14 دی 1340

14 دی 1340

شاه : ناچاریم بر مخارج نظامی کشور بیفزائیم/وضع درآمدهای دولت در سال آینده بررسی شد/کاهش قیمت نفت از مخاطرات درآمدهای نفتی سال آینده/دولت با کاهش درآمد مالیاتی مواجه خواهد بود/تایمز لندن : ایران با اطمینان به آینده به استقبال سال جدید می رود

 

شاه : ناچاریم بر مخارج نظامی کشور بیفزائیم

« روزنامه اطلاعات » اظهارات دیروز شاه در « سازمان برنامه » را منتشر کرد.

شاه در سازمان برنامه گفت : تا زمانی که در دنیا اطمینان قطعی به حفظ صلح حاصل نشود برای حفظ کشور ناچاریم بر مخارج نظامی بیفزائیم.

عراق که فقط یک چهارم جمعیت ایران را دارد سالی 100 میلیون دلار خرج ارتش خود می کند.

مالیات به اندازه کافی وصول نمی شود و وزیر دارایی طبق فرمان شش ماده ای عمل می کند.

سیاست اصلی ما صلح است ولی این کار دست ما نیست و با مللی است که سلاح هسته ای دارند.

در ایران دیکتاتوری پرولتاریا نمی تواند احتیاجات روانی و معنوی ما را تامین کند.

در بیست سال آینده ما با تعرض شدید دنیای کمونیست در زمینه اقتصاد روبرو هستیم و باید خود را برای مقابله با این تعرض آماده کنیم.

با ضعف کنونی سازمان ملل تمام دول دنیا از کوچک و بزرگ مخارج نظامی خود را افزایش داده اند و ما نیز از سرنوشت ممالک دیگر دنیا نمی توانیم خارج شویم.

ما باید وارد مبارزه ای شویم که تمام دنیا چه کمونیست و چه غیر کمونیست در آن وارد شده اند و آن بالا بردن سطح زندگی مردم است.

 

وضع درآمدهای دولت در سال آینده بررسی شد

امروز در وزارت دارایی وضع درآمدهای دولت در سال آینده با حضور نخست وزیر مورد بررسی قرار  گرفت.

« روزنامه اطلاعات » نوشت : اساس مذاکرات وزارت دارایی روی ارقام درآمدها بود، دولت در نظر دارد در سال آینده بودجه هزینه ای خود را معادل درآمد  پیش بینی شده تنظیم کند و از کسری بودجه پرهیز نماید برای همین موضوع کوشش فعلی این است که درآمدها حقیقی تعیین شود.

درآمد نفت در سال جاری مقداری زیادتر از میزان پیش بینی شده در بودجه بود، محافل نفتی برای سال آینده نیز درآمد اضافی پیش بینی می کنند. این مبلغ به درستی روشن نیست اما اصل  اضافی مورد تایید مقامات دولتی است.

 

کاهش قیمت نفت از مخاطرات درآمدهای نفتی سال آینده

در مورد نفت مخاطراتی هم وجود دارد که برای مسئولین بودجه قابل توجه است. یکی از این مخاطرات آن است که در سال آینده اگر قیمت نفت تنزل کند مسلما درآمد نیز کاهش خواهد یافت. طبیعی است مقامات دولتی این تنزل را قبول نخواهند کرد. با تاسیس سازمان اوپک امید زیادی هست که شرکت های نفتی خودسرانه دست به تقلیل قیمت نفت نزنند.

در هر حال یکی از منابع افزایش درآمد سال آینده نفت خواهد بود.

گمرک نیز یکی از منابع بزرگ درآمد کشور است ، در سال قبل برای سال جاری ابتدا در حدود 1115 میلیون تومان درآمد گمرکی پیش بینی کردند بعد در دولت جدید بر اساس سیاست جدید وارداتی این رقم را به 950 میلیون تومان تقلیل دادند و تاکنون هم نسبت به میزان وصولی جای نگرانی نیست امید زیادی هم وجود دارد که تا پایان سال میزان وصولی در حدود پیش بینی بودجه باشد اما در سال آینده وضع این چنین نخواهد بود زیرا در سال جاری در حدود صد میلیون تومان سفته های سال قبل وصول شد و برای سال آینده سفته ای از امسال وجود ندارد که وصول شود و تازه میزان سفته آنقدر نیست که بتوان روی آن حساب کرد.

پیش بینی محدودیت واردات برای سال آینده هنوز هم باقی است به همین علت درآمد سال جاری برای سال آینده زیاد به نظر می رسد اما اقدامات مثبت دیگری هم وجود دارد که ممکن است این کاهش درآمد را جبران کند، یکی آن که قانون تعرفه گمرکی تغییر خواهد کرد و حقوق گمرکی کالاهایی را که فعلا بر اساس وزن دریافت می شود بر مبنای قیمت وصول خواهند کرد. بدیهی است این کار در بالا بردن میزان حقوق گمرکی تاثیر دارد.

البته در این جا این پیش بینی هم وجود دارد که تقلب و درست کردن اسناد و مدارک از کشور مبدا برای پائین آوردین قیمت جنس زیاد شود ، آن هایی که در این مورد بد بینی دارند معتقدند آن مقدار افزایش را که دولت متوقع است به دست نخواهد آورد. به هر حال قانون جدید بر اساس افزایش تعرفه گمرکی این اجناس تدوین می شود و یک راه حل جبران کاهش درآمد خواهد بود.

پیش بینی دیگر آن است که در سال آینده وضع مالی کشور بهتر خواهد شد و میزان واردات کالاهای ضروری و مفید که در سال جاری به علت بدی وضع اقتصادی کاهش پیدا کرد افزایش یابد و مهم تر این که بهبود وضع اقتصادی به تجار و وارد کنندگان این امکان را می دهد که کالاهای فراوان خود را که هم اکنون در انبارهای گمرک وجود دارد مرخص سازند و مسلما این امر در درآمد گمرک موثر خواهد بود. این امیدواری ها در تنظیم و تدوین بودجه و پیش بینی درآمد گمرک در سال آینده موثر است.

 

دولت با کاهش درآمد مالیاتی مواجه خواهد بود

موضوع مالیات ها نیز مانند گمرک دچار مخاطرات و مواجه با کاهش درآمد است ، در سال آینده مودیان باید مالیات عمل کرد سال جاری را بدهند سالی که بحران اقتصادی دامن گیر تجار و وارد کننده ها و صاحبان صنایع و مقاطعه کاران بود. به همین علت مالیات سال بحرانی هم مالیات خوبی نخواهد بود و قابل افزایش نیست.

مثلا مقاطعه کاران که یکی از منابع بزرگ مالیات بر درآمد هستند یا وارد کنندگان که مالیات بزرگی را می پرداختند در سال جاری وضع بسیار بدی داشتند این مطلب مورد تایید دولت هم می باشد، روی این زمینه پیش بینی افزایش مالیات بر درآمد مقدور نیست و متقابلا این پیش بینی هم وجود دارد که مالیات کم خواهد شد.

در مقابل این اوضاع اقدمات مثبتی هم در جریان است یکی آن که قانون جدید مالیات بر درآمد از اوایل سال آینده به موقع اجرا گذارده می شود  به موجب این قانون مالیات حقوق بگیران و اصناف و کسبه به مقدار زیادی بخشوده می شود اما در همین حال وقت و فرصت کافی به ادارات وصول می دهد که به دنبال مالیات های مهم و بزرگ بروند، امید وزارت دارایی این است که بیش از آن مقداری که می بخشد از مودیانی که استحقاقش را دارند مالیات وصول کند.

« کیهان » نیز نوشته است : وابستگی بودجه، درآمد و مخارج کشور به نفت در سال آینده بیشتر خواهد شد.

 

تایمز لندن  : ایران با اطمینان به آینده به استقبال سال جدید می رود

روزنامه « تایمز » لندن در شماره روز اول ژانویه ضمن گزارشی از قول خبرنگار آن روزنامه نوشت : ایران با اطمینان به آینده و در حالی که دورنمایی از بهبود اوضاع اقتصادی خود در پیش دارد به استقبال سال جدید می رود و این کامیابی مرهون اجرای برنامه سخت گیری های اقتصادی و در عین حال اعتباراتی است که ایران از آمریکا دریافت داشته و از هفت ماه ماه سال گذشته تاکنون مجموعا به نود میلیون دلار بالغ شده است.

طی سال 1961 میلادی درآمد ایران از محل نفت به 108 میلیون لیره استرلینگ بالغ شده یعنی نسبت به سال 1960 ، هشت میلیون لیره افزایش یافته است.

تجربه و مساعی دولت ایران برای ایجاد یک دمکراسی پارلمانی که شالوده آن در شوراهای دهات استوار باشد، مظهر تلاش و مبارزه بزرگی است که در ایران آغاز شده و در همان حال ایجاد یک سیستم عملی اجرای عدالت و دادگستری و اصلاح امور و همچنین اخذ مالیات عاجل ترین هدف شاه ایران است که مساعی ایشان برای ارشاد و رهبری دولت قدرت بیشتری یافته است.

در زمینه سیاست خارجی همان طور که علی امینی نخست وزیر ایران اظهار داشته این کشور متحد سرسخت غرب باقی خواهد ماند و در عین حال برای بسط روابط دوستانه و شرافتمندانه با شوروی نیز خواهد کوشید.

دولت ایران در این روزها موضوع اعطای تسهیلات ترانزیتی به کشور همسایه افغانستان را به نحوی کاملا جدی مورد توجه قرار داده و هم اکنون مقامات ایرانی به خاطر بسط سیاست حسن همجواری با افغانستان مشغول مذاکره با یک هیئت افغانی مقیم تهران راجع به موضوع فوق الذکر می باشد.

ارتش که در هر کشوری عامل اصلی ثبات سیاسی می باشد به طور کامل دربست و مطلق نسبت به شاه ایران وفادار است و این وفاداری که طی سال های متمادی به ثبوت رسیده به نحوی کاملا بارز و آشکار تقریبا برخلاف وضع ارتش در تمام ممالک خاور میانه است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.