۱۰ آذر ماه ۱۳۴۰

۱۰ آذر ماه ۱۳۴۰

برنامه دولت برای تقابل با استقلال دانشگاه/عده ای به دادگستری احضار می شوند/واکنش به یک گزارش درباره روابط ایران و آلمان غربی/دیر زمانی است که طبقه حاکمه ایران متهم هستند!/دیر شده و کار مملکت به جای باریک کشیده است/آقای امینی! محاکمه را از خودتان شروع کنید!/افزایش سرسام آور جنایات در ایران و تهران / مردم به دنبال طناب دار مجانی هستند!/بی خبری کشور ما را فرا گرفته است/بیشتر جنایات دلیل اقتصادی دارد/همه چیز از خارج وارد می شود/از واردات مرغ و جوجه از اسرائیل تا برنج و گندم از آمریکا!/عجایبی از تهران ؛ شهری که در مقابل 800 مشروب فروشی تنها 170 کتابخانه دارد!/ملت بهداشت و فرهنگ رایگان می خواهند

برنامه دولت برای تقابل با استقلال دانشگاه

« تهران مصور » نوشت : شنیده شد که در ملاقات اخیر دکتر فرهاد و دکتر سیاسی با نخست وزیر راجع به موضوعاتی که اهم آن ها تشنجات سیاسی دانشگاه در سال تحصیلی 41-1340 بود مذاکره به عمل آمد.

گفته می شود که نخست وزیر اولیای دانشگاه را متوجه ساخته است چنانچه استادان نتوانند دانشجویان را هدایت نموده و آرامش دانشگاه را حفظ کنند دولت ناگزیر دست به اقدامات احتیاطی خواهد زد و امکان دارد که این تصمیمات با استقلال دانشگاه اصطکاک پیدا کند.

در این هفته و هفته گذشته فعالیت های سیاسی در دانشگاه نسبتا شدید بود و از گوشه و کنار شنیده می شد که با وجود پاره ای محضورات روز پنجشنبه هفته آینده دانشجویان تظاهراتی به یاد بود سالگرد مرگ سه دانشجوی دانشکده فنی برپا خواهند کرد.

 

عده ای به دادگستری احضار می شوند

« تهران مصور » نوشت : ظرف چند روز آینده علاوه بر کسانی که تاکنون در موارد مختلف برای آن ها احضاریه فرستاده شده عده دیگری از کسانی که در دستگاه های دولتی سمت هایی بر عهده داشته اند به دادگستری احضار خواهند شد.

 

واکنش به یک گزارش درباره روابط ایران و آلمان غربی

محمد پورسرتیپ رئیس اداره اطلاعات و سخنگوی رسمی وزارت امورخارجه در واکنش به گزارش هفته پیش « تهران مصور » مبنی بر تیره بودن روابط ایران و آلمان غربی گفت : روابط بین سفارت کبرای ایران و وزارت خارجه آلمان کاملا صمیمانه است و از طرف مقامات آلمان غربی همواره نسبت به ایران و نمایندگان سیاسی آن نهایت حسن نیت و احترام به عمل آمده و می آید.

 

دیر زمانی است که طبقه حاکمه ایران متهم هستند!

« عبدالله والا » طی یادداشتی در شماره امروز « تهران مصور » نوشت : دیر زمانی است که طبقه حاکمه این کشور بحق یا ناحق مورد انتقاد و در معرض اتهام قرار گرفته است، علت این اتهام و انتقاد اگر به خاطر تبلیغات بیگانگان نباشد بی گمان مربوط به اشتباهات و خودخواهی ها و اغراض و ندانم کاری های رجال ما بوده است.

 

دیر شده و کار مملکت به جای باریک کشیده است

دیر شده است و کار مملکت به جای باریک رسیده است، چه بهتر که افراد موثر کشور، آن کسانی که از شهریور 20 تا به حال در سیاست و اقتصاد و حکومت این کشور موثر بوده و مداخله داشته اند، خود پیشقدم شوند و به جای آن که لهیب این آتش دامن خشک و تر را بسوزاند آمادگی خود را برای رسیدگی به اعمال گذشته و حال خود اعلام دارند.

اگر قرار باشد به حساب ها رسیدگی شود نباید فقط به این چند نفری که گرفتار شده اند و بلاتکلیف نگاه داشته اند اکتفا شود. ما در این جا از دکتر امینی انقلابی تر فکر می کنیم و معتقدیم که با تشکیل محکمه ملی هر چه زودتر به حساب افراد موثر رسیدگی شود و اگر در این میان عناصر فاسدی وجود دارد یا اشخاصی که از مقام و موقعیت خود سوء استفاده کرده و منافع ملت را نادیده گرفته اند و به حقوق مردم تجاوز نموده اند دیده شوند به شدیدترین مجازات و طرد از اجتماع محکوم گردند.

 

آقای امینی! محاکمه را از خودتان شروع کنید!

آقای دکتر امینی! ...حالا به ما بگوئید مرد این میدان هستید یا خیر؟ در صورتی که چنین شهامت و مردانگی را در خود سراغ دارید ابتدا از خودتان شروع کنید و برای جلب اعتماد بیشتر مردم اجازه دهید محکمه ملی پیش از دیگران به حساب شما رسیدگی کند آن وقت است که ما می توانیم معتقد به اصلاحات اساسی در کشور بشویم و شما را به عنوان یک نخست وزیر مصلح و ملی ستایش نمائیم.

 

افزایش سرسام آور جنایات در ایران و تهران / مردم به دنبال طناب دار مجانی هستند!

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : افزایش سرسام آور جنایات در ایران کم کم به صورت یک مسئله بغرنج و غامض اجتماعی در می آید که به نظر می رسد اگر چاره ای جهت کاهش آن اندیشیده نشود جامعه ما با یکی از وحشتناک ترین موضوعاتی که تاکنون مواجه نبوده است روبرو خواهد شد.

این بحران عصیان اجتماعی در تاریخ 30 ساله اخیر ایران بی سابقه است.

 

بی خبری کشور ما را فرا گرفته است

شما پیش خودتان تصور کنید که اگر به نسبت جمعیت تهران در سراسر ایران همین طور جنایات توسعه یافته و افراد به کشتن یکدیگر مشغول باشند طبق آمار دقیق در سراسر ایران حداقل 10 هزار نفر به قتل می رسند ولی بی خبری همچنان کشور ما را فراگرفته است.

 

بیشتر جنایات دلیل اقتصادی دارد

« تهران مصور » در انتهای این گزارش نتیجه گرفته است : منظور ما تنها هشدار به محققین اجتماعی و رهبران قوم است تا بدانند در این کشور به روزگار مردم چه می گذرد و چگونه یکدیگر را قربانی می کنند ما می توانیم با اطمینان خاطر و با کمال صراحت بگوئیم که 95 درصد جنایاتی که در ایران صورت می گیرد علل اقتصادی دارد و بیکاری و فقر و تنگدستی از مهم ترین موضوعات است که سبب توسعه روزافزون جنایات در ایران شده است.

کم نیستند کسان دیگری که در حال حاضر در این اجتماع به دنبال طناب مجانی می گردند، تهران با داشتن نزدیک به 500 هزار نفر بیکار اگر آبستن چنین حوادثی باشد، شگفت انگیز نیست و ای بسا روزی برسد که خود ما بنویسیم آن ها مردند ولی بیشتر از مرگ خود دیگران را هم تا توانستند از بین بردند.

 

همه چیز از خارج وارد می شود

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : سیاست دروازه باز که از سال ها پیش در مملکت ما اجرا می شد ضربات سنگینی بر پیکر صنایع داخلی و محصولات وطنی ما وارد آورد که شاید اثرات سوء آن تا سال ها بر روی اقتصادیات مملکت وجود داشته باشد.

 

از واردات مرغ و جوجه از اسرائیل تا برنج و گندم از آمریکا!

وقتی قرار باشد مرغ و جوجه و تخم مرغ از اسرائیل وارد شود و به جای نژاد مرغ های محلی ، مرغ های آمریکایی و ژاپنی تربیت شوند آن وقت طبیعی است که در مرکز سرزمین سبز و خرم مازندران جز کره هلندی و دانمارکی و ماست و شیر خارجی از لبنیات محلی اثری پیدا نشود.

حالا اگر صحبت از وارد کردن پنیر هلندی، کره دانمارکی، جوجه و مرغ اسرائیلی ، دنبلان لبنانی، گندم آمریکایی و پرتغال و گوجه فرنگی و سیب و موز عراقی و لبنانی بود از این نظر که این شیوه مرضیه سال ها است ادامه دارد آنقدر ها جای تعجب نبود ولی وقتی صحبت از صدور برنج به ایران می شود واقعا تعجب آور و ناراحت کننده است و حالا باید منتظر صدور خشکبار به ایران باشیم!

 

عجایبی از تهران ؛ شهری که در مقابل 800 مشروب فروشی تنها 170 کتابخانه دارد!

« تهران مصور » در گزارشی نوشت : در تهران 170 کتابخانه و بیش از 800 عرق فروشی موجود است، در مقابل هزار مرکز فساد فقط 143 محل سالم برای تفریح مردم تهران وجود دارد!

 

ملت بهداشت و فرهنگ رایگان می خواهند

« تهران مصور »  در گزارشی به قلم « محیط طباطبایی » با تاکید بر این که « ملت بهداشت و فرهنگ رایگان می خواهد » نوشت  : ما بارها گفته ایم و نوشته ایم و در صورت لزوم و دعوت به اظهار حاضریم ثابت کنیم با همین درآمد ملی و همین میزان ثروت عمومی بدون آن که دست نیازی پیش کسی دراز کنیم حاضریم فرهنگ و بهداشت را در کلیه درجات لازم آن برای عموم افراد ملت اعم از دارا و فقیر مجانی قرار دهیم و به هر اندازه تقاضای مزید معرفت و تکمیل سلامت در مردم افزوده شود بر وسایل کار بیفزائیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.