22 دی ماه 1340

22 دی ماه 1340

واشنگتن پست : اصلاحات عمیق در ایران انجام نشود  انقلاب حتمی است/اولین بار نیست که مطبوعات غربی از لزوم اصلاحات عمیق سخن می گویند/دلیل دخالت خارجی ها در امور ایران دلسوزی آنان است یا منافعشان؟!/رجال کشور نتوانسته  اند لیاقت خود را نشان دهند/نظر و دست خارجی ها باید از دامان این کشور کوتاه شود/شایعاتی درباره تغییر در وزارت خارجه

واشنگتن پست : اصلاحات عمیق در ایران انجام نشود  انقلاب حتمی است

روزنامه واشنگتن پست که از روزنامه های متنفذ آمریکا است در یکی از مقالات اساسی خود پیرامون اوضاع ایران نوشته است که  در ایران تنها راه چاره نجات از وضع فعلی انجام یک سلسله اصلاحات بسیار عمیق و ریشه  دار است و در غیر این صورت شروع انقلاب امری اجتناب ناپذیر است.

« تهران مصور » نوشت : ناظران سیاسی تهران با توجه به وابستگی نزدیک روزنامه مذکور به سیاستمداران آمریکایی برای این مقاله اهمیتی خاص قائل هستند.

 

اولین بار نیست که مطبوعات غربی از لزوم اصلاحات عمیق سخن می گویند

« عبدالله والا » در شماره امروز « خواندنی ها » نوشت : روزنامه واشنگتن پست در همین چند روزه درباره ایران خبری منتشر کرد و خبرگزاری ها آن را به عنوان یک خبر مهم به دنیا مخابره نمودند ، اگر این خبر را نظر محافل نزدیک به وزارت خارجه آمریکا ندانیم، لااقل باید آن را به عنوان عقیده و نظر برخی از سیاستمداران آمریکایی تلقی کنیم. در این خبر اشاره شده بود که ایران باید هر چه زودتر دست به اصلاحات فوری و عمیق بزند و گرنه باید منتظر بروز حوادث ناگوار باشد.

اولین بار نیست که در مطبوعات غربی بخصوص جراید آمریکا با چنین قضاوتی روبرو می شویم و شاید آخرین بار هم نباشد که صحبت از اصلاحات عمیق یا بروز حوادث ناگوار خواهد شد. نظیر همین مطلب را به عبارت دیگری چندی قبل خروشچف نیز به والتر لیپمن مفسر سیاسی آمریکایی اظهار نمود.

 

دلیل دخالت خارجی ها در امور ایران دلسوزی آنان است یا منافعشان؟!

ما هم قبول داریم و در این عقیده همه متفق القول می باشند که باید اصلاحات در این کشور تعمیم پیدا کند و به دنبال قبول این تز می پرسیم که نحوه انجام این اصلاحات بر چه پایه  باید قرار گیرد؟ بالطبع این سوال پیش می آید که : علاقه دیگران به حیات سیاسی کشور ایران موجب گردیده است که درباره ما این حد دلسوزی نمایند یا آن که منافع آنان ایجاب نموده است که به فکر سلامتی و نجات ما برآیند؟

تصور می کنم پاسخ این سوال موضوع را روشن خواهد کرد و چه بهتر بود که دیگران یعنی آن کسانی که درباره کشور ما دارای چنین عقایدی می باشند، جواب سوالات بالا را می دادند تا لااقل برای رجال و سیاستمداران داخلی و بالاخره ملت ایران این مطلب بیش از پیش روشن می گردید.

 

رجال کشور نتوانسته  اند لیاقت خود را نشان دهند

در ادامه این یادداشت آمده است : رجال و مسئولین امور ما نتوانسته اند لیاقت و شایستگی خود را در اداره کشور ابراز دارند و افراط و تفریط هایی که در گذشته شده است این حربه را به دست دیگران داده است که کشور ما را متهم به فساد سازند. ولی باید دید که این افراط و تفریط ها تا چه اندازه ای بوده است و چه اشخاصی در ایجاد محیط ناسالم و فاسد موثر بوده و دخالت  داشته اند؟ و آیا این فساد در شئون کشور ما تا چه حد رسوخ یافته است؟ و آیا ممکن نیست این عقیده تا این حد در اثر تبلیغات دشمنان، دوستان را به اشتباه انداخته باشد؟ و آیا حقیقت بیش از آن چه که واقعیت دارد، اگراندیسمان نشده است؟

آن چه که ما هم بدان معتقد می باشیم این است که باید واقعا بعضی از رجال ما در پیشگاه ملت حساب خود را روشن سازند و به خاطر نجات ملتی، برای حفظ موجودیت خودشان هم که باشد، باید آماده چنین فداکاری بشوند ولی این رسیدگی به دست کی و به چه نحو و بر چه پایه و بر روی چه اصلی باید انجام شود؟

 

نظر و دست خارجی ها باید از دامان این کشور کوتاه شود

اگر قرار باشد که تصفیه در جهت تامین منافع ملی ما شروع گردد، اولین مشکلی که به وجود می آید این است که از هر جهت باید نظر و دست خارجی ها اعم از دوست و دشمن از دامان این کشور کوتاه گردد، زیرا این اطمینان وجود ندارد که آن چه ملت ایران در تامین و حفظ منافع ملی خود احساس می کند با آن چه که خارجی ها برای ما طراحی نموده اند مطابقت داشته باشد و اصولا چه تضمینی در راه اجرای این مقصود وجود دارد که ملت ما احساس این اطمینان را بنمایند که دیگران حقیقتا عاشق پاکباز و حافظ منافع ما بوده و خواهند بود؟

از طرف دیگر اصلاحات اگر به وسیله فرد عملی گردد جز از راه اعمال قدرت فردی که سرانجام به رویه دیکتاتوری ختم خواهد شد، امکان پذیر می باشد؟ و اگر چنین فردی پیدا شد و متکی به نیرو و الهامات خارجی بود هر قدر مصلح و خیراندیش باشد باز نمی تواند مقبولیت عامه را به دست آورد و رسالت خود را بر محور تمایلات ملی انجام دهد.

بنا بر این اگر دیگران برای ما دایه های دلسوزتر از مادر هستند، بهتر نیست که دخالت روا یا ناروای خود را کمتر کنند و ما را به حال خود بگذارند و به این اصل اعتقاد داشته باشند که ملت ایران این اهلیت را به دست آورده است که بتواند بر روی پای خود بایستد و همچنان که بیش از چندین قرن موجودیت خود را توانسته است حفظ نماید ؛ اینک نیز می تواند در راه تامین مصالح و منافع خود توفیق به دست آورد.

 

شایعاتی درباره تغییر در وزارت خارجه

« تهران مصور » نوشت : در این هفته به شدت شایع شد که تغییرات مهمی در کادر وزارت امور خارجه به عمل  خواهد آمد، گرچه هنوز دولت در این باره سکوت کرده ولی گفته می شود مهندس اردشیر زاهدی سفیر کبیر ایران در واشنگتن به رم انتقال خواهد یافت و ممکن است جمال امامی به سمت سفیر کبیر ایران در فرانسه تعیین گردد و نصرالله انتظام نیز به تهران فراخوانده شده است.

در صورتی که این تغییرات عملی شود قدس نخعی وزیر امور خارجه به سمت سفیر کبیر ایران در واشنگتن منصوب شده و نصرالله انتظام به عنوان وزیر امور خارجه وارد کابینه خواهد گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.