4 آذر ماه ۱۳۴۰

4 آذر ماه ۱۳۴۰

من به عده ای اعلان جنگ داده ام/موافقتنامه اولین قسط وام آلمان به سازمان برنامه رسید/پست های اداری وزارت فرهنگ خرید و فروش می شد/تصویب نامه لغو مالیات زمین عطف به ما سبق نمی شود/آیا عده ای طی دو هفته آینده توقیف خواهند شد؟!/تعقیب وزیران سابق در غیاب مجلس/60 مقام سابق در لیست دستگیری!

من به عده ای اعلان جنگ داده ام

نخست وزیر در وزارت دادگستری گفت : من به عده ای اعلان جنگ داده ام، اغلب این فساد ها و دزدی ها با بودن مجالس و در سایه حمایت یک عده از وکلا انجام شده است.

برای ارعاب مخالفین از طرف دولت دخالتی در دادگستری نشده است اگر هم احیانا ما دخالت کرده باشیم فقط در حدود توصیه سفارشی است که بایستی عدالت و اجرای عدالت توام با یک مصلحتی هم باشد.

دولت مستبد نیست و کار استبدادی انجام نداده است، اگر اصلاحات انجام نگیرد مملکت دچار تشنج می شود و کسانی که چوب لای چرخ دولت می گذارند خودشان قربانی می شود.

کسانی که از آمدن به دادگستری وحشت دارند باید بدانند که اگر پاک باشند وحشت آن ها هیچ موجبی ندارد.

کسانی که صحبت مجلس را می کنند تاسفشان از این است که نتوانسته اند پول هدر رفته را بازیابند.

اولین لایحه ای که در دست تهیه و تنظیم است لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی است.

اگر یک سلسله اصلاحات تند در کشور نشود دچار تشنجات خیلی خطرناک و ریشه دار و عمیق خواهیم شد.

عده ای معدود که به نظر بنده موجب بدنامی ملت ایران شده اند خودشان باید از کار ما استقبال کنند.

 

موافقتنامه اولین قسط وام آلمان به سازمان برنامه رسید

« روزنامه اطلاعات » نوشت : موافقت نامه قسط اولین وام آلمان به تهران رسید و از طریق وزارت امور خارجه امروز به سازمان برنامه ارسال شد.

بر اساس این گزارش « با دریافت اولین قسط از وام آلمان در حقیقت این اولین وام خارجی است که در دولت آقای دکتر امینی گرفته می شود، قسط اول وام آلمان شامل 50 میلیون مارک می باشد که برای تکمیل سد سفید رود مصرف خواهد شد، از این مبلغ در حدود 20 میلیون تومان نقدا به سازمان برنامه پرداخت می شود تا به مصرف خرید زمین های مجاور سد سفید رود که به زیر آب خواهد رفت برسد. بقیه وام به تدریج پس از اطلاع مقامات سازمان برنامه به مقاطعه کاران تحویل خواهد شد.»

 

پست های اداری وزارت فرهنگ خرید و فروش می شد

درخشش وزیر فرهنگ هنگام بازدید از تپه چراغعلی در اجتماع فرهنگیان رشت گفت : پست های اداری وزارت فرهنگ خرید و فروش می شد، بعضی از وزرا گزارش می دادند که به معلمین اضافه حقوق ندهید زیرا آن ها پولدار هستند.

 

تصویب نامه لغو مالیات زمین عطف به ما سبق نمی شود

« روزنامه کیهان » نوشت : به دنبال انتشار خبر تهیه و ارسال طرح تصویب نامه لغو مالیات زمین به هیئت دولت و طرح مسئله لغو مالیات و تصویب طرح فوق در هیئت دولت، امروز اطلاع رسید که کار تصویب نامه مذکور در این هفته خاتمه یافته و به وزارت دارایی ابلاغ خواهد شد و بلافاصله از طرف آن وزارتخانه دستور العمل اجرایی آن تهیه و برای اجرا به اداره کل وصول تهران و دارایی های حومه و شهرهایی که مشمول قانون مالیات بر اراضی بوده اند ابلاغ خواهد شد.

مقامات وزارت دارایی در مورد نتایج تصویب نامه قانونی لغو مالیات اراضی اظهار عقیده می کنند که لغو مالیات زمین ضرورت داشت زیرا عملا موجب رکود معاملات زمین شده و به بحران اقتصادی کشور کمک کرده بود از طرف دیگر، همین مقامات معتقدند که لغو مالیات زمین در شرایط فعلی موجب افزایش قابل توجه قیمت زمین و بورس بازی های گذشته زمین نخواهد شد زیرا بهای زمین قبل از قانون مالیات زمین به کمال افزایش خود رسیده بوده است و بهای اراضی تهران از آن مقدار بیشتر نمی توانست بشود و بدین جهت تنها نتیجه بزرگ تصویب نامه اخیر این است که معاملات زمین از حال فعلی خارج شده و به جریان عادی خود باز خواهد گشت.

ضمنا عده ای به طرق مختلف در تهران و شهرستان ها از پرداخت مالیات زمین خودداری کرده اند و رقم عمده پرداخت نشده یکی در شمیران و اطراف آن و دیگری در تهران پارس بوده است ولی قرار نیست تصویب نامه لغو مالیات زمین عطف به ما سبق شود و کسانی که پس از لغو مالیات زمین بابت سال های گذشته بدهی مالیاتی مربوط به زمین دارند باید کلیه بدهی خود را برابر مقررات مربوطه بپردازند.

 

آیا عده ای طی دو هفته آینده توقیف خواهند شد؟!

« خواندنی ها » در شماره امروز خود نوشت : توجه مطبوعات و محافل سیاسی و افکار عمومی همچنان به اقداماتی که دولت در نظر دارد به اتکای فرمان شاهنشاه انجام دهد معطوف شده و همه در انتظار تحولات و بگیر و ببندهای تازه هستند.

« روزنامه بامشاد » ضمن اخبار اختصاصی خود در این مورد می نویسد : موضوع بازداشت عده ای از وزرای سابق که در میان آن ها چند تن از امرای ارتش وجود دارند به تدریج جنبه قطعی تری به خود می گیرد و به قرار اطلاع عده ای از مقامات وزارت دادگستری سرگرم تهیه طرحی هستند که به موجب آن وزارت دادگستری برای احضار و بازداشت این عده مجوز قانونی بیشتری داشته باشد و تشریفات بازداشت و محاکمه آنان کمتر باشد.

ممکن است در میان بازداشتی های آینده چند تن از افرادی که در گذشته در مجلسین سنا و شورای ملی نمایندگی داشته اند نیز باشند، بعید نیست برای محاکمه آن عده از افرادی که فعلا در بازداشت به سر می برند و یا در آینده نزدیک بر اثر تحقیقات دادگستری بازداشت می گردند از تالار جلسه علنی مجلس سنا که گنجایش زیادی دارد استفاده شود!

همین روزنامه در خبر دیگری می نویسد با احتمال قوی مهندس خسرو هدایت مدیرعامل پیشین سازمان برنامه و سفیر کبیر فعلی ایران در بلژیک به تهران احضار می شود و منابع مطلع احضار سفیر ایران در بلژیک را بی ارتباط با رسیدگی به پرونده ها و کارهای گذشته سازمان برنامه می دانند، ممکن است به دنبال آمدن خسرو هدایت به تهران برای سفارت ایران در بلژیک شخص دیگری در نظر گرفته شود.

«روزنامه آسیا» نیز می نویسد : هیئتی مرکب از مقامات قضایی کشور شروع به رسیدگی پرونده های عده ای از مقامات دولتی که متهم به سوء استفاده از اموال عمومی هستند کرده و به زودی پرونده های لازم به دیوان کیفر ارسال خواهد شد، جریان احضار و بازداشت افرادی که متهم به سوء استفاده هستند مسلما مورد توجه فراوان مردم قرار خواهد گرفت چون این افراد همه از کسانی هستند که تاکنون پست های حساسی را عهده دار بوده اند.

رسیدگی به پرونده معاونین و مدیران کل و سایر مقامات عالیرتبه دولت از جمله هیئت مدیره موسسات و سازمان های دولتی نیز تا یکی دو هفته دیگر شروع خواهد شد.

 

تعقیب وزیران سابق در غیاب مجلس

از طرف وزیر دادگستری به کمیسیونی که در این وزارتخانه برای رسیدگی به اتهام چند تن از وزرای سابق تشکیل شده است تاکید شد تا هر چه زودتر تعقیب وزیران را در غیاب مجلس تهیه و برای تصویب به هیئت دولت تسلیم کند، در حال حاضر طرح های مالیاتی ، طرح تعقیب وزرای سابق  و رسیدگی به وضع کارمندان دولت و تصویب آئین نامه استخدامی و تهیه لایحه تقسیم اراضی مهم ترین کار دولت و سایر طرح ها در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

همین روزنامه خبر می دهد به دنبال شایعاتی که از جریان سوء استفاده هایی در شرکت نفت در جراید تهران به چشم می خورد و بر سر زبان ها نیز افتاده بود اخیرا عده ای از بازرسان بازرسی کل کشور به شرکت ملی نفت ایران اعزام گردیده اند تا به امور جاریه در شرکت مزبور رسیدگی دقیق و جدی نمایند.

گفته می شود به دنبال بازرسی بازرسان کل کشور در شرکت ملی نفت ایران به زودی عده ای از روسای سابق و روسای فعلی این شرکت بازداشت خواهند شد.

 

60 مقام سابق در لیست دستگیری!

«روزنامه مرد مبارز » نیز نوشت : لیست اسامی عده ای نزدیک به 60 تن تهیه شده که در اواخر این هفته تعقیب و احضار آن ها جامه عمل خواهد پوشید.

در میان کسانی که در این لیست نام برده می شود چند تن از نخست وزیران سابق هستند و همچنین گفته می شود چند تن از سناتورهای سابق که در ساختمان کاخ سنا دست داشته اند احیانا به محکمه دعوت خواهند شد.

با عملی شدن رسیدگی به پرونده های وزرای سابق و تهیه تصویب نامه مجازات وزرایی که در زمان وزارت مرتکب خلاف و سوء استفاده هایی شده اند مقامات قضایی کتمان نمی کنند که عده زیادی به دادگستری کشانده شده و پرده از اختلاس ها و حیف و میل های کلانی برداشته خواهد شد و همچنین از مدت ها قبل پرونده این عده از متهمین که وزرای سابق نیز جزو آن ها بوده اند تحت مطالعه و رسیدگی قرار گرفته همان هایی هستند که تعقیب آن ها بدون وجود مجلس و کسب اجازه منع قانونی داشته است.

3

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.