11 دی ماه 1340

11 دی ماه 1340

اعتراض به دریافت  عوارض شهرداری/مالیات مستغلات غیر استیجاری لغو می شود/شورش شمال عراق مجددا شروع  شد/فاصله شهرداری با مردم زیاد شده است/کودتا در لبنان شکست خورد/تهران دارای شناسنامه شد!/صادرات چوب های صنعتی به صفر رسیده است/تهدید موقعیت فرش ایران در بازار های جهان

اعتراض به دریافت  عوارض شهرداری

شب گذشته در اتحادیه صنایع ایران ضیافتی به افتخار انتصاب مهندس سرلک وزیر جدید صنایع و معادن برپا بود.

در این جلسه نسبت به دریافت عوارض شهرداری از کارخانه ها اعتراض شد و وزیر صنایع و معادن گفت : ما باید دور هم بنشینیم و مشکلات را حل کنیم.

 

مالیات مستغلات غیر استیجاری لغو می شود

به موجب تصویب نامه اخیر دولت مالیات مستغلات غیراستیجاری لغو شد ، بقایای مالیاتی مستغلات غیر استیجاری مربوط به سال های گذشته نیز بخشوده شد.

 

شورش شمال عراق مجددا شروع  شد

سرلشکر قاسم رئیس جمهور عراق اعلام کرد : شورش شمال عراق مجددا شروع شده است ، ما از لشکر کشی انگلیس به خلیج فارس نمی ترسیم و علیرغم اقدام نظامی انگلیس کویت را آزاد خواهیم کرد!

شورشیان از فرصت زمستان برای حمله استفاده کرده اند ، یاغیان شمال فرصت را برای حمله به ادارات دولتی و پاسگاه های پلیس غنیمت شمرده اند.

 

فاصله شهرداری با مردم زیاد شده است

« روزنامه اطلاعات » در سرمقاله شماره امروز خود نوشت : شهرداری تهران از تشکیلاتی است که مشروطه خواهان بنا نهادند و به همین ملاحظه در صدر مشروطیت مردم بیش از سایر تشکیلات به آن امیدوار بودند اما هر چه گذشت فاصله شهرداری و مردم بیشتر شد و شهرداری تکیه گاه خود را در افکار عمومی از دست داد.

شهرداری به جای آن که کارساز مردم باشد موی دماغ شد، کاسب می خواست به کسب خود بپردازد با مزاحمت شهرداری روبرو می شد، مالک می خواست خانه بسازد شهرداری مزاحمتش را فراهم می کرد ، برای بالا بردن یک دیوار همه زحمت ها یک طرف بود و زحمت کسب اجازه از شهرداری یک طرف، همین طور برای خراب کردن دیوار!

فاصله میان شهرداری و مردم را تنها انجمن شهر پر می کند و لاغیر. تهران انجمن شهر می خواهد. باید سرنوشت این شهر بزرگ به دست منتخبین مردم سپرده شود تا اگر به مردم گفتند عوارض بدهید بدانند به کی می دهند و برای چه می دهند و پولشان کجا می رود.

 

کودتا در لبنان شکست خورد

« خبرگزاری فرانسه » گزارش داد : رادیوی لبنان دیشب اعلام داشت که در شورش اخیر آن کشور افراد وابسته به حزب مردم سوریه دست داشته اند، گزارش های رسیده حاکیست که به دنبال حوادث اخیر در حدود 200 نفر از افراد این حزب دستگیر شده اند.

روزنامه الانوار چاپ بیروت نیز می نویسد که چند نفر خارجی از جمله کسانی هستند که به اتهام شرکت در این شورش دستگیر شده اند.

بر اساس نوشته این روزنامه مقامات نظامی لبنان مقدار زیادی اسلحه و مهمات به دست آورده اند. فرماندهان عالی نیروهای لبنان نیز دیشب طی پیامی که از رادیو پخش شد به کلیه افسران و سربازانی که در حال مرخصی به سر می برند دستور داد که هر چه زودتر خود را به واحدهای مربوطه معرفی کنند.

« خبرگزاری فرانسه » همچنین گزارش داد « اوضاع در لبنان پس از شورش اخیر کاملا به حال عادی درآمده است.»

 

تهران دارای شناسنامه شد!

شهردار تهران با بیان این که این شهر دارای شناسنامه شده است گفت : درآینده نه شهردار و نه رئیس الوزرا و نه دولت نمی توانند عوارض گذشته را ببخشند.

وی همچنین با بیان این که « طرح عوارض شهرداری برای کم کردن رابطه مردم و مامورین است » گفت : بعضی از برق های خصوصی خیانت در امانت کرده اند و به شهرداری 17 میلیون بدهکارند.

 

صادرات چوب های صنعتی به صفر رسیده است

« روزنامه اطلاعات » نوشت : به قرار اطلاع امسال صادرات چوب های صنعتی با مشکلاتی روبرو شده و تجار صادر کننده چوب با رقابت شدید ترکیه مواجه و با وضع خطرناکی روبرو شده اند.

به علت دریافت عوارض مختلف و اشکالات دیگر صادرات چوب های صنعتی به صفر رسیده است، صادرات چوب های صنعتی ایران ممکن است سالانه تا 12 میلیون دلار برسد.

 

تهدید موقعیت فرش ایران در بازار های جهان

« روزنامه اطلاعات » نوشت : چندی است که متاسفانه در اثر مسامحه مقامات مسئول ایرانی و عدم توجه خاص به صادرات فرش ایرانی و موقعیتی که در خارجه دارد، تجار ایرانی در اروپا و خصوصا در دو کشور فرانسه و آلمان را دچار مشکلات فراوان و خطیر گمرکی ساخته است.

با نهایت تاسف باید گفت ادامه این وضع و عدم توجه فوری به این امر مهم نه تنها بازار فرش را در اروپا خواهد شکست  ، بلکه میزان فروش آن را تا مقدار نصف و حتی کمتر پائین خواهد آورد، زیرا با وجود بازار مشترکی که بین شش کشور فرانسه ، آلمان ، ایتالیا، بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ تشکیل  گردیده موضوع گمرک فرش جزو مسائلی قرار گرفته که هنوز تصمیمی درباره آن اتخاذ نگردیده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.