7 دی ماه 1340

7 دی ماه 1340

بقایی تبرئه و آزاد شد/اشل حقوق قضات تغییر می کند/افزایش درآمد ایران از نفت جنوب/معافیت پنج ساله مشمولین دیپلمه برای طرح « گردان آبادانی»/لشکر کشی عراق و انگلیس به کویت!

بقایی تبرئه و آزاد شد

سیزدهمین جلسه دادگاه شماره 3 تجدید نظر نظامی برای رسیدگی به اتهام دکتر بقایی کرمانی بامداد امروز در محل دژبانی ارتش تشکیل گردید.

بقایی در دفاعیات خود گفت : دفاعیات من به طور مجمل و خیلی ناقص مشتمل بر زندگانی سیاسی خود و دوستانم و مبارزات سیاسی ما در این برهه بود. این نکات مشتمل بر بعضی لحظات مختلف دوران چهارده ساله مبارزات پیگیر من و دوستانم بود که تحت شعار « ما برای راستی و آزادی قیام کردیم » انجام داده شد ، در طول این مدت دسته های مختلفی بر ضد ما مبارزه کردند، بارها مورد تهمت و افترا قرار گرفتیم و برای ما و دوستان ما پرونده های قتل و فتنه و آشوب ساختند ، ما را به اهانت به لرزش و تزلزل صمیمیت قوای انتظامی متهم ساختند، توده ای ها با تمام قدرت خود بر ضد ما جنگ کردند ، 5 تن از یاران ما را کشتند و بعضی ها را تا سر حد مرگ فرستادند و مورد تعقیب هم قرار نگرفتند.

دولت مصدق و تمام دستگاه های تبلیغاتی ایشان ماه های دراز شب و روز به من تاختند و مرا متهم ساختند ، هیئت حاکمه و دولت های دست نشانده مرا در مقابل ملت ایران فردی انقلابی و خطرناک معرفی کردند و حال آن که هیچ کس به قدر من و دوستانم در ایران بر ضد انقلاب مبارزه نکرده است.

وقتی می خواستند قرارداد الحاق نفت را به ضرر ایران بگذرانند من یکی از پیچ  های ترمزی بودم که مانع تصویب لایجه شدم، وقتی در غروب روز سی ام تیر کمونیست ها و موتلفین آن ها می خواستند دامنه جریان را به تغییر رژیم برسانند من و دوستانم ترمزی بودیم که آن ها را به جای خود نشاندیم، وقتی که جناب آقای مصدق خلاف قانون اساسی تمدید اختیارات را مطالبه کردند ما ترمز حفظ قانون اساسی بودیم و متاسفانه  موفق نشدیم.

اگر دادگاه اقتناع شد که ما همواره پیرو اصولی بوده ایم و در حفظ قانون اساسی و به احترام قسمی که یاد کرده ایم کوشیده ایم دیگر تهمت تزلزل صمیمیت قوای انتظامی را بر ما روا نخواهد داشت.

پس از مدافعات بقایی دادگاه وارد  شور شد و نتیجه به این صورت اعلام گردید : دادگاه معتقد به عدم وقوع بزه بوده و به اتفاق آرا حکم محکومیت دادگاه بدوی را فسخ نموده و دکتر مظفر بقایی کرمانی فرزند میرزا شهاب را از اتهام منتسبه تبرئه می نماید.

 

اشل حقوق قضات تغییر می کند

« روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز کسب اطلاع شد که در بودجه سال آینده اشل حقوق قضایی تغییر می کند.

نورالدین الموتی وزیر دادگستری در این زمینه گفت : من از بدو تقبل وزارت دادگستری همانقدر که توقع و انتظار همکاری و فداکاری از آقایان قضات و به طور کلی از دستگاه قضایی داشته ام به این مسئله مهم و ضروری یعنی حقوق قضات توجه داشته و سعی داشته ام که به هر ترتیب شده نسبت به تامین حداقل معیشت کارکنان قضایی اقدامات لازم و ضروری به عمل آید. خوشبختانه دکتر امینی نخست وزیر نیز به این نکته توجه داشته و دارند.

عموم قضات در حال حاضر با توجه به میزان حقوقی که دریافت میدارند ریاضت می کشند و تحمل آن ها یک از خود گذشتگی و معجزه به شمار می آید برای آن که در برابر کار مداوم و سنگین و پرمسئولیت آقایان قضات زندگی آنان تامین گردد موجباتی پیش بینی شده و با توجه آقای امینی مقدمات تغییر اشل حقوق قضایی از سال 41 فراهم شده و مسلما پس از طرح بودجه در هیئت دولت میزان تقبل آن اعلام می گردد.

 

افزایش درآمد ایران از نفت جنوب

امروز انتظام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت گفت: عواید ایران از درآمد نفت در سال 1961 ، 110 میلیون لیره یعنی 9 میلیون لیره (1890 میلیون ریال ) بیش از سال 1960 خواهد بود.

سعی ما بر این است که ایران اولین صادر کننده نفت در خاورمیانه باشد و ما برای نیل به این هدف کوشش می کنیم ، شرکت ملی نفت پیوسته به کنسرسیوم فشار می آورد که درآمد ایران از نفت زیاد شود بنا بر این در سال آینده نیز افزایش درآمد ایران از نفت ادامه خواهد داشت.

انتظام ضمن تائید تجاری بودن چاه شماره 9 البرز در قم گفت : فعلا از نفت این چاه تا جایی که ممکن است به عنوان نفت کوره استفاده می شود تا بعد از ساختن پالایشگاه تهران نفت آن برای تصفیه به پالایشگاه تهران ارسال شود.

انتظام اضافه کرد تمام کارهای اکتشاف و حفر این چاه به دست مهندسین و کارگران ایرانی انجام گرفته است.

اداره توسعه و تحقیقات برنامه ای در دست دارد که در آن احداث لوله دوم از آبادان به تهران و احداث لوله گاز سراجه و پالایشگاه تهران در درجه اول اهمیت است.

 

معافیت پنج ساله مشمولین دیپلمه برای طرح « گردان آبادانی»

امروز تیمسار دریابان نصیر زند رئیس ادره نظام وظیفه عمومی در مورد ملاقات خود با امینی نخست وزیراظهار داشت : در ملاقات دیروز مهم ترین مطلبی که درباره آن صحبت شد به کار گماشتن مشمولین مازاد به کار عمرانی بود.

نخست وزیر اظهار داشتند که برای تهیه چنین پروژه ای احتیاج به مطالعه است و مسائلی مثل بودجه سازمان ، تمرکز ، مسکن باید در نظر گرفته شود.

رئیس اداره نظام وظیفه سپس افزود : به دستور نخست وزیر اینجانب مامور تهیه طرح گردان آبادانی شده ام و امیدوارم حداکثر تا دو ماه  دیگر این طرح با در نظر گرفتن قدرت عامله انسانی و همچنین وضع کار جوانان در شهر و دهات تهیه گردد و این طرح باید با کمک سازمان  های فنی و مطلع تهیه شود.

البته طرح اجرایی مزبور اگر به تصویب برسد باید مشمولین را مخیر گذاشت تا اجباری در کار نباشد، در مورد معافیت مشمولین دیپلمه ما اکنون به مشمولین مزبور برگ معافیت موقت می دهیم تا تکلیف آن ها معلوم  شود و مقدمات طرح معافیت مشمولین مزبور که باید به حضور شاه تقدیم گردد تهیه خواهد شد و جای امیدواری است که تا آخر هفته آینده مشمولین مزبور معافیت 5 ساله را به دست آورند.

 

لشکر کشی عراق و انگلیس به کویت!

« کیهان » نوشت : طبق گزارش خبرگزاری های جهان عراق و انگلیس به کویت لشکر کشی کردند.

نیروهای انگلیس از جانب اروپا و آفریقا و قوای عراق از داخل به سوی کویت در حرکت هستند.

نیروهای انگلیس متشکل از یک ناو هواپیمابر ، یک رزمناو ، چند کشتی جنگی و چند صد کارشناس دریایی و هوایی است.

رادیوی دولتی بغداد دیشب ضمن برنامه ای دولت انگلیس را متهم کرد که می کوشد تا صلح و امنیت خاورمیانه را مورد تهدید قرار دهد.

آمریکایی ها می گویند اختلافات عراق و کویت سبب بحران خاورمیانه شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.