30 دی‌ماه 1340

30 دی‌ماه 1340

پاسخ وزیر کشاورزی به اظهارات سردار فاخر حکمت!/ تهران به هفت ناحیه شهرداری تقسیم شد/نخست وزیر کار تنظیم بودجه را به عهده گرفت/موقعی که امینی نخست وزیر شد ایران در آستانه ورشکستگی بود!/آخرین خبرها در مورد اولین قسط وام آلمان

پاسخ وزیر کشاورزی به اظهارات سردار فاخر حکمت!

امروز ارسنجانی، وزیر کشاورزی، پیرامون اظهارات روز پنجشنبه سردار فاخر حکمت که در روزنامه ها چاپ شده بود، اظهار داشت: اگر همان طور که آقای سردار فاخر حکمت گفته است، رضایت مرحوم آیت الله بروجردی نسبت به این قانون جلب شده و ایراد ایشان که یک ایراد شرعی بوده است مرتفع گردیده باشد، بنا بر این قانون با مراعات مقررات شرع تصویب شده و از هیچ جهت اشکالی ندارد و طبعا اصلاحات ما هم در قانون صحیح است و از نظر شرعی هیچ گونه اشکالی ندارد.

 

به موجب قانون اساسی من مسئول اجرای این قانون هستم و چنان که گفتم ما تدوین کننده قانون نبوده ایم، بلکه اشکالات عملی آن را برطرف ساخته ایم و صحت و سقم اظهارات آقای سردار فاخر حکمت هم به عهده ایشان و کسانی است که قانون را تصویب کرده اند و در هر حال کوچکترین ارتباطی به ما ندارد.

 

تهران به هفت ناحیه شهرداری تقسیم شد

به موجب تصویب نامه اخیر، دولت تهران به هفت ناحیه شهرداری تقسیم شد. هر نقطه یک شهردار مستقل خواهد داشت و حقوق هر شهردار برابر حقوق شهرداران درجه اول کشور است.

 

نخست وزیر کار تنظیم بودجه را به عهده گرفت

علی امینی در جلسه روسای حسابداری های وزارتخانه ها که در وزارت دارایی تشکیل شده بود شرکت کرد و طی آن تذکراتی را در مورد تنظیم بودجه داد.

مهم ترین وظیفه خزانه در حال حاضر این است که حقوق و مزایای کارمندان را در درجه اول تامین و پرداخت نماید. وزارت دارایی اگر مواجه به نکث درآمد شد به همان نسبت باید از مخارج خود بکاهد.

نخست وزیر در مورد تنظیم بودجه سال آینده نیز اشارتی کرده و متذکر شده است که بودجه باید بر اساس کمک به برنامه های عمرانی و تولیدی تدوین گردد.

در جلسه ای که بعد از این کنفرانس در اطاق وزیر دارایی تشکیل شد و مسئولین امور بودجه و خزانه در آن شرکت داشتند موضوع بودجه مجددا مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و قرار شد نخست وزیر شخصا برای نظارت در تنظیم بودجه و بررسی کارهای مربوط به آن در مواقع لازم در وزارت دارایی حضور یابند.

 

موقعی که امینی نخست وزیر شد ایران در آستانه ورشکستگی بود!

«نیویورک تایمز» نوشت: از سال 1953 که نفت ایران دوباره به سوی بازارهای جهان جریان یافت تمام طبقات مردم ایران شروع به نوعی گشادبازی اقتصادی نمودند که از لحاظ بازرگانی و اقتصادی مشکلاتی در این کشور ایجاد کرد.

دولت ایران اکنون می کوشد تا مشکل ایجاد توازن بازرگانی را حل کند و به وضع ارز خارجی خود سر و سامانی بدهد.

بهار گذشته هنگامی که امینی اداره کارهای دولت را به دست گرفت اعلام داشت که در اثر طرح های اقتصادی کوته بینانه، خزانه کشور از ارز خارجی خالی شده و کشور در آستانه ورشکستگی است.

در آن هنگام بازارهای ایران از کالاهای خارجی از اسباب بازی بچه گانه تا یخچال های بزرگ برقی انباشته شده بود. طبق تخمین کارشناسان میزان کالاهای خارجی در آغاز سال 1961 به میزانی بود که می توانست برای مدت شش تا هفت سال نیازمندی های کشور را تامین کند.

 

آخرین خبرها در مورد اولین قسط وام آلمان

«روزنامه اطلاعات» نوشت: امروز یک مقام سازمان برنامه گفت با پرداخت قسمتی از بدهی های موسسات دولتی به موسسات آلمانی انتظار می رود کار پرداخت قسمت اول وام آلمان در این یکی دو روزه عملی شود و طی این هفته به دست سازمان برنامه برسد.

مقام مزبور گفت: با این که تمام تشریفات مربوط به پرداخت این قسمت از وام آلمان به پایان رسیده است و چندی است که سازمان برنامه منتظر وصول قسمت اول این وام می باشد معهذا هنوز از آن خبری نیست.

مسئله ای که در عدم پرداخت وام تاکنون موثر بوده است بدهی زیادی است که چند سازمان دولتی به موسسات آلمانی دارند و در پرداخت اقساط آن تاخیر کرده بودند و دولت آلمان چند بار متذکر شد که دولت برای پرداخت این بدهی ها به موسسات وابسته خود تذکر بدهد و اخطار کند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.