18 آذرماه 1340

18 آذرماه 1340

ترقی بهای طلا متوقف شد/وضع بهداشتی مردم در شهرستان ها خوب نیست/نظارت مامورین شهرداری برای جلوگیری از گرانفروشی/اعتراض به صلاحیت دادگاه در جلسه امروز محکمه تجدید نظر بقایی/مصاحبه شاه در انجمن روزنامه نگاران فرانسه!/فرانسه سهم بزرگی در فرهنگ ایران داشته است!/اساس سیاست ما/روش ملایم دولت نسبت به منتقدین در آغاز هشتمین ماه!/مردم سکوت کرده اند تا حکومت قانون جایگزین استبداد و لجام گسیختگی شود!/در دوره رضاشاه نفوذ انگلیسی ها در امور ایران کم شد!/در نهضت ملی آمریکایی ها با ایران صمیمانه همکاری کردند!/انگلیسی ها دیگر در امور ایران دخالت نمی کنند ولی منافع زیادی در ایران دارند!

ترقی بهای طلا متوقف شد

«روزنامه اطلاعات» نوشت : ترقی بهای طلا متوقف شد و موجودی طلا در دست مردم برای چند سال زرگرها کافی است.

معاملات طلا کم کم به وضع عادی در می آید زیرا در دو سه روز گذشته تغییرات قیمت طلا خیلی ناچیز بوده و معاملات نیز کم و بیش شروع شده است.

 

وضع بهداشتی مردم در شهرستان ها خوب نیست

ریاحی وزیر بهداری که از سفر 18 روزه خود به استان های سوم و چهارم و پنجم دیروز به تهران مراجعت کرده است در یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون وضع بهداشتی شهرستان ها و مراکز استان ها گفت : وضع بهداشتی مردم در شهرستان ها خوب نیست. شهرستان هایی که مورد بازدید قرار گرفت صرف نظر از چند شهرستان که مرکز استان می باشند بقیه از لحاظ تجهیزات بهداشتی ، دکتر و دارو در مضیقه هستند، بخصوص نقاط کرد نشین که فاصله بین شهرها و قراء زیاد است و این پراکندگی مشکل بزرگی را از نظر تامین بهداشت ساکنین دهات و قراء و شهرستان ها به وجود آورده است.

 

نظارت مامورین شهرداری برای جلوگیری از گرانفروشی

برای جلوگیری از گرانفروشی ماهی مامورین شهرداری از امروز به نظارت در قیمت ماهی پرداختند.

شهرداری معتقد است که گرانی قیمت ماهی ، در حالی که سردخانه های تهران از انواع ماهی انباشته شده تصنعی است.

 

اعتراض به صلاحیت دادگاه در جلسه امروز محکمه تجدید نظر بقایی

در جلسه امروز محکمه تجدید نظر دکتر بقایی به صلاحیت دادگاه اعتراض شد.

وکلای مدافع بقایی گفتند : اتهام انتسابی به دکتر بقایی سیاسی است و به اتهامات سیاسی باید در دیوان جنایی و با حضور هیئت منصفه رسیدگی شود.

 

مصاحبه شاه در انجمن روزنامه نگاران فرانسه!

انجمن روزنامه نگاران فرانسه در سفر اخیر شاه به پاریس از وی درخواست یک مصاحبه مطبوعاتی کرد که بخش هایی از این مصاحبه در روزنامه های کشور منتشر شد.

شاه گفت :

.

فرانسه سهم بزرگی در فرهنگ ایران داشته است!

از این که همیشه بین دو کشور آزاد و مستقل ما ایران و فرانسه بهترین روابط حسنه برقرار بوده است بسیار خوشوقتیم، شما سهم بزرگی در فرهنگ ما داشته اید، تسهیلاتی که شما برای جوانان ما در فرانسه قائل شدید تا در کشور شما تحصیل کرده و برای خدمت به وطن بازگردند و همچنین کارهای دیگری که شما می توانید در آینده انجام بدهید خیلی مهم و مورد توجه ملت من است.

 

اساس سیاست ما

اساس سیاست ما بر پایه گسترش ثروت طبیعی در اسرع اوقات و در عین حال تقسیم عادلانه این ثروت ها بین عده زیادی از مردم کشور و در میان آن هایی که می خواهند به خود زحمت کار کردن را بدهند استوار است. منابع ثروت طبیعی ما عظیم است و برای تقسیم این ثروت باید به اقدامات اجتماعی دست زد و من اطمینان می دهم که کلیه اقدامات لازم را در این زمینه به عمل خواهیم آورد.

کشورما اکنون 20 میلیون جمعیت دارد و به زودی دارای 40 میلیون نفوس خواهد شد این که می گویم به زودی، منظورم 20 سال آینده است، اکنون تقریبا صدی هفتاد مردم کشور ما در دهات زندگی می کنند و زندگی آن ها از زمین تامین می شود، این نسبت به هیچ وجه با یک جامعه مدرن متناسب نیست، ما می خواهیم که فقط سی درصد مردم کشور به کارهای زراعتی مشغول شوند و بقیه بتوانند در شهرها و در صنایع کار کنند و برای این کار کوشش و مساعی عظیمی لازم است.

با وجود مشکلات جهان و با وجود این که امروزه هر کشور مستقل جهان باید متاسفانه در فکر دفاع از خودش باشد خواه تنها و خواه از راه شرکت در پیمان های محلی طبق مواد 51 و 52 منشور ملل متحد، هزینه های نظامی ما به میزان حداقل است و فقط صدی 15 بودجه کل ما صرف هزینه های دفاعی می شود.

راست است که ما از خارج کمک هایی دریافت می کنیم و پولی بابت خرید مواد نمی پردازیم و نمی خواهیم در این جا مقایسه ای کرده باشم ولی شاید گفتن این مطلب بی مناسبت نباشد که در دنیا کمتر کشوری پیدا می شود که برای نیازمندی های نظامی اش این قدر کم خرج کند!

 

روش ملایم دولت نسبت به منتقدین در آغاز هشتمین ماه!

« خواندنی ها » در شماره امروز خود وضع دولت امینی در آغاز هشتمین ماه شروع به کار را به تحلیل نشست و نوشت : دولت روش ملایم تری نسبت به مخالفان در پیش گرفته است.

هفته گذشته موسی مهام شهردار سابق تهران بازداشت شد ولی بیش از چند ساعت در زندان نماند زیرا با تامین 60 میلیون تومان وجه الضمان آزاد شد، درباره سایر بازداشت شدگان نیز « روزنامه صبح امروز » می نویسد : به دنبال شایعات مربوط به موقوف شدن قانون محاکمه وزرا انتشار دارد چون سپهبد علوی مقدم و سرلشکر ضرغام وزیر بوده اند در صورتی که در مورد شرکت واحد اتوبوس رانی نتوانستند مدارکی از وزیر اسبق کشور به دست آورند احتمال دارد آزاد شود.

همچنین در مورد سرلشکر ضرغام چون کلیه اتهامات مربوط به زمان وزارت بوده و تاکنون هم قراری صادر نشده احتمال دارد از زندان آزاد شود.

 

مردم سکوت کرده اند تا حکومت قانون جایگزین استبداد و لجام گسیختگی شود!

« خواندنی ها » به نقل از « صدای مردم » نوشت :

وطن پرستان و آزادیخواهان حقیقی ایران از تعطیل مشروطیت و پایمال کردن حقوق اساسی مردم خون جگر می خورند ولی چون این وضع را پایدار نمی دانند و معتقدند در دنیای امروز سلب حقوق اساسی مردم برای مدت طولانی امکان پذیر نیست سکوت می کنند و به تحریکاتی که جریان دارد دامن نمی زنند تا دوره این آزمایش نیز سپری شود و تعطیل مشروطیت پایان یابد و حکومت قانون جایگزین استبداد و لجام گسیختگی گردد.

 

در دوره رضاشاه نفوذ انگلیسی ها در امور ایران کم شد!

« خواندنی ها » به نقل از « بامشاد » نوشت : در دوران پادشاهی رضاشاه نفوذ دخالت های غیرمستقیم انگلیس در حکومت ایران خیلی کم شد و دولت انگلستان هم که همواره دارای سیاست معتدل و آمیخته به واقع بینی است در برابر آتاتورک و رضاشاه عقب نشینی مظفرانه ای آمیخته به مصلحت اندیشی کرد!

پس از تبعید رضاشاه کبیر به وسیله قوای اشغالگر و فاتح انگلیس و روسیه یعنی از شهریور 1320 دوباره اعمال نفوذ انگلستان در هیئت حاکمه ایران با شدت توسعه یافت تا جایی که سرنوشت موفقیت برخی از نمایندگان مجلس در شهرستان ها و اغلب روسای دولت ها در تهران تا میزان مهمی بستگی به سیاست انگلستان پیدا کرد!

 

در نهضت ملی آمریکایی ها با ایران صمیمانه همکاری کردند!

انگلیسی ها دیگر در امور ایران دخالت نمی کنند ولی منافع زیادی در ایران دارند!

برای من بسیار روشن است که دولت انگلستان و ماموران سیاسی آن کشور در ایران بعد از ملی شدن نفت و پیروزی نهضت ملی مردم ایران دیگر به هیچ وجه در امور داخلی ایران دخالت ندارند و شاید بزرگترین دلیل آن هم این باشد که آن همه کینه و نفرتی که در میان ما مردم ایران نسبت به سیاست انگلستان بود دیگر وجود ندارد!

انگلستان با همه بی طرفی که در سال های اخیر نسبت به دولت های ما و مجلس های ما و سایر امور داخلی ما پیش گرفته است به کار اقتصاد کشور ما خیلی علاقمند است و منافع تجارتی قابل ملاحظه ای در ایران و کشورهای مجاور شیخ نشین های خلیج فارس دارد.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.