاه ؛ رئیس دانشگاه تهران استعفا داد!

امروز اول بهمن 1340 گروهی از دانش آموزان از رفتن به کلاس های درس خودداری کردند و به عنوان اعتراض به اخراج چندتن از دانش آموزان دبیرستان دارالفنون، خیابانهای مرکز شهر تهران را عرصه تظاهرات خود ساختند.

دانشجویان دانشگاه تهران نیز با هدف ابراز همدردی با دانشجویان دانشسرای عالی و اعتراض به قطع کمک هزینه تحصیلی آنها به کلاس ها نرفتند و تصمیم گرفتند تا به صورت دسته جمعی از دانشگاه خارج شوند.

این تصمیم دانشجویان با مخالفت نیروهای انتظامی مواجه شد. دانشجویان که در تصمیم خود دایر بر خروج از دانشگاه و کشیدن تظاهرات به پهنه خیابان های شهر اصرار می ورزیدند، برای شکستن سدهای خروج از دانشگاه با نیروهای پلیس درگیر شدند؛ که ناگهان با هجوم نیروهای چترباز مواجه شدند.

چتربازان بدون هیچ گونه تأمل و به صورتی سریع وارد محوطه دانشگاه وداخل دانشکده ها شدند و دانشجویان را به شدیدترین شکل مورد ضرب و شتم قرار دادند.

این نیروها با بدترین شکل با دانشجویان، برخورد کردند و شمار زیادی را به شدت مصدوم و مجروح ساختند و چندنفری را کشتند و حتی به تنی چند از زنان و دختران دانشجو در محوطه دانشگاه و کلاس های درس تجاوز کردند.

فرماندهی نیروهای چترباز در حمله به دانشگاه برعهده سروان منوچهر خسرو داد1 بود.

دکتر احمد فرهاد، رئیس دانشگاه تهران، به دنبال حمله به دانشگاه تهران ضمن نامه ای خطاب به علی امینی، نخست وزیر، به این حمله شدیداً اعتراض کرد و بلافاصله از مقام خود استعفا داد.

در بخشی از این نامه آمده است: پس از حمله به دانشگاه، سربازان و چتربازان بدون فرق و تفاوت، یکسان به دانشجویان پسرودختر حمله کردند، دانشجویان بسیاری را به قصد کشت مضروب نمودند. من هیچ گاه ندیده و نشنیده ام تا این حد بی رحمی، سادیسم، خشونت و خرابکاری از ناحیه قوای دولتی اعمال شود. بعضی از دختران را سربازان در تالارهای درس دانشگاه ازاله بکارت کردند.

هنگام سرکشی در بناهای دانشگاه صحنه ای نظیر هجوم قشون وحشی به خاک دشمن را در برابر چشمانمان مجسم ساخت. کتاب ها پاره پاره شده بودند، نیمکت های درس شکسته شده بودند، ماشین های تحریر شکسته شده و خردشده بودند، تجهیزات آزمایشگاه یا خراب و غیرقابل استفاده شده بودند و یا به سرقت رفته بودند. حتی بیمارستان دانشگاه از خرابکاری سربازان درامان نمانده بود و عده زیادی از سرپرستاران و بیماران یا مضروب شده بودند و یا مجروح.

به عنوان رئیس دانشگاه تهران و به نام نماینده دانشکده و شورای دانشجویان، من به این عمل خشونت آمیز و جنائی اعتراض می کنم. تمام روسای دانشکده ها و نیز خود من استعفای خود را به شما ابلاغ می کنم و این استعفانامه ها مادام که مسئولین این وحشی گری های حیوانی مجازات نشوند، معتبر خواهد بود.2

 

اطلاعیه شهربانی کل کشور ؛ اجازه هیچ گونه اجتماعی داده نخواهد شد!

امروز این اطلاعیه از طرف شهربانی کل کشور منتشر شده است: امروز از عده ای دعوت کردند که روز دوشنبه دوم بهمن فردا در مسجد ارک اجتماع نمایند؛ بدین وسیله اعلام می دارد که چون هدف های محرکین این دعوت که اخلال نظم است بر سازمان های انتظامی پوشیده نیست، فردا مسجد ارک تعطیل است و اجازه هیچ گونه اجتماعی داده نخواهد شد.

 

تظاهرات دانشگاه تهران به مخالفین اصلاحات ارضی ارتباط دارد!

به دنبال تظاهرات و اقداماتی که امروز در دانشگاه و مدارس تهران صورت گرفت یک مقام مطلع دولتی در گفت و گو با «کیهان» اظهار داشت: از چندی پیش مخالفان اجرای لایحه اصلاحات ارضی به طور محرمانه جلساتی داشته اند؛ بعضی از ملاکین بزرگ که این طرح شامل حال آن ها می شود اخیرا حاضر شده بودند که پول های هنگفتی برای ایجاد حوادث و اخلال نظم و تسلیم دولت به نظریات آنان در مورد عدم اجرای لایحه اصلاحات ارضی خرج کنند، ولی چون سازمان های انتظامی کاملا بیدار و هوشیار بودند، از آغاز اجرای لایحه اصلاحات ارضی از جزئیات عملیات آنان اطلاعات دقیق داشتند.

 

توقیف ابتهاج علت سیاسی نداشت/ درآمد نفت و کمک های آمریکا نفعی برای کشور نداشته است

الموتی، وزیر دادگستری، طی یک مصاحبه مطبوعاتی با نمایندگان خبرگزاری های داخلی و خارجی در مورد پرونده ابتهاج، مدیرعامل سابق سازمان برنامه، توضیحاتی داد.

در توقیف آقای ابتهاج هیچ گونه غرض و مرضی در کار نبوده و علت سیاسی نداشت؛ وجوهی که به عناوین مختلفه به عنوان کمک بلاعوض از طرف دولت آمریکا به ایران داده شده و یا درآمد نفت و پول های کلانی که در اختیار سازمان برنامه قرار گرفت به عقیده همان روزنامه نویس هایی که علاقه خاصی به ابتهاج ابراز می دارند نفع قابل توجهی عاید مملکت ایران نکرده است.

مردم ایران می گویند ابتهاج که وسیله اعمال اجرای مقررات سازمان برنامه بوده است مرتکب تخلفاتی شده است. مردم می گویند ایشان مرتکب تخلفاتی شده است. مردم می گویند ایشان قوانین سازمان برنامه را اجرا نکرده است. مردم می گویند پول هایی که در اختیار سازمان برنامه بوده است به مصارفی که مورد علاقه مردم بوده نرسیده است.

مردم ایران روی گزارشی که سازمان های صلاحیت دار و بازرسی کل تهیه کرده است دلایلی دارند که روی پول های سازمان برنامه حیف و میل ها و سوء استفاده هایی شده است. روی این گزارش ها مقامات قضایی ابتهاج را مقصر واقعی تشخیص داده اند، علت توقیف ابتهاج روی اتهام جنایی است و دادگاه نیز آن را تائید کرده است.

 

مخالفین ما مالک ها هستند!

وزیر کشاورزی امروز گفت: قانون اصلاحات ارضی در راس موعد اجرا خواهد شد و من از زارعین انتظار دارم که فریب الفاظ فریبنده را نخورند.

کسانی که منافع خصوصی خود را بر منافع کشور ترجیح می دهند و به خاطر یک دستمال قیصریه را آتش می زنند باید بدانند که جلویشان گرفته خواهد شد.

یک دسته از مخالفین قانون کسانی هستند که با قیافه فیلسوف و نویسنده ظاهر می شوند؛ اگر صورت آن ها را بشکافند در پشت سرش قیافه یک مالک دیده می شود.

باید بگویم قانون اصلاحات ارضی قبلا به نظر مرحوم حضرت آیت الله بروجردی رسیده3 و از طرف دیگر کسی که از هر جهت جانشین ایشان شده باشد و مرجع تقلید تمام شیعیان جهان باشد برگزیده نشده که او با قانون مخالفت کرده باشد4 در اصلاحات قانون هم در آن چه که ممکن است اشکال شرعی پیش بیاید تغییری داده نشده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.