12 دی ماه 1340

12 دی ماه 1340

انتخابات انجمن شهر تا پایان سال انجام می شود/مستغلات اجاری تهران ممیزی می شود/میزان واردات ایران از افغانستان در سال 1340/ما هم اهل این مملکتیم و باید بیمه شویم!/دولو آزاد شد!

انتخابات انجمن شهر تا پایان سال انجام می شود 

علی امینی نخست وزیر در جلسه دیشب شورای عالی انجمن های شهر گفت : انتخابات انجمن شهر تهران قبل از پایان سال انجام می شود.

این انتخابات به منزله آزمایشی برای انتخابات مجلس شورای ملی است و قسم می خورم اگر انتخابات شروع شود مطلقا در آن دخالت نکنم.

اگر انتخابات انجمن شهر بد بود آن را منحل می کنم. اکثریت مردم امنیت می خواهند ولی عده ای می خواهند آب را گل آلود کنند و ماهی بگیرند.

این اشخاص می خواهند اوضاع به شکل سابق برگردد و این کار برای آینده کشور مضر است.

در مورد هزینه زندگی فقط برنج به علت کمبود محصول قدری ترقی کرده است.

اگر قانون « از کجا آورده ای » را منع نکرده بودند  به حساب کسانی که چوب لای چرخ دولت می گذارند رسیدگی می شد.

شهردار تهران نیز گفت : با این درآمد تا 50 سال دیگر هم تهران آسفالت نمی شود ، شما به ما مالیات نمی دهید ما هم خیابان  ها را آسفالت نمی کنیم.

معاون شهرداری نیز گفت : رشوه دهنده نباشید رشوه گیر پیدا نخواهد شد.

یکی از اعضای شورا نیز گفت : با دکتر امینی تا جایی همراه هستیم که همراه مردم باشند ، دولت در این هشت ماه بیلان کارهای خود را نداده و فقط به حرف گذرانده است.

 

مستغلات اجاری تهران ممیزی می شود

تصویب نامه لغو مالیات مستغلات غیراستیجاری به وزارت دارایی ابلاغ شد. مالیات مستغلات غیر استیجاری محدود بود به طوری که درآمد متوسط وزارت دارایی از این محل در حدود 220 هزار تومان بیشتر نمی شد در حالی که کار پرسنلی وصول این مالیات شاید بیش از این مبلغ هزینه داشت.

نکته اساسی تصویب نامه اخیر در تبصره دوم آن است که از این پس 50 درصد مالیات مستغلات اجاری که به شهرداری های محل داده می شد لغو گردید و همه آن متعلق به وزارت دارایی خواهد بود.

در مقابل وزارت دارایی موضوع اخذ مالیات از اراضی بایر را لغو کرد تا شهرداری بتواند عوارض خود را از این محل به طور کامل دریافت دارد.

خبر دیگر این که امروز یک مقام مطلع وزارت دارایی در مورد مالیات مستغلات اجاری اظهار داشت در پنج سال اخیر در تهران ممیزی مستغلات انجام نگرفته در حالی که در همین مدت ساختمان های زیاد و بزرگی بنا شده که احتیاج به ممیزی دارد به همین علت وزارت دارایی در اوایل سال آینده که احتمالا اردیبهشت ماه باشد ممیزی مستغلات اجاری را در تهران شروع خواهد کرد.

 

میزان واردات ایران از افغانستان در سال 1340

« روزنامه اطلاعات » نوشت : مذاکرات ایران و افغانستان برای عقد یک قرارداد تازه بازرگانی و ترانزیت ادامه دارد و اظهار امیدواری می شود که مذاکرات با موفقیت خاتمه یابد و نتایج آن طی هفته آینده برای اطلاع عموم اعلام گردد.

ایران و افغانستان دارای یک مرز مشترک 600 کیلومتری هستند و دو کشور سوابق تاریخی و فرهنگی مشترک دارند که طی قرن های متمادی ادامه یافته است، ایران در سال گذشته طبق آمارهای موجود، 383 هزار تومان کالا از افغانستان وارد کرده و در مقابل در حدود 134 هزار تومان به آن کالا صادر کرده است و قسمتی از صادرات ایران به افغانستان نفت بوده است!

در سال جاری نیز تا حال نسبت صادرات و واردات ایران به افغانستان در حدود ارقام سال گذشته بوده است.

« اطلاعات » در ادامه نوشت : افغانستان می تواند از ایران جز مواد نفتی سیگار ، پارچه و بعضی از محصولات صنعتی را خریداری کند و در برابر ایران نیز از بعضی از اقلام صادرات افغانستان که به طور عمده عبارت است از پشم، پوست، پسته ، نباتات طبی ، سنگ های قیمتی و نظایر آن وارد نماید.

 

ما هم اهل این مملکتیم و باید بیمه شویم!

نماینده کارگران صنف خباز گفت  : ما تقاضا می کنیم که کارفرمایان را وادار به درک این مطلب بکنند که انسان با انسان دیگر فرق ندارد، ما باید بیمه شویم، ما نمی گوئیم که در وضع بیمه صدی 18 را صدی 15 و یا صدی 15 را صدی 11 بکنند ، ولی در اصل مطلب ما می خواهیم بیمه بشویم و باید از قانون کار و از قانون بیمه های اجتماعی برخوردار باشیم زیرا ما هم اهل این مملکت هستیم و بایستی از این قانون برخوردار باشیم.

 

دولو آزاد شد!

امروز از طرف شعبه 4 دادگاه دیوان کیفر خانم احسان نیکخواه معروف به دولو با  سپردن چهار میلیون ریال کفیل پس از هفت ماه بازداشت آزاد گردید.

دادگاه وی را به یک سال و نیم زندان محکوم کرده است و اکنون چون به اتفاق سایر متهمان شیلات از رای صادر شده تقاضای فرجام کرده است لذا تا تعیین تکلیف پرونده مزبور در دیوان کشور کلیه متهمان شیلات جز سرتیپ نویی از زندان آزاد شده اند.

امروز پرونده متهمان شیلات به علت فرجام خواهی متهمان برای اظهار نظر نهایی به دیوان کشور فرستاده شد. قبلا قرار بود نماینده  دادستان از رای صادر شده به علت قلت مجازات و عدم انطباق محکومیت متهمان با مواد مورد استناد فرجام بخواهد ولی بعدا از این کار صرف نظر شد و پرونده امروز بدون فرجامخواهی دادستان به دیوان کشور فرستاده شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.