16 دی ماه 1340

16 دی ماه 1340

شاه : آرزوی ما این است که دانشگاه کامل تر و مجهز تر شود/مذاکرات نفتی ایران و پاکستان شروع شد/پرداخت حقوق به صورت پانزده روزه/دستور بازداشت متهمین پرونده اراضی صادر شد/جشن به خاطر سالروز کشف حجاب!/اصلاحات باید در حدود قانون اساسی صورت گیرد!/در قسمت کارهای اداری لنگ هستیم/مشکل جوانان منحصر به کشور ما نیست/ده درصد از مخارج اداری کاسته می شود/لوله نفت سراسری مجددا به کار افتاد

شاه : آرزوی ما این است که دانشگاه کامل تر و مجهز تر شود

شاه در مراسم سلام عید مبعث گفت : آرزوی ما این است که دانشگاه کامل تر و مجهز تر شود ، جوانان امروزی زمامداران قهری آینده هستند باید طوری تربیت شوند که بفهمند چه می کنند.

علت این که کشور ما بر خلاف غالب کشورها وضع ثابتی دارد این است که رژیم ما رژیمی است که مورد قبول است و تحمیلی نیست!

عالی ترین اساس حکومت پیروی از تعالیم عالیه و آسمانی دین مبین اسلام است!

امیدوارم که در وضع اقتصادی و بازار گشایش بیشتری حاصل شود.

باید سعی کنیم که در آینده اساس صنایع روی صنایع نفتی باشد.

تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی مطابق قانون اساسی است.

 

مذاکرات نفتی ایران و پاکستان شروع شد

هیئت نفتی پاکستان وارد تهران شد و از امروز مذاکرات نفتی ایران و پاکستان شروع شد.

امکانات فروش نفت به پاکستان و تشکیل شرکت مشترک  حمل و نقل نفتی در مذاکرات تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

 

پرداخت حقوق به صورت پانزده روزه

طرح پرداخت حقوق پانزده روز به کارمندان دولت که پیش از این در روزنامه ها مطرح شده بود همان طور که انتظار می رفت در موسسات دولتی و ملی با استقبال روبرو شد و پس از اظهار نظر نخست وزیر در انجمن مطبوعات در زمینه امکان پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان دولت موضوع به طور جدی در موسسات دولتی مورد بررسی قرار گرفت و از این ماه پرداخت حقوق ماهانه در دو نوبت پانزده روزه از بانک های دولتی شروع شد.

 

دستور بازداشت متهمین پرونده اراضی صادر شد

امروز کسب اطلاع شد که از طرف شعبه سوم دادگاه دیوان کیفر برای شروع محاکمه دستور بازداشت متهمین پرونده اراضی داوودیه صادر گردید. این پرونده از چند سال قبل در دیوان کیفر طرح شده است و مقدمات رسیدگی آن انجام شده بود.

افراد  مورد اتهام چند نفر از کارمندان ثبت و بقیه اعضای هیئت مدیره یک بانک شرکت ساختمانی می باشند که کار ساختمانی اراضی داوودیه را به عهده داشته اند.

 

جشن به خاطر سالروز کشف حجاب!

« روزنامه اطلاعات » در گزارشی نوشت : فردا مصادف با 17 دی بیست و هشتمین سال نهضت زنان ایران است!

به همین مناسبت از طرف شورای عالی جمعیت های زنان ایران در این روز مراسمی اجرا می گردد.

این مراسم در حضور اشرف پهلوی ریاست عالیه شورای عالیه جمعیت های زنان برگزار خواهد شد.

ساعت یازده صبح اشرف پهلوی به اتفاق اعضای جمعیت های زنان ایران در آرامگاه رضاشاه حضور یافته و تاج گلی نثار قبر وی می کنند.

 

اصلاحات باید در حدود قانون اساسی صورت گیرد!

دکتر بقایی در جشن سازمان نگهبانان آزادی گفت : اصلاحات باید در حدود قانون اساسی انجام گیرد.

بقایی همچنین گفت : محیط مساعد برای انتخابات با تعقیب مجریان سابق به دست می آید ، برنامه دولت تاکنون قاطعیت لازم را نداشته است.

مبارزه با فساد و اقدام برای بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی را قویا تائید می کنم.

غلامحسین رحیمیان نیز گفت : دکتر امینی پیامبر و مظهر طبقه حاکمه ایران است.

حسین مکی نیز گفت : ما برای حکومت قانون مبارزه می کنیم و متکی به اصل تفکیک قوا هستیم.

 

در قسمت کارهای اداری لنگ هستیم

نخست وزیر در بازدید از اداره انتشارات و رادیو گفت : ما در قسمت کارهای اداری لنگ هستیم.

اداره انتشارات و رادیو وظیفه خود را با بودجه کم انجام داده و نمونه است و فعالیت وابستگان مطبوعاتی را باید ستود.

معاون نخست وزیر نیز گفت : کشورهای کوچک مجاور ما هر کدام بیست برابر بودجه انتشارات و رادیو را فقط در راه تبلیغات خارجی خود صرف می کنند.

 

مشکل جوانان منحصر به کشور ما نیست

دیشب به مناسبت تشکل باشگاه فارغ التحصیلان دانشگاه تهران مراسمی با حضور نخست وزیر تشکیل شد و علی امینی در این مراسم اظهار داشت : خیال می کنم یکی از مشکلات مهم مملکت موضوع جوانان است و البته این مشکل منحصر به کشور ما نیست و مسئله ای است که بعد از جنگ اغلب ممالک دنیا  دچار آن شده اند ، منتهی آن ها برای رفع این مشکلات کوشش کرده اند اما متاسفانه تاکنون در کشور ما به این مسائل کمتر توجه شده است.

 

در مورد جوانان هدف ما ایجاد یک کلوپ برای آنان است که در آن جا با یکدیگر تبادل نظر کنند و یک خط مشی صحیح را پیش بگیرند. البته آقایان باید توجه داشته باشند که دولت متعلق به همه مردم است البته ممکن است در بعضی موارد در خط مشی سیاسی اختلاف نظری موجود باشد اما اگر تعصبات را کنار بگذاریم خیلی زود پیشرفت خواهیم کرد، مخصوصا جوانان باید گوش شنوا داشته باشند و بیش از این دنبال لجاج و تاسف خوردن از گذشته نروند.

 

ده درصد از مخارج اداری کاسته می شود

نخست وزیر روز پنجشنبه جهت بررسی بودجه سال آینده به کاخ وزارت دارایی رفت و طی جلسه ای با حضور وزیر ، معاون ، مدیرکل های وزارتی و بودجه و خزانه کل درآمد و مخارج سال آینده کشور را مورد بررسی قرار داد.

به دنبال این جلسه وزیر دارایی دستور داد که دو نفر از صاحب منصبان وزارت دارایی جهت رسیدگی و بررسی دقیق به ارقام بودجه سال آینده ادارات مختلف وزارت دارایی در ادارات مذکور حضور یابند.

در وزارتخانه های دیگر کمیسیون هایی با شرکت وزیر ، متخصصان بودجه و کارشناسان اعزامی تشکیل شده و بودجه ادارات مختلف را به طور دقیق مورد مطالعه قرار خواهند داد. نظر بر این است که حداقل ده درصد از مخارج اداری ادارات و سازمان های دولتی کاسته گردد و در قسمت های پرسنلی نیز از گنجانیدن پست های زائد خودداری شود.

 

لوله نفت سراسری مجددا به کار افتاد

کارشناسان شرکت ملی نفت پس از 32 ساعت فعالیت موفق به تعمیر لوله نفت سراسری و به کار انداختن مجدد آن شدند. لوله سراسری در ساعت دو بعد از ظهر روز چهارشنبه بر اثر برخورد یک بولدزر با بدنه لوله شکافته شد و در نتیجه جریان نفت از آبادان به تهران قطع گردید ولی حمل نفت از طریق لوله از انبار نفت ازنا به تهران ادامه داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.