8 آذر ماه 1340

8 آذر ماه 1340

اگر دستورات مذهبی اجرا شود احتیاجی به مبارزه با فساد نیست/محدودیت مشروبات/مذهب ما دستورات اجتماعی و اقتصادی دارد/مشمولین دیپلمه به کار کشاورزی و راه سازی گمارده می شوند/فرق ما و دیگران/تهران به وسیله شهرداری های مستقل اداره خواهد شد/تحقیقات چهارساعته از سرلشکر متهم در جمشیدیه!/اعتراض ایران به مقالات روزنامه های عراق!

اگر دستورات مذهبی اجرا شود احتیاجی به مبارزه با فساد نیست

نخست وزیر دیشب در مسجد ارک طی سخنانی گفت : اگر دستورهای مذهبی رعایت شود احتیاج به مبارزه با فساد نیست.

علی امینی نخست وزیر که به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در این مسجد حضور یافته بود طی سخنانی اظهار داشت : باید بگویم که بنده پیشرفت مذهب و دیانت را برای قوام اجتماع لازم و ضروری می دانم. من همواره به این اصل معتقد بوده ام و امروز صریحا می گویم که قسمت اعظم فساد اجتماع ما بر اثر سستی بنیان مذهب در میان مردم است. اگر توجه کامل در استحکام رشته های مذهب و اصلاح اخلاقیات بشود شاید احتیاج زیادی به مبارزه با فساد نباشد.

من بی نهایت متاسفم که با وجود دستورهای موکد اخلاقی در قرآن می خواهیم از کشورهای خارج درس اخلاق و اصلاح اجتماع یاد بگیریم. متاسفانه فراموش کرده ایم که با تقویت مذهب می توان اخلاق عمومی را اصلاح کرد و بزرگترین اشکال ما این است که به مبانی مذهبی توجه نمی شود.

من تا به حال چند بار از روحانیون و وعاظ خواهش کرده ام که توجه مردم را به این مسائل حیاتی جلب کنند ، معایب اجتماعی دروغ و غیبت که به مفاسد آن دچار هستیم سال های سال در منابر گفته شده ولی چون مرتب از روی برنامه نبوده و تقویت لازم نیز از طرف دستگاه های مربوطه نشده نتیجه لازم به دست نیامده است.

 

محدودیت مشروبات

در ابتدای تصدی دولت راجع به محدودیت مشروبات الکلی قدم هایی برداشته شد، من کتمان نمی کنم که این اقدامات سهل و آسان نبود، علت شیوع فساد در میان نسل جوان نبودن تفریح سالم در میان آن ها بوده است. امروز دنیای متمدن با مفاسد و مضرات الکل به مبارزه برخاسته است، مملکت ما کشور اسلامی است و استعمال مشروبات الکلی حرام است و تعجب در این است که ما با داشتن دستورات مهم اسلامی باز هم مجبوریم قسمتی از وقت خود را صرف مبارزه با الکل بکنیم، اگر به این دستورات عمل بکنیم محتاج این‌همه اقدامات نیستیم که با مجازات و حبس بخواهیم به مبارزه با الکل بپردازیم.

 

مذهب ما دستورات اجتماعی و اقتصادی دارد

باید به جوانان تلقین کنیم که مذهب ما توام با دستورهای اقتصادی و اجتماعی است و اگر به آن عمل شود محتاج اقدامات دیگری نیستیم ولی متاسفانه جوانان ما توجهی به اصول مذهب اسلامی نکرده اند، طبقه روحانیون باید برای تبلیغ اصول اسلامی در نزد تمام طبقات و مخصوصا جوانان اقدام نمایند و به این ترتیب مشکلات از بین می رود و قانون و حبس و مجازات نمی تواند چندان موثر واقع گردد.

 

مشمولین دیپلمه به کار کشاورزی و راه سازی گمارده می شوند

نخست وزیر دیروز همچنین در ملاقات با روزنامه نگاران جبهه متفق مطبوعات اعلام کرد : دولت مراقب است و اگر تظاهرات دانشجویان صنفی باشد و در محیط دانشگاه انجام شود حرفی است ولی اگر بخواهند پا را از این فراتر نهند دولت به وظایف قانونی خود عمل خواهد کرد.

اصولا بیکارها دو دسته هستند ، یک دسته کارگرهای روزمزد که به زودی با به راه افتادن کارهای ساختمانی و عمرانی مشغول کار خواهند شد و دسته دیگر دیپلمه ها هستند، برای این عده فکر کردیم وقتی این جوانان تحصیل کرده به خدمت نظام وظیفه احضار شدند پس از چهار ماه تعلیمات اولیه نظامی به کارهای کشاورزی و راهسازی گمارده شوند و بقیه دوران خدمت سربازی خود را در این امور بگذرانند تا پس از پایان خدمت در رشته خود تخصص پیدا نمایند و با کمک دولت دنبال کار آزاد بروند.

 

فرق ما و دیگران

نخست وزیر در مورد متهمینی که تحت تعقیب قانونی قرار دارند و اقدامات دادگستری گفت : فرق ما که عضو کشورهای آزاد جهان هستیم با سایر کشورها این است که ما می خواهیم اگر کسی مرتکب جرم و خطایی باشد در چهارچوب قانون تحت تعقیب قرار گیرد و به همین علت است که آن انتظار فوری که مردم پس از دستگیری متهمی دارند نمی تواند برآورده شود ولی در هر حال دادگستری کار خود را می کند.

 

تهران به وسیله شهرداری های مستقل اداره خواهد شد

خبر دیگر این که در اجتماعاتی که دیروز در نقاط مختلف تهران تشکیل شد نخست وزیر گفت : تهران به وسیله شهرداری های مستقل اداره خواهد شد، درآمد هر محل صرف آبادانی همان محل می شود و به بهترین محل و بهترین شهرداری جایزه می دهیم.

 

تحقیقات چهارساعته از سرلشکر متهم در جمشیدیه!

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : امروز کسب اطلاع شد که « ایزد پرست » بازپرس دیوان کیفر به اتفاق « بنی فضل » دادستان دیوان کیفر و معاون دادسرای دیوان کیفر به جمشیدیه رفته و از «سرلشکر ضرغام » وزیر اسبق دارایی تحقیقاتی به عمل آورده است این تحقیقات در حدود چهار ساعت به طول انجامید.

ایزد پرست از چندی قبل پرونده مربوط به سوء استفاده در دخانیات را مورد رسیدگی قرار می داد و در مراحل اولیه تحقیق خود قرار بازداشت دو تن از مدیران کل پیشین دخانیات و 6 نفر از روسا و مسئولین قسمت های مختلف دخانیان را صادر کرده بود.

پس از صدور قرار بازداشت نامبردگان و تایید دادگاه ، ایزدپرست به تحقیقات خود ادامه داد و چون ضمن تحقیق از بازداشت شدگان مذکور در چند مورد نام سرلشکر ضرغام به میان آمده بود، بازپرس برای تکمیل پرونده تحقیق از سرلشکر ضرغام را لازم دانست و به همین جهت این کار از پیش از ظهر دیروز شروع شد.

یک مقام مطلع در دیوان کیفر گفت : بازپرس پرونده دخانیات ضمن رسیدگی به این پرونده متوجه شد چند شرکت خارجی که با وزارت دارایی و وزارت گمرکات در زمان تصدی شرلشکر ضرغام سر و کار داشته اند وجوهی به حساب های جاری وی ریخته اند، ایزدپرست پس از برخورد به این ارقام تحقیقات خود را از سرلشکر ضرغام شروع کرده است.

خبر دیگر این که صبح امروز نصیری بازپرس دیوان کیفر که رسیدگی به پرونده ابتهاج را به عهده دارد از جهانشاهی مشاور حقوقی سازمان برنامه به عنوان مطلع تحقیقاتی به عمل آورد ، در دیوان کیفر گفته می شد ظرف چند روز آینده از احضارشدگان سازمان برنامه در بازپرسی تحقیق به عمل خواهد آمد.

پرداخت کلیه مخارج عمرانی دولت با نظر سازمان برنامه

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نوشت : به موجب یکی از اصول برنامه عمرانی سوم کلیه مخارج عمرانی دولت با نظر سازمان برنامه پرداخت خواهد شد ، تمرکز هزینه های عمرانی دولت در تنظیم بودجه سال آینده رعایت می شود.

 

اعتراض ایران به مقالات روزنامه های عراق!

امروز اعلام شد : « دولت عراق در مورد پاره ای از مقالات بعضی از جرائد این کشور که انتشاراتی علیه روابط حسنه بین ایران و عراق داشته اند، نهایت مراقبت را به کار می برد تا چنین مطالبی منتشر نشود.»

بعضی از روزنامه های عراقی به نقل از روزنامه های خارجی گاهی مطالبی علیه ایران داشته اند و در این موارد از طرف ایران، تذکرات لازم به مقامات عراقی داده شده است.

دو روز پیش آرام سفیر کبیر شاهنشاهی که برای عرض گزارش به تهران آمده است، به حضور شاه رسید و گزارشی پیرامون روابط ایران و عراق به عرض رساند.

دیروز نیز آرام در وزارت خارجه حضور یافت و مدت دو ساعت راجع به امور مختلف مربوط به روابط ایران و عراق با قدس نخعی وزیر خارجه مذاکره و گفت و گو کرد.

آرام تا چند روز دیگر مطالعات و تبادل نظرهای خود را در تهران پایان خواهد داد و با تعلیمات جدید به بغداد حرکت می کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.