۱۰ دی ۱۳۴۰

۱۰ دی ۱۳۴۰

یک هیئت پاکستانی برای مذاکره نفتی به تهران می آید/مسافرت به عراق محدود است/تکلیف معاف شدگان دیپلمه معلوم می شود/شاه : ایران باید برتری آزادی بر کمونیزم را نشان دهد/شاه هزار دهکده از اموال خود را در اختیار ملت ایران قرار داده است!/منتقدین شاه به روایت خبرنگار آمریکایی!/اسدالله علم : نوکر و خدمتگزار اعلیحضرت هستم!/محاکمات دادگستری یکی پس از دیگری آغاز خواهد شد/عده ای از متنفذین تهران به اراضی خوزستان دست انداخته اند

یک هیئت پاکستانی برای مذاکره نفتی به تهران می آید

« اطلاعات » نوشت : امروز از منابع موثق دولتی کسب اطلاع شد که روز 15 دی ماه جاری یک هیئت پاکستانی برای مذاکره پیرامون نفت به تهران خواهد آمد. ریاست هیئت را معاون وزارت سوخت پاکستان بر عهده خواهد داشت و وظیفه  هیئت مطالعه درباره مظنه های نفت ایران است.

پاکستان برای نقشه پنج ساله اقتصادی خود به مقادیر روز افزونی نفت نیازمند است و یک پالایشگاه نفت در ناحیه کراچی در دست ساختمان دارد.

در حال حاضر وزیر سوخت پاکستان در سر راه خود به کراچی در تهران است، وزیر سوخت پاکستان گفته است ایجاد یک بحریه نفتکش مشترک ایران و پاکستان فکر خوبی است.

 

مسافرت به عراق محدود است

امروز در نخست وزیری اعلام شد « مسافرت به عراق محدود است و فقط به روحانیون، بازرگانان و کسانی که بستگانی دارند گذرنامه داده می شود.»

به سایر متقاضیان به زیارت عتبات پس از رفع مشکلات مالی و اقتصادی گذرنامه داده می شود.

 

تکلیف معاف شدگان دیپلمه معلوم می شود

فردا کمیسیونی در ستاد بزرگ ارتشتاران تشکیل خواهد شد و به احتمال قریب به یقین کمیسیون مزبور معافیت قطعی مشمولین دیپلمه را اعلام خواهد داشت.

 

شاه : ایران باید برتری آزادی بر کمونیزم را نشان دهد

روزنامه نیویورک جورنال آمریکن در شماره اخیر خود متن مصاحبه ای را که مخبر این روزنامه در تهران با شاه ایران به عمل آورده زیر عنوان « شاهنشاه ایران نوینی می سازد» منتشر کرده است.

شاه در طول مصاحبه ای که 110 دقیقه به طول انجامید تاکید کرد که ایران علاوه بر این که می تواند در برابر فشار کمونیزم همچنان ایستادگی کند قادر است در ایجاد یک جامعه دمکراتیک مدرن کامیابی حاصل کند، ما می توانیم کشور نمونه ای برای کشورهای خاورمیانه بشویم، ولی برای رسیدن به این هدف به همکاری نیازمندیم.

لئومانسکی در مقاله خود خاطرنشان می سازد که منظور شاه از همکاری تنها کمک خارجی نیست بلکه چنان  چه قرار باشد ایران از چنگ تهدیدهای داخلی و خارجی رهایی یابد کمک و همکاری تمام طبقات مردم ایران نیز مورد نیاز است.

 

شاه هزار دهکده از اموال خود را در اختیار ملت ایران قرار داده است!

وی سپس می نویسد : شاهنشاه ایران به عنوان سرمشقی جهت مالکان بزرگ کشور تاکنون قسمت مهمی از اموال و املاک اختصاصی خود را که شامل هزار دهکده و میلیون ها از ثروت شخصی است در اختیار ملت ایران گذارده است!

مخبر نیویورک جورنال امریکن در مقاله خود می نویسد شاه در این مصاحبه تاکید کرد معتقد به آزادی نطق و بیان است و افزود که پشتیبان من مردم ایران هستند!

 

منتقدین شاه به روایت خبرنگار آمریکایی!

لئومانسکی که مدتی در ایران به سر برده نوشته است که  مخالفان عمده داخلی ایران جزو گروهی هستند که امتیازات خود را از دست داده  اند. این مخالفان عبارتند از : مالکان عمده ، پاره ای از افراد متمایل به چپ که در پی کسب قدرت هستند، افراد سفته باز که اکنون سخت در مضیقه افتاده اند و در اثر ولخرجی های خود تورم پول در کشور ایجاد کرده اند و ضمنا مشتی کمونیست  و همفکران آن ها!

مخبر روزنامه نیویورک جورنال آمریکن در پایان این مقاله می نویسد : ضمن این که شاه نقش ایران را در دفاع از خاورمیانه مهم می دانند بسیار عجله دارند که ایران از حیث آبادانی نمونه کشورهای آزاد جهان گردد.

شاه اظهار داشت ایران فرصت خوبی دارد که برتری آزادی را بر کمونیزم در خاورمیانه نشان دهد و چنانچه از ناحیه غرب کمک های کافی در اختیار ما گذارده شود ما خواهیم توانست به این هدف نائل شویم.

 

اسدالله علم : نوکر و خدمتگزار اعلیحضرت هستم!

اسدالله علم مدیرعامل بنیاد پهلوی در جلسه اخیر هیئت نظارت بنیاد طی سخنانی اظهار داشت : در حضور نخست وزیر عرض کردم بنده علاوه بر این که نوکر و خدمتگزار اعلیحضرت هستم من حیث یک ایرانی، آن هم یک ایرانی که شاید می تواند اظهار نظر در کارهای مملکتی بکند از این عمل بزرگ در کشور خودم مفتخر هستم و به نظر آقای نخست وزیر هم چنین بود.

بنا بر این اجازه بدهند جریان امور در بنیاد پهلوی به اطلاع مردم برسد تا وقتی که بنیاد از نونهالی و جوانی خارج شود ، در این راه بدخواهی دشمنان کوچکترین تاثیری ندارد.

اسدالله  علم در ادامه مشاورین خود را معرفی کرد : خانم دیبا مادر فرح شهبانوی ایران ، دکتر جهانشاهی قائم مقام مدیر عامل ، دکتر صالح مشاور قضایی ، دکتر ضیایی مشاور صنعتی ، دکتر باهری مشاور اجتماعی و فرهنگی ، شکوه دبیر جلسه شورای عالی نظارت.

 

محاکمات دادگستری یکی پس از دیگری آغاز خواهد شد

الموتی وزیر دادگستری گفت : محاکمات دادگستری یکی پس از دیگری و به سرعت آغاز خواهد شد ، محاکمه متهمان پرونده های برق، سپهبد کیا و سازمان تدارکات در درجه اول قرار دارد.

تا چند روز دیگر بازپرس از سپهبد علوی مقدم تحقیق می کند. دادگستری برای تعقیب وزرای بازداشت شده مشغول جمع آوری مدارک و دلایل  کافی است.

 

عده ای از متنفذین تهران به اراضی خوزستان دست انداخته اند

ارسنجانی وزیر کشاورزی که اخیرا از سفر خوزستان بازگشته است در زمینه نتایج مسافرت خود اظهار داشت ما در برنامه توسعه اقتصادی احتیاج به دو نوع برنامه کوتاه و بلند  مدت داریم.

نتیجه کارهای بلند مدت بیشتر عاید نسل آینده می شود اما برای احساس لزوم انجام برنامه های کوتاه مدت و فوری باید انسان برود و ایران را بگردد و ببیند که با سرمایه های کوچک چگونه می توان کارهای مهمی برای مردم نقاطی که در وضع بدی به سر می برند انجام داد.

اگر دولت به ما ده ، پانزده میلیون تومان اعتبار بدهد ما 30 الی  35 هزار هکتار از اراضی جنوب را ظرف یک سال و نیم قابل کشت خواهیم کرد.

متاسفانه عده ای از متنفذین تهران در اراضی خوزستان مانند اراضی سایر نقاط دست انداخته و ایجاد اشکال کرده اند و البته کمیته ای مامور است که این اراضی را معین و مسترد دارد.

بعضی مامورین دولت حس مسئولیت ندارند این ها را باید تنبیه و عوض کرد و من همین کار را کرده ام.

ما در ضمن نقشه اصلاحات ارضی یک نقشه عمران هم داریم که در مناطقی نظیر خوزستان که بیشتر خالصه است اجرا خواهد شد، این اراضی باید آباد و به مردم واگذار گردد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.