8 دی ماه 1340

8 دی ماه 1340

زنگ های خطر به صدا درآمده است/اجتماع کارگران بیکار در مقابل نخست وزیری/دسته گل جدید شهرداری کرایه خانه ها را گران کرد/افزایش 25 برابری قیمت ذغال و سوز سرما برای مردم جنوب شهر نشین!/ناامیدی آمریکا از علی امینی

زنگ های خطر به صدا درآمده است

« عبدالله والا » در شماره امروز « تهران مصور » نوشت : خودکشی حاج غلامحسین معاضدی بازرگان صادرکننده با بریدن رگ گلو و دست خود ، اقدام جوانی تحصیل کرده به نام رسول رودنی برای تامین تغذیه خود و خانواده اش ، شکایت عده زیادی کارگر بیکار و اجتماع آنان در نخست وزیری ، شایعات ورشکستگی بسیاری از تجار، رکود کارهای عمرانی و ساختمانی ، فریاد مردم از گرانی و بیکاری و ... و ...هر یک به نوبه خود زنگ خطری است که اگر گوش شنوا وجود داشته باشد، بی گمان حدوث وقایع ناگواری را می توان پیش بینی نمود.

خمیرمایه انقلاب و آشوب، مهلک ترین حربه سیاست های مخرب، بهترین اتوری کمونیست ها ، در هم ریختن وضع اقتصادی یک ملت و ایجاد عدم رضایت می باشد که ممکن است اجتماعی را تا سر حد تزلزل ارکان حیات کشوری بکشاند.

در ادامه این نوشتار با اشاره به نامه یک شهروند به « تهران مصور » آمده است : عدم امنیت قضایی ، فشار بانک ها ، مسدود نمودن اعتبارات ، مطالبات خارج از رویه دستگاه های وصول دولتی وزارت دارایی ، سخت گیری بیمه های اجتماعی ... قطع معاملات اعتباری ، سلب اطمینان و اعتماد عمومی ، رکود کار و سرمایه ، عدم گردش پول و ...موجبات سقوط همگان را فراهم ساخته است.»

در این اوضاع و احوال کیست که باید به این فریادها و شکایات گوش داده و راه چاره ای برای مرتفع ساختن این دردها بیندیشد؟

 

اجتماع کارگران بیکار در مقابل نخست وزیری

«تهران مصور » نوشت : اجتماع کارگران بیکار جلوی کاخ نخست وزیری مورد توجه مقامات مسئول قرار گرفت و به همین مناسبت از طرف مقامات نخست وزیری و وزارت کار اقداماتی در مورد به کار گماردن کارگران به عمل آمده است.

علت بیکار شدن کارگران در سال جاری متوقف ماندن امور ساختمانی، معاملات زمین و کم شدن گردش پول در بازار و امور اقتصادی بوده است.

 

دسته گل جدید شهرداری کرایه خانه ها را گران کرد

« تهران مصور » نوشت : از چند هفته قبل شهردار تهران ضمن نطق ها و مصاحبه های مطبوعاتی به مردم پایتخت اطلاع می داد که برای قطع ارتباط مامورین شهرداری با مردم عوارض هفت گانه و جور واجور مستغلات و اراضی را لغو کرده و به جای آن فقط یک نوع عوارض وضع  خواهد کرد.»

در این هفته تصویب نامه عوارض جدید که شهرداری تهران در غیاب انجمن شهر وضع کرده منتشر گردید، از روزی که تصویب نامه مزبور منتشر شده ناگهان کرایه خانه ها افزایش یافته و اکثر موجرین برای افزایش کرایه خانه به مستاجرین خود فشار آورده اند.

قانون خلق الساعه شهرداری تهران که برخلاف نص صریح قانون اساسی است در بین ساکنان پایتخت ایجاد تشویش و نگرانی های فراوان کرده است.

به موجب تصریحی که قانون اساسی کرده وضع هرگونه مالیات از اختیارات خاصه مجلسین است و چون عوارض جدید شکل مالیات بر درآمد را دارد لذا به نظر حقوقدانان عوارض موضوعه قانونا قابل وصول نیست.

 

افزایش 25 برابری قیمت ذغال و سوز سرما برای مردم جنوب شهر نشین!

« تهران مصور » نوشت : باز هم فصل زمستان و سرما آمد و باز هم مردم پابرهنه و فقیر با مشکل سوخت و گرما روبرو شد. در حالی که شمال شهری ها شب و روز خود را از فرط بیکاری و پولداری نمی دانند چگونه بگذرانند ، جنوب شهری های پایتخت مملکت نمی دانند از فرط سرما شب ها کجا پناه ببرند.

در این گزارش همچنین آمده است : در فاصله 25 سال اخیر بهای ذغال 30 برابر شده است.

 

ناامیدی آمریکا از علی امینی

« تهران مصور » در یادداشتی نوشت : پس از هشت ماه از زمامداری آخرین تک خال غرب می گذرد، خبر می رسد که آمریکایی ها از دکتر امینی ناامید شده اند و دیگر حاضر نیستند، دانشجویان ایرانی را در آمریکا زیر فشار بگذارند و جالب این جا است که در عین حال به مخالفان جبهه ملی نیز در کشور خود میدان فعالیت داده اند!

بعضی از سیاستمداران آمریکایی امیدوار بودند که امینی بتواند از آن پیشگویی بدبینانه و فیلسوف مآبانه خروشچف که گفته بود « ایران از داخل منفجر می شود» جلوگیری کند ولی آن ها متاسف هستند از این که می بینند پس از چندین ماه که از زمامداری سیاستمدار 55 ساله ایران می گذرد ناگهان مفسر نیویورک تایمز ارگان وزارت خارجه آمریکا خاطر نشان می سازد « در این که خطری که متوجه موقعیت آمریکا در ایران است یک خطر داخلی است و ساخته شوروی نیست کمترین شکی وجود ندارد...» و آن ها مسلم است که برای این حرف معانی و تفسیرهای زیادی قائلند.

« تهران  مصور » ادامه داده است  : شب شانزدهم آذر پس از ماه ها که از برگزاری تظاهرات دانشجویان ایرانی در آمریکا جلوگیری می شد، بالاخره با موافقت پلیس محلی در هتل 2400 واشنگتن مراسمی برپا بود که از طرف سازمان دانشجویان ایرانی مقیم واشنگتن ترتیب داده شده بود و ضمن آن دکتر شایگان و سه تن از دانشجویان ایرانی سخنرانی کردند و قطعنامه ای در پایان مراسم به تصویب رسید که هم این قطعنامه و هم آن سخنرانی ها حاوی جملات سخت و ناراحت کننده ای به دولت امینی و سفارت ایران در آمریکا بود.

در ادامه این گزارش « تهران مصور » می پرسد : پلیس آمریکا که از آغاز زمامداری دکتر امینی هر گونه تظاهرات دانشجویان ایرانی را در آمریکا با خشونت در هم میشکست و حتی متظاهرین را به زندان می افکند چگونه اجازه داد که دانشجویان ایرانی در یکی از بزرگترین هتل های واشنگتن باز هم دست به تظاهرات بزنند و پلیس نه تنها دخالتی نکرد بلکه از آنان جانبداری هم نمود؟

و سوال بعدی را که می خواهیم در این جا مطرح کنیم به دنبال این خبر است که « پس از آن که اداره مهاجرت آمریکا دستور خروج صادق قطب زاده را صادر کرد یک سناتور آمریکایی به نام ویلیامز از ایالت ماساچوست توانست ماده واحده ای به تصویب سنای آمریکا برساند که قطب زاده تا زمانی که در وطن خود تامین جانی ندارد حق اقامت در ایالات متحده را خواهد داشت...!»

چگونه ممکن است صادق قطب زاده که یک زمان از نظر دولت آمریکا یک نفر یاغی بیش نبود، اکنون در پناه سنای آمریکا قرار می گیرد و بزرگترین مجمع قانون گذاری ایالات متحده تصویب می کند که او تا زمانی که در وطن خود تامین جانی ندارد حق اقامت در خاک آمریکا را خواهد داشت؟!

جواب این دو سوال هر چه باشد دست کم نمودار تحولی است که در سیاست آمریکا نسبت به دولت کنونی به عمل آمده و اگر به عقیده آن روزنامه دست راستی فرانسوی معتقد باشیم که هرگاه آمریکا از دولت های ایران ناامید باشد جبهه ملی را برای به هم پاشیدن اوضاع تقویت می کند، باید بگوئیم که تحولات تازه ای در انتظار است که حداقل آن کنار گذاشته شدن امینی و روی کار آوردن تکخال دیگری است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.