13 دی ماه 1340

13 دی ماه 1340

برنامه سوم در حضور شاه بررسی شد/اکثریت مردم انتخابات به شکل سابق نمی خواهند/قوه قضائیه ما یک قوه به تمام معنی است!/رقابت تحصیل کرده های اروپا و آمریکا مایه تاسف است/کنسرسیوم از نظر دولت ایران فرقی با سایر کارفرمایان ندارد

برنامه سوم در حضور شاه بررسی شد

پیش از ظهر امروز شاه به کاخ سازمان برنامه رفته و در جلسه ای که نخست وزیر و وزرا و مقامات اقتصادی کشور در آن شرکت داشتند طرح های برنامه سوم مورد بررسی قرار گرفت.

نوری اسفندیاری رئیس شورایعالی سازمان برنامه در گزارشی اعلام کرد : شورای عالی و هیئت نظارت و دستگاه عامل در این دوره با کمال مباهات و با اتکا به توجهات و عنایات خاصه ملوکانه به بهترین وجهی که ممکن بوده است وظایف محوله را انجام داده و در راه عمران و آبادانی کشور که همواره مورد نظر خاص اعلیحضرت همایونی است کارهای مهم و مثبتی را که در تامین رفاه عمومی تاثیر بسزایی داشته  و دارد انجام داده است گر چه نسبت به وسعت خاک کشور و کارهای زیادی که در پیش است این اقدامات ناچیز بوده و مخصوصا متناسب با همت عالی و نظر بلند شاهانه نمی باشد ولی آن چه مقدور بوده است با نهایت علاقمندی انجام یافته و امید است در برنامه سوم نیز قدم های بلندتری به منظور اجرای منویات ملوکانه برداشته شود.

شاه نیز گفت : برای تهیه و تنظیم برنامه سوم زحمت بسیار کشیده شده و اطمینان داریم با تجربیاتی که در طی دوران برنامه دوم به دست آمده است برنامه سوم نیز به خوبی اجرا گردد.

 

اکثریت مردم انتخابات به شکل سابق نمی خواهند

نخست وزیر در جلسه دیشب انجمن مطبوعات گفت : « اکثریت مردم انتخابات به شکل سابق را نمی خواهند.»

علت عدم تعادل بودجه تشکیلات غلط مملکت است ، قسمت عمده بودجه صرف حقوق می شود و بودجه های عمرانی خیلی کم است.

کلیات لایحه استخدام کشوری به زودی تصویب خواهد شد ولی آن چه مورد توجه کارمندان است، تثبیت وضع آن ها است.

دولت سعی خواهد کرد کسر بودجه به حداقل برسد و باید وسایل جدید کشاورزی در اختیار کشاورزان گذاشته شود.

دولت زمینه یک انتخابات به تمام معنی آزاد را فراهم می سازد و به اصول قانون اساسی احترام می گذارد.

اقداماتی برای تشویق سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام می شود.

اگر بانک های خصوصی ادغام شوند دولت بهتر می تواند به آن ها کمک کند.

 

قوه قضائیه ما یک قوه به تمام معنی است!

الموتی وزیر دادگستری نیز در این جلسه در پاسخ به سوالی اظهار داشت : پایه های حکومت و زندگی ما مبتنی بر قانون اساسی است و بهترین دلیل پشتیبانی از قانون اساسی این است که دادگستری که بنده وزیر آن هستم و یکی از ارکان حکومت است در گذشته تحت تاثیر قوه مجریه قرار داشت با مامورین قوه قضائیه مثل مامورین اداری رفتار می گردید اما حالا قوه قضائیه ما یک قوه قضائیه به تمام معنی است و امیدوارم با کمک نخست وزیر اگر مشکلی در کار است مرتفع شود.

دلیل دیگری که ما علاقمند به تحکیم دمکراسی هستیم این است که دولت دارد زمینه یک انتخابات به تمام معنی آزاد را فراهم می آورد.

وزیر دادگستری در پاسخ به سوال دیگری نیز گفت : من فوق العاده افتخار دارم که در حکومت مشروطه ایران در سایه حکومت جناب آقای امینی پایه گذار استقلال قوه قضائیه شده ام و حتی حاضر شده ام خودم را فدای احترام به قانون اساسی بکنم و به همین جهت هم با استفاده از قانون تشکیلات دادگستری کسانی را که در محاکم دخالت داشتند و در واقع از قوه قضائیه به نام قاضی سوء استفاده می کردند و حق مردم را تضییع مینمودند با استفاده از قانون آن محکمه را منحل کردم و چون وجود آن محکمه لازم بود دوباره آن را به وجود آوردم!

 

رقابت تحصیل کرده های اروپا و آمریکا مایه تاسف است

نخست وزیر همچنین در انجمن فارغ التحصیلان اروپا طی سخنانی اظهار داشت : رقابت تحصیل کرده های اروپا و آمریکا مایه تاسف است و علت عدم پیشرفت ما طرز تفکر ناصحیح است.

این مسئله را می دانیم که راه توفیق در اجرای برنامه های اقتصادی و صنعتی کشورهای در حال توسعه، داشتن یک کادر مجهز از نظر علمی، فنی و صنعتی می باشد. خوشبختانه امروز در کشور ما اوضاع تغییر پیدا کرده است و می بینیم که روز به روز به تعداد طبقه تحصیل کرده اضافه می شود، اکنون در کادر تحصیلی مخصوصا در سازمان برنامه که چند روز قبل از آن بازدید کردم تحول بزرگی مشاهده می شود و از این که یک عده جوان های تحصیل کرده دور هم جمع شده اند و یک مغز متفکری را تشکیل داده اند لذت بردم.

آقایان مسبوق هستند که در کشور منازعه ای بین طبقه تحصیل کرده و غیر تحصیل کرده وجود دارد ، همچنین بین تحصیل کرده های اروپا و آمریکا نیز این اختلاف مشاهده می شود. این مسئله از هر دو جهت مایه تاسف من است.

البته عده ای از اشخاصی که در آمریکا تحصیل می کنند به جهت این که در آن جا ، لابراتوارهای مجهزی وجود دارد، ممکن است امتیاز بیشتری داشته باشند و از نظر دارا بودن رشته تخصصی مفید تر باشند ولی بالاخره در مملکت ما تحصیل کرده تحصیل کرده است و هر قدر علم و دانش پیشرفت می کند، این مسائل کهنه شده و از بین می رود، آن چه که مورد توجه می باشد علم است. ما در کشور احتیاج مبرمی به وجود تحصیل کرده ها در کارهای عمرانی و اصلاحی داریم بایستی تمام تحصیل کرده ها با یکدیگر متحد و متفق شوند و برای برنامه های اصلاحی گام های موثری بردارند و این نکته را نیز اضافه کنم که تنها تحصیل کافی نیست بلکه استعداد و لیاقت نیز جزو شرایط اصلی می باشد.

وزیر کشاورزی نیز در این جلسه گفت : امشب لایحه اصلاحات ارضی در هیئت دولت مطرح و بلافاصله پس از تصویب در مراغه اجرا می شود. اساس تقسیم املاک در لایحه جدید اصلاحات ارضی بر سیستم تقسیم آب در دهات قرار دارد.

 

کنسرسیوم از نظر دولت ایران فرقی با سایر کارفرمایان ندارد

وزیر کار در جواب دانشجویان راجع به کارگران اخراجی کنسرسیوم گفت : کنسرسیوم از نظر دولت ایران امتیازی با کارفرمایان دیگر ندارد.

عطاء الله خسروانی وزیر کار در هیجدهمین جلسه کرسی آزاد دانشجویی اظهار داشت : بعد از شهریور 1320 هر کس هر جا صحبت  می کرد و یا مقاله ای می نوشت اگر به هیئت حاکمه چند تا لغت قلمبه می بست مردم خیال می کردند که شهامت او بیشتر است و بهتر می تواند در اجتماع موثر باشد. الان هیئت حاکمه به آن صورتی که در سابق بود نیست، هیئت حاکمه فعلی یک عده ای مثل شما هستند ولی چند سال زودتر از شما از دانشگاه بیرون آمده اند.

هیئت حاکمه به آن معنی که شما فکر می کردید فعلا نیست بلکه یک هیئت مدیره ای است که مملکت را تحت رهبری شاهنشاه اداره می کند.

آزادی بسیار خوب است ما هم طالب آزادی هستیم و نهایت احترام را نسبت به آن قائلیم ولی بنده گمان می کنم هر چه تمدن بیشتر می شود آزادی فردی نیز محدودتر تر می شود و باید به نفع اجتماع از آزادی های فردی گذشت ، اگر قرار باشد آقایان آزادی را به آن معنا که هر چه دلمان خواست بگوئیم و هر کاری دلمان خواست بکنیم تصور کنند اسمش آزادی نیست در این صورت باید گفت که در آفریقای سیاه آزادی بیشتر است برای این که اگر دلشان بخواهد آدم را هم میخورند، در حالی که آن آزادی نیست!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.