5 دی ماه 1340

5 دی ماه 1340

کمک نظامی آمریکا به خاورمیانه نصف شد/برنامه سوم در هیئت وزیران مطرح می شود/شورای عالی نفت تشکیل شد/گناه من تلاش برای حفظ رژیم بود!/شهرداری حدود تهران را تعیین کرد/روابط ایران و عراق توسعه می یابد/دومین محاکمه بزرگ دادگستری به روایت « کیهان »/پیام تبریک بختیار به سفیر کبیر هند!

کمک نظامی آمریکا به خاورمیانه نصف شد

« آسوشیتدپرس » گزارش داد : دولت آمریکا امروز اعلام کرد که طی سال مالی گذشته 5/2 میلیارد دلار به کشورهای جهان به صورت های مختلف کمک های نظامی و اقتصادی کرده است.

پس از 1953 که تمام کمک های خارجی آمریکا به 6/513 میلیارد دلار رسیده بود رقم امسال بزرگترین رقم بودجه کمک های خارجی آمریکا را تشکیل می دهد.

کمک های خارجی آمریکا از طریق برنامه های امنیت متقابل، غذا برای صلح، بانک صادرات و واردات و برنامه های قسمت اقتصادی و نظامی دیگر انجام گردیده است.

نکته جالب این جا است که طی سال 1961 میزان کمک نظامی آمریکا از سال 1959 کمتر است ، رقم کمک نظامی در سال 1959 ، 2/017 میلیارد دلار و در سال 1961 ، 1/712 میلیارد دلار است.

در سال 1961 کمک نظامی آمریکا به منطقه خاورمیانه و آسیای جنوب خاوری تقریبا به نصف رسیده است ، در عوض کمک نظامی به آمریکای لاتین دو برابر و به آفریقا در حدود سه برابر شده است.

 

برنامه سوم در هیئت وزیران مطرح می شود

جلسه بررسی طرح های برنامه سوم دیروز پایان یافت و به این ترتیب نخست وزیر و وزیران به کار خود در سازمان برنامه خاتمه دادند.

بررسی پیرامون این برنامه دیروز پایان یافت و گزارش آن تا هفته آینده به هیئت دولت فرستاده می شود.

« روزنامه اطلاعات » نوشت : برای تامین بودجه لازم جهت اجرای برنامه سوم نیز مطالعه کافی شده است.

 

شورای عالی نفت تشکیل شد

« روزنامه اطلاعات » نوشت : امروز شورای عالی نفت تشکیل شد ، جلسه امروز آخرین جلسه شورای عالی نفت در سال مسیحی 1961 بود.

در جلسه امروز شورای عالی نفت درباره وضع استخراج و تصفیه و صدور نفت در سال 1961 بحث شد و برنامه شرکت در سال 1962 مورد معامله و بررسی قرار گرفت.

یکی از مسائلی که معمولا در این قبیل جلسات مورد مذاکره قرار می گیرد، موضوع بودجه شرکت ملی نفت است.

شرکت ملی نفت در سال 1962 بودجه خود را از 20 میلیون دلار به 15 میلیون دلار تقلیل داد.

امروز صحبت از این بود که بودجه شرکت در سال 1962 باز هم ممکن است تقلیل یابد.

 

گناه من تلاش برای حفظ رژیم بود!

دکتر بقایی در دادگاه تجدید نظر گفت : موافقت با اختیارات مصدق بزرگترین گناه من است  ، مصدق اختیارات را برای تهیه قانون مالیات بر ثروت گرفت اما این قانون را امضا نکرد.

موضوع اختیارات را خلاف اصول می دانستم و از طرف دیگر فکر می کردم اگر مصدق برود کسی نیست جانشین ایشان بشود.

دستگاه ها و اشخاصی بودند که خیالات بزرگ در سر داشتند و ما به اسرار آن ها پی برده ایم ، گناه واقعی من و دوستانم این است که جان را کف دست گذاشتیم و طبق قسمی که خورده بودیم برای حفظ رژیم کوشیدیم.

 

شهرداری حدود تهران را تعیین کرد

هیئت وزیران در جلسه اخیر بنا به پیشنهاد وزارت کشور با توجه به گزارش شهرداری تهران و لزوم تثبیت محدوده تهران ، حدود این شهر را تعیین کرد.

نقشه مزبور در سه نسخه به امضا و مهر نخست وزیری رسیده نسخه ای از آن پیوست این تصویب نامه ملاک عمل شهرداری می باشد و نقشه مزبور تا ده سال از تاریخ انتشار و آگهی از طرف شهرداری تهران تغییر ناپذیر می باشد.

مقامات شهرداری درباره نقشه جدید تهران گفتند : با تصویب و تعیین حدود تهران مشکلات شهرداری تهران پایان خواهد یافت.

 

روابط ایران و عراق توسعه می یابد

« روزنامه اطلاعات » نوشت : از طرف دولتین ایران و عراق کوشش فراوانی برای بهبود و توسعه روابط دو کشور به عمل می آید. طی چند هفته اخیر اقدامات مشخصی در این زمینه به عمل آمده است.

بنا به دعوت دولت عراق همسر علی امینی نخست وزیر به اتفاق عده ای از زنان و آقایان برای زیارت ماه رجب به عراق مسافرت کردند ولی حدود و معنای این مسافرت را باید وسیع تر از یک زیارت عادی دانست.

بر اساس این گزارش علاوه بر مسافرت بانوان ایرانی می توان در زمینه توسعه روابط دو کشور به شرکت هیئت نظامی عراق در جشن 21 آذر اشاره کرد، این هیئت هنگام اقامت خود از شهرداری اصفهان و شیراز و مشهد بازدید و با شاه نیز ملاقات کرد.

نکته دیگری که باید در روابط ایران و عراق به آن توجه کرد آزادی مسافرت سه دسته از ایرانیان به عراق می باشد ، این سه دسته عبارتند از : بازرگانانی که با عراق و تجار آن کشور روابط بازرگانی دارند و کسانی که در عراق اقوام و خویشان نزدیک و یا علائق ملکی دارند و روحانیونی که می خواهند به قصد استفاده از حوزه علمیه نجف اشرف و زیارت عتبات عالیات به عراق مسافرت کنند.

« کیهان » نیز در شماره امروز نوشت : هیئتی برای شروع مذاکره و رفع اختلافات دو کشور از عراق به تهران می آید و عراق کوشش می کند موافقت ایران را برای مسافرت زائرین ایرانی به عتبات به دست آورد.

 

دومین محاکمه بزرگ دادگستری به روایت « کیهان »

« روزنامه کیهان » در شماره امروز از دومین محاکمه بزرگ دادگستری خبر داد و نوشت : پرونده متهمان بنگاه مستقل برق پس از تنظیم کیفر خواست از طرف مخبر دادیار دادسرای دیوان کیفر چندی قبل برای محاکمه به شعبه سوم دادگاه دیوان کیفر فرستاده شد و قضات محکمه نیز اکنون مشغول قرائت پرونده هستند.

پرونده بنگاه برق یکی از چند پرونده مهمی است که در بدو زمامداری دولت حاضر مورد تعقیب قانونی قرار گرفت و از طرف « ساکت » بازپرس دیوان کیفر تکمیل و قرار مجرمیت متهمان آن صادر شد.

آقایان سرتیپ مهندس آجوادانی رئیس سابق و مهندس قره جه داغی معاون فنی سابق بنگاه برق و مصطفی جباریان مدیرمالی سابق بنگاه برق و برومند رئیس سابق کارپردازی بنگاه برق متهمان این پرونده هستند.

 

پیام تبریک بختیار به سفیر کبیر هند!

به مناسبت آزادی « گوا » از چنگ استعمارگران پرتقالی سپهبد بختیار رئیس سابق ساواک پیام تبریکی به سفیر کبیر هند ارسال کرد.

گفتنی است 28 آذر سال جاری علی امینی نخست وزیر در جمع اصحاب مطبوعات درباره حمله هند به گوا گفته بود  : مطالبی که در این باره می گویم نظر دولت نیست بلکه نظر بنده است،  یک چیز مورد نظر همه است و آن این که نهرو مرد صلح دوست و آزادیخواه ، شاگرد مکتب گاندی و همکار نزدیک گاندی می بایست این کار را به طرز دوستانه و صلح جویانه ای حل بکند، حمله مسلحانه به گوا اسباب تاسف همه است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.