17 دی ماه 1340

17 دی ماه 1340

مکتب فساد در ایران با محوریت 300 نفر تشکیل شده و همه فسادها زیر نظر آن ها است!/یکی از گرفتاری های دولت پرداخت حقوق کارکنان است/آخرین خبرها از پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان دولت/صدای رادیو باید به همه نقاط ایران و اروپا برسد/برخی بانک  های دولت ادغام می شوند/تشکیل کمیته ای برای بررسی اصلاحات ارضی/استاندار جدید خراسان منصوب شد

مکتب فساد در ایران با محوریت 300 نفر تشکیل شده و همه فسادها زیر نظر آن ها است!

نورالدین الموتی وزیر دادگستری در نشست مطبوعاتی در باره برنامه دولت برای مبارزه با فساد گفت : مبارزه با فساد به نظر من دو مرحله دارد : مرحله اول : این که افراد منحرف و خطاکار که از نظر قانون قابل تعقیب و مجازات هستند تعقیب و مجازات شوند تا هم اموال ملت که به دست آن ها حیف و میل شده به خزانه برگردد و هم تعقیب آن ها موجب تنبه شود.

مرحله دوم آن که ملت قبول کند که همه در مقابل قانون مساوی هستند و متخلف از مقررات قانونی هر کس و در هر مقام  که باشد مجازات می شود.

توضیح مطلب این است که هرج و مرج اخلاقی که نتیجه حوادث جنگ است در جنگ اخیر ایران را مصون نگذاشت و به عللی که همه می دانند نظم اجتماعی کشور ما را در هم گسیخت و عده ای که در تمام ایران از دویست تا 300 نفر بیشتر نیستند از این بی نظمی موقتی سوء استفاده کردند و مقام حق و عدالت را در اذهان متزلزل ساختند به طوری که اغلب مردم تصور کردند که دیگر عمر حکومت قانون سپری شد و فرشته عدالت گریخت و تاریکی بی انصافی و بی عدالتی از آسمان ایران زائل نخواهد شد.

بعضی تصور کردند که هر کس که بیشتر بتواند چپاول کند بهتر فهمیده است تصور کردند که صاحبان مقام و درجه می توانند هر چه می خواهند بکنند لذا امنیت قضایی رو به نقصان رفت و طبقات مردم مامن خود را در تشبث به غیرقانون و عدالت جست و جو کردند و کم کم مکتبی ایجاد شد که می توان آن را مکتب فساد نامید و موسسین این مکتب تیره کوشیدند که اذهان مردم را با آن آشنا و به آن معتقد سازند.

به هر حال اگر ما در راه مبارزه با فساد به این نقطه برسیم که مردم معتقد شوند که وظیفه دارند از کشور و سعادت فردی و اجتماعی خود دفاع کنند و برای جلوگیری از فساد که نفع آن فورا به خودشان باز می گردد مجاهده کنند و قبول داشته باشند که استثنا و تفاوتی بین هیچ کس از نظر قانون نیست قدم مهمی برداشته شده و این مکتب را بسته ایم.

همان طور که مکرر گفته ام عقیده مندم که تمام فسادها به وسیله عده معدودی ایجاد شده که در ایران از سیصد نفر تجاوز نمی کند و بعضی دیگر تحت تلقین شیطانی آن عده معدود فریب خوردند و بی نظمی و بی حسابی را دائمی تصور کردند و اغلب همین افراد هم در نتیجه تعقیب وجدانشان بیدار می شوند!

یادآوری می کنم که در راه مبارزه با فساد سعی شده است که اشخاص صالح و شایسته متصدی کارهای مردم باشند و وقتی در همه تشکیلات این برنامه دقیقا اجرا شود این قسمت نهایت تاثیر را دارد ، دیگر این که از خرج های زائد و سوء استفاده های تا حد زیادی جلوگیری شده است. بدیهی است این پول ها که حیف و میل نشد به مصرف امور صحیح می رسد کلیه کسانی که مرتکب حیف و میل زیادی شده اند تحت تعقیبند.

 

یکی از گرفتاری های دولت پرداخت حقوق کارکنان است

علی امینی نخست وزیر در اجتماع صنف فخار گفت : یکی از گرفتاری های دولت پرداخت حقوق کارمندان است.

در گذشته دولت ها به کارمندان وعده های بیهوده و اشل های مختلف داده و باعث زحمت شده اند.

دولت تا یکی دو ماه دیگر تشکیلات اداری را اصلاح می کند.

اگر دولت در تنظیم دخل و خرج مملکت  توفیق یابد بدون  شک در همه کار موفق است.

امیدواریم با تشکیل انجمن شهر کار شهرداری تهران اصلاح شود.

رئیس صنف فخار نیز در این جلسه گفت : 80 درصد از این صنف از هستی ساقط شده اند.

 

آخرین خبرها از پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان دولت

به دنبال پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان بانک های دولتی طرح پرداخت حقوق پانزده روزه به کارمندان دولت در این هفته با حضور وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

صدای رادیو باید به همه نقاط ایران و اروپا برسد

وابسته های مطبوعاتی  ایران در خارج با شاه دیدار کردند.

شاه در این دیدار گفت : در داخله مملکت ما باید صدای رادیو را به همه مملکت و کشورهای همسایه و اروپا به خوبی برسانیم و ایرانی های مقیم خارج از کشور خود ، مرتبا با اطلاع باشند.

 

برخی بانک  های دولت ادغام می شوند

امروز دکتر پورهمایون رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت : برای کنترل حجم اعتبارات بانک ها ترتیب جدیدی داده شد، بعضی بانک های دولتی هم ادغام می شوند.

وی در مورد فروش مسکوک در شب عید نیز گفت : به هیچ وجه! تصمیم بانک مرکزی و شورای پول در مورد ممنوعیت ورود طلا یک تصمیم کلی و یکی از اقدامات بسیار اساسی و لازم بوده است، در کشورهای آمریکا، اروپا و حتی هند در آسیا سال ها است که معاملات طلا ممنوع است.

رئیس بانک مرکزی همچنین گفت : تعجب می کنید اگر به شما بگویم که تا چندی پیش که طلا ورودش آزاد بود طلاهای وارده به کشور با کامیون از فرودگاه به ضرابخانه می رفت و معادل آن سکه پهلوی گرفته می شد و با همان کامیون به مرز می رفت و تحویل قاچاقچی ها می شد. از این مسکوکات برای نمونه حتی چند عدد هم به بازار نمی آمد و همه صرف قاچاق می شد.  حالا که ورود طلا و ضرب مسکوک طلا ممنوع شده تا اندازه بسیار قابل توجهی جلوی معاملات قاچاق گرفته شده است.

 

تشکیل کمیته ای برای بررسی اصلاحات ارضی

عصر دیروز کمیسیونی به ریاست علی امینی نخست وزیر و عضویت وزرای کشاورزی ، دارایی و دادگستری در کاخ نخست وزیری تشکیل شد و لایحه اصلاحات ارضی را مورد رسیدگی قرار دادند.

قرار شد پس از رسیدگی و اصلاحاتی که از طرف این کمیسیون در لایحه مزبور به عمل می آید، لایحه مزبور برای تصویب نهایی بار دیگر به جلسه هیئت دولت فرستاده شود.

 

استاندار جدید خراسان منصوب شد

سیدجلال الدین تهرانی به سمت استاندار خراسان و نیابت تولیت آستان قدس رضوی منصوب گردید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.