6 دی ماه 1340

6 دی ماه 1340

اکثریت مردم انتخابات نمی خواهند!/در گذشته همه از مجلس ناراضی بودند / چه ضرورتی برای وجود مجلس هست؟!/در بخش های حساس کشور به علت ندانم کاری دچار مشکلاتی شده ایم/بهبود وضع کشاورزان کشور هدف اساسی برنامه عمرانی سوم/ائمه هم حکومت تشکیل بدهند جبهه ملی ناراضی است!

اکثریت مردم انتخابات نمی خواهند!

علی امینی نخست وزیر طی سخنانی در کانون مترقی  با بیان این که « اکثریت مردم انتخابات نمی خواهند » گفت : اگر امروز تزی دارم روی این نیست که تعطیل مجلسین را برای باز بودن دست و بال مفید می دانم ، مجلس با این که وجودش ضروری است ولی هیچ وقت کمک به کارها نکرده بلکه همیشه سد بوده است البته اگر از ابتدای مشروطیت سعی می شد مشروطیت و آزادی به معنای خود فهمیده شود حالا قسمتی از این مشکلات وجود نداشت.

اگر یک ماه دیگر مجلس باز شد چه کسانی به مجلس می روند. همیشه قوه مقننه مقدم برای کار نشده است فقط ترمز زیاده روی ها بوده است، همیشه قسمت اعظم مسئولیت به عهده قوه مجریه است.

این وکلایی که انتخاب می شوند هر کدام یک برنامه مخصوص به خودشان دارند، بعضی ها می خواهند ببینند از چه راه بهتر ترقی می کنند و یا برای محل خودشان چه کار می توانند بکنند.

 

در گذشته همه از مجلس ناراضی بودند / چه ضرورتی برای وجود مجلس هست؟!

در گذشته همه از مجلس ناراضی بودند، دولت، مردم حتی خود مجلسین هم راضی نبود. اگر تاکنون مجلسین برای جلب افکار عمومی کمک می کردند این شکاف بین مردم و دولت ایجاد نمی شد، حالا با این اوصاف چه ضرورت دارد که چنین مجلسی داشته باشیم؟!

با یکی از مخالفین صحبت می کردم، می گفت چرا قرضه می گیرید، با همین وضع زندگی کنید و به دنبال قرض نروید، گفتم زمان احتیاجاتی به وجود آورده است اگر جواب احتیاجات داده نشود مواجه با انقلاب می شویم.

در سیاست خارجی عده ای موافق بی طرفی هستند. شاید اگر زمان سابق بود این کار عملی بود، ولی مگر در گذشته ندیدیم که چه بر سرمان آمد، در مورد سیاست خارجی روی تجربه و عملیات گذشته ما با غرب هستیم و با همسایه شمالی هم خواهان سازشیم، اما نمی توانیم خود را تنها بگذاریم.

من بدون این که بخواهم به پیرمردها کوچکترین بی ادبی کنم بارها گفته ام که دیگر آن ها به درد امروز مملکت نمی خورند زیرا مسائل تازه ای به وجود آمده است که آن ها آماده انجام کار متناسب با آن نیستند.

 

در بخش های حساس کشور به علت ندانم کاری دچار مشکلاتی شده ایم

مملکت در حال حاضر بیش از هر چیز به قدم های سریع و اساسی در راه پیشرفت احتیاج دارد، متاسفانه در قسمت های حساس مملکت در گذشته به علت ندانم کاری ها مشکلای در کارها ایجاد شده است.

در ابتدای این جلسه حسنعلی منصور رئیس هیئت مدیره کانون مترقی ضمن سخنانی گفت : کانون مترقی که از هشت ماه پیش تاسیس شده است یک مرکز تحقیقات و مطالعات علمی است که مسائل مملکتی و مشکلات کشور را از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و حقوقی و فرهنگی بررسی و مطالعه می کند.

 

بهبود وضع کشاورزان کشور هدف اساسی برنامه عمرانی سوم

« روزنامه اطلاعات » نوشت :

« از آن جا که اجرای طرح برنامه عمرانی سوم، تاثیر فوق العاده در توسعه اقتصادی کشور بخصوص اقتصاد مناطق روستایی و ترقی سطح زندگی روستائیان کشور دارد، شاه ابراز علاقه کرده است که وضع برنامه سوم و مطالعات مربوط به آن را بررسی کند.»

در برنامه عمرانی سوم کشور به کشاورزی و ساختمان راه های فرعی توجه اساسی شده است و هدف اساسی آن است که وضع کشاورزی و کشاورزان بهبود و اصلاح شود و نتیجه اجرای طرح های کشاورزی برنامه سوم موجب افزایش تولید کشاورزی و ترقی سطح زندگی کشاورزان بشود.

 

ائمه هم حکومت تشکیل بدهند جبهه ملی ناراضی است!

دانشجویی به نام « طباطبایی مدنی » دانشجوی علوم اجتماعی در کرسی آزاد دانشجویی با انتقاد از جبهه ملی گفت : اگر ائمه اطهار کابینه تشکیل دهند باز هم طرفداران متعصب جبهه ملی می گویند، حکومت صالح حکومت جبهه ملی است!

جبهه ملی خواستار حکومتی است که اصول آزادی و دمکراسی را پرورش دهد مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر باشد و آزادی عقیده و بیان را تعمیم دهد ولی طرفداران متعصب جبهه ملی به زور متوسل می شدند و دانشجویان را از کلاس ها بیرون می کشیدند تا در تظاهرات به نفع آنان شرکت کنند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.