13 آذر ماه ۱۳۴۰

13 آذر ماه ۱۳۴۰

قیمت طلا افزایش پیدا کرد/شورای دانشگاه خطاب به دانشجویان ؛ کاری نکنید که در امور دانشگاه دخالت کنند/محاکمه بقایی آغاز می شود/مقدمات تشکیل هفت شهرداری در تهران/زلزله شدید در تهران/شهردار اسبق تهران آزاد شد/حضور کوتاه رئیس جمهور آرژانتین در فرودگاه مهرآباد برای تجدید سوخت!/سازمان ملل کجای جهان به کدام بیدادگری خاتمه داده است؟!/فرمان شاه امینی را مقابل مخالفان حفظ می کند

قیمت طلا افزایش پیدا کرد

به علت ممنوعیت واردات طلا قیمت طلا ترقی کرد. امروز در بازار 20 مثقال طلا برای ساختن یک زنجیر پیدا نمی شود.

به عقیده مقامات بانکی سال گذشته قسمت اعظم 17 میلیون دلار طلای وارد شده به کشور صرف خرید مواد مخدر شده است.

600 مغازه زرگری امروز کار نکردند و خرید و فروش طلا راکد گردید.

نماینده صنف زرگر نیز گفت : عمل بانک مرکزی صحیح است ولی باید بانک فکری برای تامین طلای مورد احتیاج زرگرها کند.

 

شورای دانشگاه خطاب به دانشجویان ؛ کاری نکنید که در امور دانشگاه دخالت کنند

بعد از ظهر روز گذشته شورای دانشگاه تهران پس از یک جلسه دو ساعته به اتفاق آرا تصمیم گرفت اعلامیه ای خطاب به دانشجویان صادر کند.

در این جلسه آقایان دکتر فرهاد رئیس دانشگاه، روسا، معاونین و نمایندگان دانشکده ها شرکت داشتند.

در اعلامیه شورای دانشگاه آمده است: چنانچه می دانید دانشگاه فقط محیط تعلیم و تعلم و تحقیق است، برای آن که این محیط علمی به جریان دیگری آلوده نشود باید آن را مانند یک بقعه ای مقدس محترم شمرده و در حفظ این حرمت اهتمام ورزید و به هیچ قیمت به حیثیت آن لطمه ای وارد نساخت.

باید دست اتفاق به یکدیگر دهیم و با همکاری و حفظ احترام حریم دانشگاه از بروز هر گونه حادثه ای که به هتک حرمت این محیط دانش و ادب منجر شود جلوگیری کنیم. به عبارت دیگر حفظ نظم و آرامش و احترام به حریم مقدس دانشگاه نخستین وظیفه حتمی و قطعی شما و همه دانشگاهیان است و هر کس به نحوی از انحا به دانشگاه منتسب شد باید این حرمت را رعایت کند و هر کس را که از ادای این وظیفه خطیر غفلت ورزد به خطای خود واقف سازد.

شکی نیست که دانشجویان به این نکته مهم و به وظایف خود در رعایت مقررات و انتظامات دانشگاه واقفند ولی متاسفانه در چند مورد دیده شد که برخی برخلاف سنت دیرین شرط ادب را فراموش می کنند.

شاید کسانی هم درصدد باشند که در دانشگاه ایجاد بی نظمی کنند و از آن به سود خود بهره برداری سیاسی نمایند، این است که یک بار دیگر شما را به وظیفه خطیر خود متوجه می سازیم و از شما می خواهیم تا از رفتاری که ممکن است وسیله ای برای مداخله در امور دانشگاه گردد خودداری کنید.بزرگترین سنتی که باید برای نگاهداری آن کوشش کنیم بقای استقلال دانشگاه و حفظ حریم آن است.

 

محاکمه بقایی آغاز می شود

هفته آینده محاکمه دکتر بقایی در دادگاه تجدید نظر نظامی آغاز می شود ، وکلای مدافع بقایی از دیروز مطالعه پرونده را در دادگاه تجدید نظر شروع کردند.

امروز یک مقام مطلع در دادرسی ارتش گفت : چون وکلای مدافع بقایی در دادگاه تجدید نظر همان وکلای ایشان در دادگاه بدوی هستند و در حقیقت به موارد اتهام و محتویات پرونده آشنایی کامل دارند، از این رو مطالعه پرونده زیاد به طول نمی انجامد و پس از پایان پنج روز مهلت قانونی مقدمات تشکیل دادگاه فراهم می شود.

محاکمه دکتر بقایی به اتهام صدور اعلامیه ای خطاب به افسران شهربانی و پخش اعلامیه مذکور در قسمت های مختلفه کشور منجمله در مسجد سلیمان در روز 15 خرداد ماه 1340 در دادگاه شماره 2 دادرسی ارتش آغاز گردید و پس از سه هفته دادرسی در تاریخ 6 تیر ماه امسال دادگاه بزه انتسابی و ماده استنادی دادستان دادگاه را محرز دانسته حکمی به این مضمون صادر کرد : غیرنظامی مظفر بقایی کرمانی فرزند میرزا شهاب به استناد ماده 62 قانون مجازات عمومی و توجه به ماده 20 همان قانون  از نظر این که با تنظیم و پخش اخطاریه مزبور بین افسران شهربانی تحریکاتی به منظور تزلزل صمیمیت آنان نسبت به مملکت شروع نموده ولی قصدش معلق و بی اثر مانده است به دو سال زندان تادیبی محکوم می گردد.

بقایی از 22 شهریور 1339 تا 14 مهر همین سال بازداشت بود و بعد با سپردن التزام آزاد شد و مجددا از تاریخ 16 بهمن گذشته بازداشت شد که هنوز هم در زندان دژبان به سر می برد.

 

مقدمات تشکیل هفت شهرداری در تهران

« روزنامه اطلاعات » نوشت : طبق دستور نخست وزیر برای تشکیل هفت شهرداری مستقل تهران مقدمات کار فراهم شده و 5 مدیر کل شهرداری آئین نامه شهرداری ها را تنظیم کرده اند.

بر اساس این گزارش در تهران هفت انجمن شهر تشکیل می شود و شهرداری مرکزی فقط پروژه و طرح به شهرداری های هفتگانه خواهد داد ، هفت شهردار مستقلا برای نواحی هفتگانه تعیین می شود.

 

زلزله شدید در تهران

ساعت 11 و 58 دقیقه امروز ناگهان زلزله نسبتا شدیدی به مدت یک ثانیه تهران را تکان داد ، این لرزش شدید به حدی بود که در تمام نواحی تهران همه را از آن آگاه کرد و بلافاصله تلفن ها به کار افتاد و وقوع زلزله را به یکدیگر خبر دادند.

رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه گفت : این حرکت ناگهانی بیشتر معلول انفجار بسیار شدید است تا یک زلزله و تا صبح فردا که رسیدگی دقیق به این موضوع نشود نمی توان اظهار نظر قطعی کرد که این حرکت ناگهانی و شدید زلزله بوده است یا یک انفجار؟

رئیس موسسه ژئوفیزیک افزود : چون زلزله قاعدتا ادامه دارد و مدت آن بیش از این است می توان اظهار کرد که این حرکت ناگهانی انفجار شدیدی در زمین بوده است.

 

شهردار اسبق تهران آزاد شد

« روزنامه اطلاعات » امروز نوشت : ساعت هشت و نیم دیشب موسی مهام شهردار اسبق تهران پس از سپردن 60 میلیون تومان کفیل آزاد شد.

مهدی باتمانقلیچ عصر دیروز با ارائه 60 میلیون تومان سند، کفالت مهام را قبول کرد.

مدیرکل اسبق راه آهن تهران نیز با سپردن 9 میلیون تومان کفیل آزاد شد.

 

حضور کوتاه رئیس جمهور آرژانتین در فرودگاه مهرآباد برای تجدید سوخت!

صبح امروز آرتورو فروندیزی رئیس جمهور آرژانتین و سی نفر از همراهان در راه مسافرت رسمی به ژاپن وارد تهران شدند و یک ساعت در فرودگاه مهرآباد توقف کردند.

در فرودگان غلامرضا پهلوی از طرف شاه ، علی امینی نخست وزیر ، قدس نخعی وزیر امور خارجه و گروهی از رجال و شخصیت ها و سفیر کبیر آرژانتین در ایران از رئیس جمهور این کشور و همراهان استقبال به عمل آوردند.

هواپیمای حامل رئیس جمهور آرژانتین تنها برای تجدید سوخت در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشسته بود و در ساعت نه و 15 دقیقه تهران را به سوی ژاپن ترک کرد!

 

سازمان ملل کجای جهان به کدام بیدادگری خاتمه داده است؟!

« کیهان » در شماره امروز خود نوشت : دکتر متین دفتری دبیر کل جمعیت ایرانی طرفدار سازمان ملل متحد در دانشکده حقوق یک مصاحبه مطبوعاتی تشکیل داد و در این مصاحبه گفت : « در دهم دسامبر 1948 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس تشکیل گردید و اعلامیه جهانی حقوق بشر را که شامل 30 ماده مربوط به حفظ حقوق بشر می باشد تصویب کرد و در واقع با تصویب این اعلامیه به بسیاری از بیدادگری ها پایان بخشید.»

نویسنده در ادامه آورده است : بیائید کلاه خود را قاضی کنیم که سازمان ملل متحد در کجای دنیا به کدام بیدادگری خاتمه داده است؟ در پاریس مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شد و اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد ، چه بشری و کدام حقوق؟! اگر بشر آن هایی هستند که در پاریس و لندن و واشنگتن زندگی می کنند مدت ها است که از این حقوق برخوردارند و قبل از تشکیل این مجمع از این جهت هیچ نقصی نداشتند و این مجمع نیز کمالی بدان نیفزود. اگر مردم آفریقا و آسیا نیز بشرند هیچ بهره ای از این حقوق به ایشان نرسیده و سازمان ملل متحد کوچکترین کاری برای ایشان نکرده است، زیرا اعضای سازمان ملل مثل زمامداران و رجال متنفذ ما هستند  ، همه دلشان می خواهد قانون اجرا و عدل و داد گسترده و ظلم و ستم و زورگویی از این دنیا برچیده شود به شرط این که خودشان هر خلاف قانونی خواستند بکنند!

 

فرمان شاه امینی را مقابل مخالفان حفظ می کند

هفته نامه اکونومیست چاپ لندن در آخرین شماره خود که به تهران رسیده ضمن مقاله ای درباره ایران می نویسد : علی امینی پس از گرفتن اختیارات فوق العاده از شاه در واقع توانست ششمین ماه زمامداری خود را با قدرت تمام جشن بگیرد.

این اختیارات در واقع هدیه ای از طرف شاهنشاه به امینی محسوب می شود و وی را در برابر تقاضای مخالفان دولت که شروع انتخابات را طلب می کنند حفظ خواهد کرد.

روز چهاردهم نوامبر فرمانی از طرف شاهنشاه صادر شد که به امینی اجازه داد تا یک برنامه مخصوص شش ماده ای را اجرا کند ، اگر این برنامه عملی شود ساختمان اجتماعی و سیاسی کشور کاملا تغییر خواهد کرد.

این اختیارات باید یکی از مشکلات بسیار بزرگی را که برنامه اصلاحی امینی را تهدید می کند از میان بردارد. امینی مایل نیست که انتخابات عمومی را در کشور عملی سازد چون بیم آن هست که این انتخابات آزاد نباشد و اگر هم انتخابات آزادانه صورت گیرد پارلمانی که به وجود خواهد آمد نسبت به نظریات و هدف های او بسیار افراطی باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.