۱۴ آذرماه ۱۳۴۰

۱۴ آذرماه ۱۳۴۰

زلزله در تهران ادامه دارد!/به تحریک عناصر خارجی قصد ایجاد جنگ سرد دارند/به دنبال ترقی قیمت طلا ؛ بهای ارز آزاد تنزل کرد/تقسیم تهران به سه ناحیه/قوانین جدید مالیاتی/پیش بینی هایی برای تشکیل وزارت عمران

زلزله در تهران ادامه دارد!

دیروز ظهر ناگهان زلزله شدیدی در تهران روی داد و به مدت یک ثانیه تهران را لرزاند ، متعاقب زلزله ظهر دیروز، ساعت شش بعد از ظهر نیز برای بار دوم زلزله دیگری حادث شد که شدت آن نسبت به زلزله اول بیشتر و محسوس تر بود.

این زمین لرزه موجب واهمه و هراس اهالی گردید و چون مردم در این موقع شیشه ها و پنجره ها و لوسترهای اطاق را لرزان دیدند با وحشت و اضطراب اطفال خود را به صحن حیاط بردند ، کسانی که به صحن حیاط آمده بودند مشاهده کردند که مقداری آب حوض بیرون ریخته و موج کوتاهی در روی آب به وجود آمده است.

« روزنامه اطلاعات » در ادامه گزارش خود نوشته است : به قرار اطلاع در چند جا در اثر تکان شدید لوسترهای برق از سقف ساقط شده است، این دو زلزله موجب وحشت و اضطراب همه گردیده ولی خوشبختانه تاکنون هیچ گونه اطلاعی از خرابی ابنیه مخابره نشده است.

دکتر کشی افشار رئیس موسسه ژئوفیزیک پیرامون زمین لرزه دیروز و دیشب تهران گفت : زلزله ظهر روز گذشته از جهت جنوب غرب تهران روی داد و فاصله آن تا محل موسسه ژئوفیزیک (امیرآباد ) 15 کیلومتر ثبت گردیده است ، شدت زمین لرزه دیروز تهران بین دو تا 3 درجه بود، زلزله دیشب نیز در حدود ساعت 17 و 55 دقیقه روی داد و در جهت همان زلزله دیروز ظهر و با شدت 3 تا 4 درجه بوده است.

 

به تحریک عناصر خارجی قصد ایجاد جنگ سرد دارند

امروز نخست وزیر در بنگاه عمران اظهار داشت : بعضی از عوامل داخلی به تحریک عناصر خارجی قصد ایجاد جنگ سرد دارند ، باید آرامش و امنیت را حفظ کرد تا اصلاحات اساسی به پایان برسد، اگر کشورهای کوچک بیشتر از جنگ واهمه دارند به خاطر آن است که در پرتو آرامش می توانند برنامه های اصلاحی خود را عملی کنند.

آزادی بیان و قلم باید در حدود قانون باشد.

ما از اجرای قانون اصلاحات ارضی منصرف نشده ایم، اگر این لایحه اجرا نشود فاجعه ای روی خواهد داد.

قسمت  عمده وقت دولت صرف خنثی کردن تحریکات مغرضان می شود، اگر به ما بگویند در این 6 ماه چه کار غیرقانونی انجام داده ایم ما تسلیم می شویم.

 

به دنبال ترقی قیمت طلا ؛ بهای ارز آزاد تنزل کرد

به دنبال  ترقی قیمت طلا بهای ارز آزاد تنزل کرد ، ضرب سکه در ضرابخانه برای اشخاص موقوف شد.

فقط بانک مرکزی مجاز است که سفارش ضرب سکه طلا به ضرابخانه بدهد ، طلاهایی که ظرف یک هفته بعد از تصمیم شورای پول و اعتبار وارد شود قابل ترخیص است ولی باید به بانک مرکزی فروخته شود.

پس از پایان مهلت مزبور وجود شمش نزد کسی قاچاق طلا محسوب خواهد شد.

« کیهان » نیز نوشت : یکی از صرافان معروف بازار گفت : امروز به طور کلی معاملاتی روی ارز و طلا در بازار انجام نگرفته است ولی انتظار می رود که نرخ دلار و ارزهای خارجی در بازار آزاد تنزل کند و چون ورود طلا ممنوع شده است قیمت آن در بازار بالا خواهد رفت.

 

تقسیم تهران به سه ناحیه

« روزنامه اطلاعات » نوشت : طبق طرح جدید ، شهرداری پیشنهاد لغو 40 نوع عوارض مزاحم شهرداری را داده است، با تصویب این طرح انواع مختلف عوارض اراضی و کسب لغو شده و به جای آن فقط یک نوع عوارض قابل وصول وضع گردیده است.

بر اساس این گزارش برای اخذ عوارض جدید شهرداری، شهر تهران به سه ناحیه متمایز تقسیم گردید.

 

قوانین جدید مالیاتی

« کیهان » نوشت : در قوانین جدید مالیاتی از کلیه حقوق و مزایای کارکنان آزاد مالیات گرفته می شود، علاوه بر حقوق از هرگونه مزایای نقدی و غیرنقدی پس از حساب بخشودگی مالیات اخذ خواهد شد.

 

پیش بینی هایی برای تشکیل وزارت عمران

« کیهان » نوشت : سازمان برنامه در تنظیم طرح نهایی برنامه پنجساله سوم به دو راهی نحوه اجرا  و دستگاه های اجرایی این برنامه ها رسیده است.

یک مقام از سازمان برنامه در این باره اظهار داشت : از بدو تهیه و تنظیم طرح های مربوطه مسئله نحوه انجام و دستگاهی که طرح های تنظیمی را اجرا کند مورد توجه بود منتهی چون لازم بود که هر چه زودتر طرح کلی برنامه پنجساله سوم در چهارچوب هماهنگی با توجه به افزایش درآمد ملی و سرانه تنظیم گردد لذا اصل تهیه و تنظیم دنبال گردید.

عده ای عقیده دارند که باید سازمان برنامه، برنامه پنجساله سوم را هم اجرا کند بعضی معتقدند که باید دستگاه دیگری تاسیس شود یا وزارتخانه ای به نام وزارت عمران به وجود آید تا طرح های برنامه پنجساله سوم را به نحو احسن اجرا  کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.