12 آذر ماه ۱۳۴۰

12 آذر ماه ۱۳۴۰

نخست وزیر انگلیس : بحران پی در پی خاورمیانه را تهدید می کند/کارمندان شهرداری ها شامل قانون استخدام شدند/افتتاح کارخانه قند قهستان توسط شاه/پیام شاه و فرح به مناسبت آغاز هفته پیشاهنگی/قرار 60 میلیون تومانی برای شهردار اسبق تهران/طرحی برای خانه های کارگری

نخست وزیر انگلیس : بحران پی در پی خاورمیانه را تهدید می کند

مک‌میلان نخست وزیر انگلیس اعلام کرد : بحران پی در پی خاورمیانه را تهدید می کند و شکاف سیاسی خطرناکی اتحاد اروپا را به هم می زند.

وی مدعی شد : در این دنیای بحران زده سیاست انگلستان معتدل و غیر افراطی خواهد بود.

 

کارمندان شهرداری ها شامل قانون استخدام شدند

طبق آخرین اصلاحاتی که شب گذشته در لایحه استخدام کشوری انجام شد : « کارمندان شهرداری ها شامل قانون استخدام شدند.»

طبق یک ماده جدید دولت مکلف گردید که تا سه ماه از تاریخ قانون استخدام، سازمان وزارتخانه ها و موسسات وابسته به خود را تهیه و به تصویب برساند.

هر تغییری که در میزان حقوق شاغلین داده شود، حقوق بازنشستگان و موظفین نیز به همان نسبت ترمیم می شود.

 

افتتاح کارخانه قند قهستان توسط شاه

بعد از ظهر دیروز شاه کارخانه قند قهستان را افتتاح کرد ، صبح امروز نیز شاه با هواپیما از بیرجند عازم تربت حیدریه شد.

کارخانه قند قهستان بین 500 تا 750 تن چقندر ظرفیت  دارد.

 

پیام شاه و فرح به مناسبت آغاز هفته پیشاهنگی

امروز هفته پیشاهنگی در سراسر کشور آغاز می شود و به همین مناسبت شاه و فرح پیام هایی را صادر کردند.

در بخشی از پیام شاه آمده است : هشت سال پیش در چنین ایامی تشکیلات جدید پیشاهنگی در ایران شروع شد و ظرف این مدت کوتاه بیش از آن چه انتظار می رفت در راه خدمت به کشور و هدایت جوانان توفیق حاصل نمود.

مسئله تربیت کودکان و جوانان امری بود که در هر حال می بایست در ایران هم مانند سایر کشورهای مترقی با نیازمندی های زمان تطبیق کند ، دنیای امروز احتیاج به ملت هایی دارد که درست فکر کنند و با واقع بینی حقیقت حوادثی را که هر آن ممکن است حیات و استقلال آن ها را تهدید کند دریابند.

کودکانی که با تربیت پیشاهنگی رشد می کنند در اثر تعلیماتی که فکر آن ها را بازتر و قضاوتشان را صحیح تر می سازد می توانند به رفع این مخاطرات نائل آیند و نقش خود را در سرزمینی که به آن ها تعلق دارد بهتر ایفا کنند و به همین دلیل است که 74 کشور آزاد جهان مردان آینده خود را با تعلیمات پیشاهنگی مجهز می سازند و باز به همین دلیل است که پیشاهنگی را آن دسته از کشورها که از رشد فکری ملت وحشت دارند نمی پذیرند.

موجب خوشوقتی است که درستی برنامه ما در طول هشت سال گذشته عملا به اثبات رسید اکنون پیشاهنگی ما نه فقط یکی از مترقی ترین سازمان های مشابه در جهان است بلکه در کمیته ای که پیشاهنگی جهان را اداره می کند از طرف سایر کشورها ما نیز صاحب نظر هستیم.

ما می خواهیم مردمی آزاد و سربلند، مجهز به فضائل اخلاقی و آشنا به وظایف ملی ، مذهبی و اجتماعی داشته باشیم و اینک که خانواده ها نیز در اثر آشنایی به تعلیمات پیشاهنگی خواستار چنین برنامه هایی هستند واجب می دانیم به لزوم همکاری مقامات دولتی مخصوصا وزارت فرهنگ اشاره کنیم و همچنان که قبلا هم به وسیله فرامین و دستورات صادره به دولت و بنیاد پهلوی تاکید کرده ایم اهتمام بیشتری را برای توسعه تربیت عملی که چیزی جز برنامه های پیشاهنگی نیست انتظار داریم.

فرح نیز در پیامی تاکید کرد : بقای هر جامعه که اساس قومیت آن بر دوش مادران دانا استوار است به تربیت صحیح کودکان نیازمند است تا هم مصلحت جامعه رعایت شود و هم وظیفه مسئولین هدایت اجتماع در برابر نسل های آینده ادا گردد ، از این جهت خوشوقتم که پیشاهنگی دختران در کشور ما چنین وظیفه ای را بر عهده گرفته و در اثر کوشش مسئولین و همکاری طبقات مردم پیشرفت های شایان تحسین نایل آمده است.

 

قرار 60 میلیون تومانی برای شهردار اسبق تهران

از ساعت 9 صبح امروز تحقیقات  از موسی مهام شهردار اسبق تهران در شعبه بازپرسی دیوان کیفر شروع شد.

صبح امروز مهام به دنبال احضاری که از طرف بازپرس دیوان کیفر صادر شده بود به دادسرای دیوان کیفر آمد و به اطاق قائمی راهنمایی گردید، عده ای از دوستان و آشنایان مهام و همچنین جمعی از کارمندان شهرداری وی را بدرقه می کردند.

ساعت یک بعد از ظهر تحقیقات  از مهام خاتمه یافت و بازپرس قراری به مبلغ 60 میلیون تومان درباره وی صادر کرد، تا آخر وقت اداری امروز دوستان و بستگان شهردار اسبق تهران مشغول فعالیت برای پر کردن این مبلغ  بودند.

امروز مهندس کاویانی مدیر کل اسبق راه آهن نیز به وسیله بازپرس دیوان کیفر مورد تحقیق قرار گرفت، یک ساعت بعد از ظهر امروز تحقیقات از وی خاتمه یافت و بازپرس درباره مدیر کل اسبق راه آهن 9 میلیون تومان قرار صادر کرد.

 

طرحی برای خانه های کارگری

صبح امروز کلالی معاون ثابت اداری وزارت کار درباره تشکیلات و وظایف وزارت کار اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران قرار داد و گفت : طرح خانه های کارگری در دست تهیه است و تا یک ماه دیگر این طرح اجرا می شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.