۲۸ دی ماه ۱۳۴۰

۲۸ دی ماه ۱۳۴۰

تقلیل کمک های نظامی و افزایش کمک های اقتصادی آمریکا/حجم اعتبارات افزایش یافت/نامه نمایندگان دانشجویان به نخست وزیر/آبله در ایران همه گیر نمی شود/ایران نیازهای آلمان را در برابر کمکی که از این کشور می گیرد در نظر داشته باشد!

تقلیل کمک های نظامی و افزایش کمک های اقتصادی آمریکا

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد کندی رئیس جمهور آمریکا امروز اولین بودجه خود را که محور آن بر اساس تقویت قدرت نظامی، مسابقه پرواز به کره ماه و دفاع از دلار قرار دارد تسلیم کنگره آمریکا کرد.

کندی رئیس جمهور آمریکا در پیام بودجه گفت : آمریکا با ایران و ترکیه و پاکستان در سنتو متحد است و این پیمان نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه وسیعی از جهان دارد.

تقلیل هزینه کمک نظامی آمریکا به خارج بر اثر توسعه صنعتی کشورهای اروپایی که اینک می توانند هزینه تسلیحات خود را بپردازند صورت گرفته است موجب آن گردیده که بر بودجه کمک اقتصادی و مالی آمریکا به خارج افزوده شود و ضمنا آمریکا می تواند وام های طویل المدت به کشورهای خارجی بدهد.

 

حجم اعتبارات افزایش یافت

امروز « دکتر پورهمایون » رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد : « به علت بهبود وضع اقتصادی کشور حجم اعتبارات افزایش یافت ، میزان اضافه اعتبارات امسال به 640 میلیون تومان رسید.»

بانک مرکزی قسمت عمده ای از بدهی های ارزی خود را به صندوق بین المللی پول پرداخت کرد و با موافقت صندوق بین المللی پول در برنامه تثبیت اقتصادی تجدید نظر شد.

بانک مرکزی متاسفانه در گذشته مقداری وام های ارزی کوتاه مدت از بانک های خارجی گرفته بود که به 13 میلیون دلار بالغ می شد، اکنون کلیه این 13 میلیون دلار را داده ایم و دیگر هم از این وام ها نخواهیم گرفت.

در سال 1339 از صندوق بین المللی پول 45 میلیون دلار گرفته بودیم که با 5 میلیون دلار دریافتی سال 1338 به 50 میلیون دلار می رسید و 5/7 میلیون دلار هم در تیرماه امسال گرفتیم که جمعا 5/57 میلیون دلار می شود ، ما 5/19 میلیون دلار از این بدهی را در آبان ماه و 5/17 میلیون دلار را هم دیروز دادیم و اکنون بدهی ما به صندوق بین المللی که در حقیقت خرید ارز محسوب می شود 5/20 میلیون دلار است. به این ترتیب ما در سال جاری 37 میلیون دلار از بدهی خود را به صندوق داده ایم و 5/7 میلیون دلار از آن صندوق باز خریداری کرده ایم.

بانک ها با رعایت رویه جدید در پرداخت اعتبار 50 تا 60 میلیون تومان اعتبار بیشتر داده اند.

 

نامه نمایندگان دانشجویان به نخست وزیر

نمایندگان دانشجویان دانشسرای عالی تبریز و تهران موفق به دیدار با نخست وزیر نشدند و نامه ای برای علی امینی نوشتند.

دانشجویان تبریزی تقاضا دارند کمک هزینه تحصیلی آن ها باید معادل کمک هزینه دانشجویان دانشسرایعالی باشد.

امروز دوازدهمین روز اعتصاب دانشجویان سال  اول دانشسرایعالی بود ، در اجتماع امروز چند نفر از دانشجویان به تفصیل در مورد دلایل خود برای گرفتن کمک هزینه سخن گفتند و مورد استقبال دانشجویان دیگر قرار گرفتند.

 

آبله در ایران همه گیر نمی شود

آبله دو بیمار مشکوک هنوز قطعی شناخته نشده است ، تاکنون متجاوز از 50 هزار نفر در تهران تلقیح شده اند.

امروز همچنین دکتر ناوی مدیرکل وزارت بهداری گفت : اهالی محترم تهران و شهرستان ها نباید از وجود فرضا یکی دو مورد بیمار آبله ای در ایران دچار نگرانی گردند چون در حال حاضر 80 درصد از مردم ایران بر ضد آبله مایه کوبی شده اند و مطمئنا یکی دو بیمار در تمام ایران همه گیری به وجود نخواهد آورد.

 

ایران نیازهای آلمان را در برابر کمکی که از این کشور می گیرد در نظر داشته باشد!

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز نوشت : آلمان کشوری است صنعتی که منابع کشاورزی آن برای تامین ارزاق 60 میلیون جمعیت آن سرزمین کافی نیست و ناچار است وضع اقتصادی و زندگی افراد را بر اساس توسعه صنایع خود قرار بدهد. بنا بر این سیاست اقتصادی آن کشور بیشتر به حمایت از صنایع معطوف است تا از این راه زندگانی ملت را تامین و رفاه حال افراد را فراهم سازد.

توسعه امور صنعتی که از چندی به این طرف در ایران هم رسوخ یافته مشکلات مختلفه ای که با پیشرفت صنعت توام است پدیدار نموده و دولت ایران هم تدریجا از مواجه شدن با چنین معظلاتی که از توسعه صنعت سرچشمه می گیرد بی نصیب نمانده که البته باید با تدبیر و اندیشه صحیح مرتفع شود.

با اعطای کمک های اقتصادی از طرف آلمان ها به ایران و با وجود مشکلاتی که خود آن ها در کشورشان دست به گریبان هستند باید اذعان کرد که نمونه ای از حسن نیت آلمان ها نسبت به ایران می باشد و این گونه کمک های اقتصادی در صورتی ممکن است ادامه یابد و حتی توسعه پیدا کند که تا حدی به حوائج کشور اعتبار دهنده توجه بشود و معاملات فیما بین بر اساس منافع مشترک استوار گردد.

در این موقع که آلمان ها قدمی بر داشته و از راه کمک های فنی و اقتصادی مستقیما حاضر به همکاری با ایران شده اند جا دارد که این رشته همکاری ادامه یابد و طرفین از حسن نیت یکدیگر برخوردار باشند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.