9 دی ماه 1340

9 دی ماه 1340

بازدید شاه از لابراتوار دارو سازی/برادر کندی به ایران می آید/آخرین خبرها از بودجه 1341/درباره انحلال فرهنگ استان تهران تصمیم گیری می شود/قانون جدید استخدام به نفع همه کارمندان نیست/تجربه ملی شدن صنعت نفت در ایران پیش روی عراق/شاه باغات رامسر را وقف کرد!

بازدید شاه از لابراتوار دارو سازی

عصر پنجشنبه شاه از یک لابراتوار مجهز داروسازی دکتر عبیدی در قلهک دیدن کرد. دکتر ریاحی وزیر بهداری ، مهندس سرلک وزیر صنایع و معادن و جمعی از شخصیت های مختلف در این بازدید حضور داشتند.

در این بازدید گزارش های مربوطه از طرف وزیر بهداری و دکتر عبیدی به عرض رسید و یک سری از داروهای ساخته شده لابراتوار به شاه تقدیم گردید.

 

برادر کندی به ایران می آید

امروز اعلام شد که رابرت کندی، وزیر دادگستری آمریکا و برادر کندی رئیس جمهور آمریکا که از 23 تا 24 فوریه آینده  از برلن غربی دیدن خواهد کرد به تهران نیز خواهد رفت.

رابرت کندی از اندونزی رهسپار برلن خواهد شد و سر راه خود به برلن روز نوزدهم فوریه را در تهران خواهد بود. وی از تهران نیز رهسپار رم خواهد گردید.

 

آخرین خبرها از بودجه 1341

« اطلاعات » نوشت : دستور العمل جدید تدوین بودجه سال 1341 امروز به کلیه وزارتخانه ها ابلاغ گردید و همه وزارتخانه ها باید در طول 20 روز آینده بودجه سال 1341 خود را تنظیم و به اداره کل بودجه ارسال دارند.

بعضی از وزارتخانه ها از هم اکنون در ارسال بودجه تا آخر دی ماه اظهار تردید می کنند و به احتمال قوی چند وزارتخانه عملا قادر به ارسال آن  نخواهند بود.

یکی از اشکالات مهمی که موجب تاخیر ارسال بودجه می باشد این است که طبق دستور العمل جدید قسمتی از بودجه باید با فرمی که سازمان برنامه می فرستد تنظیم گردد و عملیات عمرانی موسسات دولتی و بودجه آن باید با نظر کارشناسان سازمان برنامه که به کلیه وزارتخانه ها اعزام خواهند شد تنظیم گردد.

 

درباره انحلال فرهنگ استان تهران تصمیم گیری می شود

« اطلاعات » نوشت : درخشش وزیر فرهنگ در ادامه اقداماتی که برای تقلیل سازمان های ادارات و تعدیل کارمندان آن داده بود مقرر داشت که فرهنگ استان تهران تهران نیز که سازمان آن از 600 نفر به حداقل تقلیل یافته بود نیز چون زاید تشخیص داده شد منحل شود.

برابر این دستور اکنون با انحلال این اداره مشکلی ایجاد شده. اولا در فرهنگ استان تهران یک بایگانی بزرگ راکد وجود دارد که دارای 33 هزار پرونده است که برای مراجعه به این پرونده ها همه روزه مسئولین امر با آن در تماس می باشند و ثانیا سازمان متوسطه فرهنگ تهران که وسیله فردی به نام ایمانیان انجام می گرفت پس از صدور این دستور راکد مانده و ادارات نواحی فرهنگ تهران نیز که هر کدام از آن ها فقط چندین دبیرستان در اختیار دارند نمی توانند کلیه امور مربوط به سازمان دبیرستان ها را انجام دهند.

امروز یک مقام مطلع در فرهنگ استان تهران گفت : هنوز دستور وزیر فرهنگ در مورد انحلال اداره فرهنگ فعلی استان تهران بموقع اجرا گذاشته نشده ولی کارمندان و روسای حساس ادارات تابعه که تعداد آن ها محدود است نیز با صدور این دستور چون مردد هستند کاری انجام نمی دهند و امور مربوط که تا به حال جریان عادی خود را طی می کرد راکد مانده است.

به دستور درخشش مقرر شده است کمیسیونی برای رسیدگی به سازمان فعلی و کارهایی که فرهنگ استان تهران انجام می دهد تشکیل شود تا از نزدیک به وضع آن رسیدگی نموده و گزارش امر را به وزیر فرهنگ تسلیم نماید.

« اطلاعات » نوشت : به نظر می رسد در زمینه انحلال فرهنگ استان تهران تجدید نظر شده و تنها خدمتگزاران اضافی که در سازمان مشغول به کار می باشند در اختیار کارگزینی قرار گیرند.

 

قانون جدید استخدام به نفع همه کارمندان نیست

نخست وزیر صبح امروز هنگام افتتاح کلاس کارآموزی و کارگزینی و طبقه بندی مشاغل گفت: قانون جدید استخدام به نفع همه  کارمندان نیست و معلوم هم نیست که صد در صد قابل اجرا باشد ولی امیدواریم هر چه زودتر به طور آزمایشی اجرا گردد.

قسمت عمده عدم موفقیت برنامه دوم و نارضایتی مردم در اثر عدم آمادگی دستگاه های اجرایی دولت بود.

متاسفانه در سال های اخیر برای هر طبقه از کارمندان اشل خاصی به وجود آمده است مانند اشل مهندسین، قضات، استادان و ...و در اثر همین امر امروز از نظر مادی کارمندان در حال نامناسبی هستند و اگر هم عده ای تقاضاهایی دارند به تبعیت از اوضاع گذشته است که به جای ایجاد اشل واحد هر ساله به عده ای از کارمندان ارفاق کردند و این امر به جای این که باعث بهبود وضع کارمندان شود ایجاد نارضایتی کرد و حتی این دولت هم مجبور شد نسبت به معلمین ارفاق کند. اما من در همان اول کار هم گفتم که این امر فایده ندارد و باید یک اشل یکنواخت برای همه کارمندان به وجود آید.

برنامه سوم در جلسه چهارشنبه در حضور شاه تصویب خواهد شد و مقدمه  همکاری جدی بین سازمان برنامه و دستگاه های دولت به وجود خواهد آمد و شاید ما توفیق پیدا کنیم که سازمان برنامه به معنای واقعی خودش دستگاهی باشد که باید برنامه ها را طرح کند و دستگاه های اجرایی مملکت مجری آن برنامه ها باشند، بنا بر این تجهیز دستگاه دولتی برای آماده شدن جهت اجرای برنامه سوم در راس اصلاحاتی است که در سه ماهه آخر سال باید اجرا کنیم.

 

تجربه ملی شدن صنعت نفت در ایران پیش روی عراق

خبرگزاری آلمان در گزارشی اعلام کرد  : « در حالی که سال 1961 پایان می یابد بار دیگر منطقه خاورمیانه به عنوان یک مرکز بحرانی نظرات محافل بین المللی را جلب کرده است ، از یک طرف دولت عراق کشورهای مختلف را از برقراری رابطه سیاسی با کویت برحذر داشته و از طرف دیگر گزارش های تائید نشده حاکی از آن است که جمال عبدالناصر کشتی های جدیدی از شوروی دریافت داشته است.»

قاسم با ادعای این که کویت جزئی از خاک عراق است و با طرح یک سلسله دعاوی نسبت به کمپانی های نفتی خارجی خود را در وضع مشکلی قرار داده است  ، این دو مسئله با یکدیگر دارای ارتباط نزدیکی است تا زمانی که قاسم نتوانسته است بر کویت مسلط شود نخواهد توانست کمپانی های نفتی را مجبور کند که امتیازات مورد نظر او را تامین کنند زیرا چنان چه قاسم چاه های نفت عراق را تعطیل کند، انگلیسی ها برای جبران آن بیدرنگ بر تولید نفت کویت  خواهند افزود.

اکنون عراق از لحاظ مالی در مضیقه است و همان طور که تجربه ملی شدن نفت در ایران نشان داده است، اگر عراق دست به چنین اقدامی بزند برای جبران خسارات ناشی از آن سال ها وقت لازم است!

در مورد دعاوی عراق بر کویت ، باید دانست که وتوی شوروی هنگام طرح مسئله عضویت این سرزمین در سازمان ملل نشانه آن است که شوروی با دعاوی عراق نظر موافق دارد اما هنوز معلوم نیست که قاسم چگونه خواهد توانست دعاوی خود را در مورد کویت به مرحله اجرا درآورد.

 

شاه باغات رامسر را وقف کرد!

ظهر امروز هیئت نظارت بنیاد پهلوی با حضور علی امینی نخست وزیر ، اسدالله علم  نایب التولیه بنیاد پهلوی ، صدرالاشراف و سردار فاخر حکمت و سایر اعضای هیئت نظارت در بنیاد پهلوی تشکیل شد.

در این جلسه جهانشاهی قائم مقام بنیاد پهلوی گزارش بودجه سه ماهه آخر سال 1340 را قرائت و اعلام کرد : در ماه گذشته دو امر مطاع ملوکانه مبنی بر وقف باغات رامسر صادر شد و باغات  مذکور که فعلا در حدود سالی یک میلیون و 900 هزار ریال به اجاره رفته جزو موقوفات خاندان پهلوی قرار گرفت و اجرت المثل مربوطه از طرف بنیاد پهلوی وصول و به مصرف هزینه های جاری خواهد رسید!

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.