15 آذرماه ۱۳۴۰

15 آذرماه ۱۳۴۰

وزیر خارجه : ما سعی می کنیم حسن نیت خود را ثابت کنیم/تشکر وزیر از رئیس خود در جمع فرهنگیان!/علی امینی : اقدامات این دولت شبه انقلابی است!/مردم بی حوصله نباشند!/مقاطعه کاران دست از کار کشیده اند!/استبداد دولت دروغ است و مردم آزادند!/موجودی طلا در کشور برای ده سال کافی است/زمین هایی که به فرهنگیان واگذار می شود/در خرید قند و شکر امسال صرفه جویی شد!/آگاتاکریستی در شیراز

وزیر خارجه : ما سعی می کنیم حسن نیت خود را ثابت کنیم

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت : ما سعی می کنیم حسن نیت خود را به شوروی ثابت کنیم.

از نظر دولت ایران روابط دو کشور عادی است و ما کوشش می کنیم دولت شوروی را از ادامه تبلیغات نسبت به ایران منصرف سازیم.

درباره سازمان پیمان مرکزی نیز وزیر خارجه اظهار داشت : روابط ما با کشورهای دیگر عضو این پیمان پس از طرح هایی که در زمینه کشاورزی و صنایع سنگین به مورد اجرا گذاشته شده و یا در دست مطالعه است بیش از پیش بهبود یافته است.

 

تشکر وزیر از رئیس خود در جمع فرهنگیان!

« روزنامه اطلاعات» نوشت : به منظور قدردانی از خدمات نخست وزیر و وزیر فرهنگ و حق شناسی نسبت به تامین حقوق معلمین از ساعت چهار بعد از ظهر دیروز مراسمی در « استادیوم محمدرضا پهلوی » برگزار شد.

در این مراسم درخشش وزیر فرهنگ خطاب به نخست وزیر گفت : در مدت 23 سالی که در فرهنگ خدمت می کنم تا به حال چنین اجتماع عظیمی را ندیده ام، منظور و هدف از اجتماع امروز فرهنگیان پایتخت تجلیل و قدردانی از خدمات و زحمات شبانه روزی جنابعالی است، وظیفه فرهنگیان که طبقه روشنفکر جامعه می باشند حمایت از دولت جنابعالی است و بنده از طرف فرهنگیان این موفقیت بزرگ را به جنابعالی تبریک عرض می کنم!

 

علی امینی : اقدامات این دولت شبه انقلابی است!

علی امینی نخست وزیر نیز در این اجتماع گفت : این کاری که ما بدون انقلاب شروع کردیم شبه انقلاب و بی سابقه است، شاید مردم تصور کنند که سابقه انقلابی ندارد و شاید برای عده ای قابل هضم است، ولی به عقیده شخص اول مملکت راهی جز این برای سرانجام رسانیدن نفع مردم نخواهد بود.

 

مردم بی حوصله نباشند!

دولت پیوسته با عدم اطمینان و تلقینات و تنقیدات عناصری که به هیچ وجه آسایش و آرامش برای هم وطنان خود نمی خواهند روبرو می شود، چقدر خوب است انرژی و فعالیتی که در راه خنثی کردن اقدامات مثبت می شود به مصرف همکاری و انجام کارهای مثبت برسد.

این عده با منفی بافی و اخلال و ایجاد سد مانع در کارهای مثبت می شوند و بسیار متاسفم که هنوز این عده از گذشته درس عبرت نگرفته اند و اشتباهاتی که در گذشته شده تکرار می کنند. به نظر من تکرار اشتباهات از گناهان غیرقابل عفو است.

 

مقاطعه کاران دست از کار کشیده اند!

دیروز در شورای عالی اقتصاد بحث در این بود که عده ای از مقاطعه کاران دست از کار کشیده و ساختمان ها و بناها را نیمه تمام گذاشته اند و در انجام کارهای خود تعلل و مسامحه می کنند، علت را سوال کردم معلوم شد این عده که پیوسته در پی بهره برداری و سوء استفاده می باشند درصددند دولت برود و دولت دیگری روی کار بیاید و صورت حساب های قلابی خود را به او ارائه دهند.

 

استبداد دولت دروغ است و مردم آزادند!

عده ای می گویند که استبداد به وجود آمده این امر به هیچ وجه صحت ندارد و مردم بیش از پیش از مزایای آزادی بهره مند هستند.

 باید سعی کنیم در دنیای آزاد امروز که مملکت ما جزو ممالک نادری است که از آزادی به نحو احسن برخوردار است به نحو مطلوب از آزادی استفاده کنیم، آزادی این نیست که هر کس هر کاری دلش می خواهد بکند.

عده ای آزادی برای چپاول می خواهند و عده ای برای اخلال ولی اکثریت مردم این مملکت آزادی را می خواهند که به راحتی به کسب و کار و زندگی خود ادامه دهند.

 

موجودی طلا در کشور برای ده سال کافی است

« روزنامه اطلاعات » نوشت : گزارش هایی که امروز خبرنگاران اقتصادی روزنامه پس از مراجعه به صرافی ها و زرگری ها و مغازه های جواهر فروشی مخابره کردند نشان داد که معاملات به ندرت صورت می گیرد و قیمت ها مرتبا در تغییر است.

یکی از مقامات عالیرتبه بانک مرکزی در این رابطه گفت : بانک مرکزی به جد معتقد است که طلا به اندازه کافی در کشور موجود است و طلای موجود در کشور می تواند احتیاجات ده سال زرگرها، و جواهرسازها را تامین کند ولی با وجود این اگر بانک مرکزی موقعی احساس کند طلا در بازار کم است و احتیاج به عرضه طلا هست شروع به فروش طلا خواهد کرد و در صورت احتیاج از خارج هم وارد خواهد شد.

«کیهان» نیز در گزارشی به نقل از یکی از مدیران بانک های خصوصی نوشت : مبارزه با قاچاق طلا دولت را با مشکلات فراوان مواجه می سازد.

فعلا هم صراف بیکار است و هم زرگر و طلا فروش ، امروز هم مظنه شمش و مسکوک طلا رو به ترقی بود. نرخ دلار و سایر ارزهای خارجی نیز تنزل کرد.

 

زمین هایی که به فرهنگیان واگذار می شود

مدیر کل اوقاف گفت : زمین های وقفی بدون درآمد به فرهنگیان واگذار می شود ، در شهرستان ها نیز این قبیل زمین ها با اجاره طویل المدت به فرهنگیان واگذار می گردد.

 

در خرید قند و شکر امسال صرفه جویی شد!

امروز وزارت دارایی اعلام داشت که قند و شکر کشور از طرف آن وزارتخانه تامین شده است ، در این مورد از چندی قبل اقدامات جدیدی به عمل آمده بود تا میزان مصرفی قند و شکر حتی المقدور بدون تعهد ارزی زیاد تامین گردد.

به دنبال  این اقدامات وزارت دارایی موفق شد به جای 20 میلیون دلار ارزی که در سال گذشته جهت خرید قند و شکر داده شده بود امسال 5/3 میلیون دلار پرداخت کند.

 

آگاتاکریستی در شیراز

« روزنامه اطلاعات » نوشت : خبرنگار ما در شیراز تلفنی گزارش داد بعد از ظهر دیروز خانم « آگاتاکریستی» نویسنده معروف داستان های پلیسی و جنایی به اتفاق همسر خود « پروفسور مالوند » نائب رئیس آکادمی انگلستان که اخیرا به ایران آمده اند برای بازدید آثار باستانی تخت جمشید و شیراز به این شهرستان وارد شدند.

3

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.