4 دی ماه 1340

4 دی ماه 1340

وزیر جدید صنایع و معادن معرفی شد/طرح سه فوریتی برای جلوگیری از تعطیلی مجلس/در دوران زندگی سیاسی ام تنها یک بار اصول را زیر پا گذاشته ام!/راه تغییر رژیم در کشورهای پارلمانی/طرحی که تهیه کردیم/درآمد نفت ایران در سال 1961/از سرلشکر ضرغام دوباره تحقیقات می شود

وزیر جدید صنایع و معادن معرفی شد

به دنبال استعفای مهندس فریور از وزارت صنایع و معادن بامداد امروز علی امینی نخست وزیر در کاخ مرمر شرفیاب شد و مهندس تقی سرلک را به عنوان وزیر صنایع و معادن به شاه معرفی کرد.

وزیر جدید صنایع که سمت مدیریت ارتباطات سازمان برنامه را عهده دار بود بلافاصله به سازمان برنامه رفت و از روسا و کارمندان سازمان خداحافظی کرد.

 

طرح سه فوریتی برای جلوگیری از تعطیلی مجلس

دکتر بقایی در دهمین جلسه دادگاه تجدید نظر درباره طرح سه فوریتی برای جلوگیری از تعطیلی مجلس سخن گفت.

بقایی در دادگاه گفت :

در دوران زندگی سیاسی ام تنها یک بار اصول را زیر پا گذاشته ام!

در تمام دوران زندگی سیاسی ام فقط یک بار یکی از اصول را زیر پا گذاشتم و بعدا که پی به اشتباه خود بردم درصدد اصلاح خود برآمدم، پس از جریان سی تیر کم کم پی به نقشه هایی بردم که در پس پرده وجود دارد ولی فاش کردن این نقشه ها در آن هنگام گذشته از این که نتیجه نداشت سبب درهم ریختن شالوده نهضت ملی ایران می شد و باعث ایجاد روح یاس و بدبینی در مردم می گشت و همیشه هدف مبارزه من و دوستان من از بین بردن یاس و بدبینی بوده است لذا تصمیم گرفتیم کاملا مراقب اوضاع  باشیم  و هر جا عمل ناصوابی ببینیم تا آن جا که  ممکن است جلوگیری نمائیم.

 

راه تغییر رژیم در کشورهای پارلمانی

تجربه تاریخ نشان داده است که در کشورهایی که با رژیم پارلمانی اداره می شود اگر کسانی بخواهند زمینه برای تغییر رژیم فراهم کنندیا بایستی سعی کنند  مجلس مطیع به دست آورند یا این که وسیله ای فراهم کنند  تا مجلس را از شر وجود مخالفین راحت سازند و مانند کرامول فقید روی دیوار پارلمان بنویسند «این خانه اجاره داده می شود.»

هنگامی که انتخابات ناقص دوره هفدهم به پایان رسید مصدق السلطنه در ضمن یک اظهار رسمی 80 درصد وکلای انتخاب شده را ملی و طبیعی شناختند ولی جریانات بعدی آن مجلس نشان داد کسانی که حاضر نیستند از ایشان پیروی کنند و کورکورانه تبعیت کنند بیش از 20 درصد است که به نظر ایشان غیرطبیعی و غیرملی می باشند، بدیهی است چنین مجلسی مخالف نظریاتی که اشاره کردیم بود و چاره ای نبود که راهی برای از کار انداختن آن اندیشیده شود.

ساده ترین راه برای تعطیل مجلس تسریع در تهیه قانون جدید بود و به همین جهت می بینیم در حالی که برای قانون مالیات بر ثروت که پایه اساسی این اختیارات قلمداد شده بود، هیچ اقدامی به عمل نیامده بود طرح جدید قانون انتخابات تهیه و در معرض افکار عمومی گذاشته شد، طرحی که با امضای آن توسط مصدق مجلس به خودی خود از درجه اعتبار ساقط می شد.

به محض این که لایحه جدید بر طبق قانون اختیارات به امضای مصدق موشح می شد بر طبق قانون اختیارات آنها صورت قانونی پیدا می کرد و طبق اصل هفتم قانون اساسی مجلس هفدهم به خودی خود از درجه اعتبار ساقط می شد، زیرا برای رسمیت داشتن مجلس حداقل باید هشت نماینده دیگر انتخاب می شدند بدیهی بود که مصدق قصد انتخاب بقیه وکلا را نداشت و از آذر ماه 1330 تا دی ماه 1331 یعنی مدتی بیش از یک سال 57 کرسی پارلمان را خالی می گذاشتند.

 

طرحی که تهیه کردیم

با دوستان و همکاران آن روز متفقا طرحی تهیه کردیم و در جلسه 55 مجلس شورای ملی مورخ 14 دی ماه به طور باز غافلگیر کننده به وسیله شمس قنات آبادی طرحی با قید سه فوریت به مجلس تقدیم شد.

در متن این طرح آمده بود : « هیچ طرح و یا لایحه ای نمی تواند به موجب امضای رئیس دولت باعث تعطیل  ویا فلج شدن مجلس فعلی گردد.» این طرح در جلسه روز یکشنبه 14 دی ماه 1331 داده شد.

با ترک جلسه توسط جمعی از نمایندگان این جلسه به عنوان تنفس تعطیل شد و دیگر جلسه تشکیل  نشد. این طرح در حدود ظهر روز یکشنبه 14 دی ماه در مجلس مطرح شد و به طوری که ملاحظه فرمودید نه آقای دکتر شایگان سخنگوی نخست وزیر و نه وزیر کشور با خود طرح مخالفت نکردند ولی گفتند تحصیل  حاصل  است و لزومی به تصویب این طرح نیست.

بقایی در ادامه به اظهارات مصدق در واکنش به طرح خود پرداخت و گفت : مصدق در نطق خود گفت : « سزاوار نیست در آستانه مذاکرات مهم نفت عده ای از پشت به حکومت خود خنجر بزنند» ، نطق مصدق درباره کسانی که دستشان تا مرفق آلوده به خون شهدای سی تیر است اشاره به من بود ، از آن روز عنوان « مرفقی »  بر عناوین خائن ، آدمکش ، دزد و بیگانه به من افزوده شد.

 

درآمد نفت ایران در سال 1961

روز چهارشنبه این هفته جلسه هیئت مدیره شرکت اکتشاف نفت ایران در جزیره خارک تشکیل می شود تا به عملیات شرکت اکتشاف در ماه نوامبر یعنی ده آبان تا ده آذر رسیدگی کند.

به طور کلی در سال 1961 میزان درآمد ایران از نفت از 102 میلیون لیره به حدود 109 میلیون لیره رسیده ولی در این سال میزان تصفیه در پالایشگاه آبادان تقلیل یافته  و از 16 میلیون تن به 15 میلیون تن رسیده است.

علت تقلیل تولید نفت تصفیه شده آن بود که دو ماه پالایشگاه آبادان در حال تعطیل به سر می برد و کشتی های نفت کش به علت مسدود شدن اروند رود نمی توانستند برای تحویل گرفتن نفت به آبادان بیایند.

 

از سرلشکر ضرغام دوباره تحقیقات می شود

امروز از طرف ایزد پرست بازپرس دیوان کیفر مامور رسیدگی به امر وقوع سوء استفاده در انحصار دخانیات ایران، جهت مهندس روحانی از متهمین پرونده دخانیات که چندی قبل برای تحقیقات احضار شده بود، پس از بازجویی از نامبرده قرار کفیل به مبلغ ده میلیون ریال صادر گردید.

همچنین ظرف فردا و پس فردا ایزدپرست در پادگان جمشیدیه حاضر خواهد شد و مجددا برای بار سوم از سرلشکر ضرغام وزیر اسبق دارایی تحقیقاتی به عمل خواهد آورد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.