3 آذر ماه 1340

3 آذر ماه 1340

گزارش تهران مصور یک روز پس از اطلاعیه دولت!/پیاز یا سیاست!/اتهام مدیرکل سابق بانک ملی/روابط تیره سفارت ایران با وزارت خارجه آلمان غربی/ترقی قیمت اجناس/برنامه هنرمندان ایرانی در اسرائیل!/اعتبار 100 میلیون دلاری فرانسه به ایران!

گزارش تهران مصور یک روز پس از اطلاعیه دولت!

« تهران مصور » در شماره امروز خود نوشت : هفته گذشته را به قول یکی از رجال بذله گو باید هفته « بگیر بگیر » نامید چه پس از بازداشت ابتهاج اسامی فرود،  شهردار سابق و مجیدیان مدیرکل سابق بانک ملی بر لیست بازداشت شدگان شش ماه اخیر اضافه شد و شاید هم اکنون که مجله به دست شما می رسد عده ای دیگر از رجال سرشناس نیز بازداشت شده باشند.

محافل سیاسی و اجتماعی تهران پس از مصاحبه اخیر وزیر دادگستری در مورد این که « دادگستری اسرار مهمی را فاش می سازد و مردم ایران به زودی چیز هایی خواهند شنید که نمی توانند آن ها را باور کنند » در انتظار خبرهای پر سر و صدا و از آن جمله بازداشت عده ای از شخصیت های مهم مملکتی بودند و هستند.

مخالفین دولت که پس از مصاحبه اخیر نخست وزیر در جلسه انجمن مطبوعات به نحو محسوسی از فعالیت های آنان کاسته شده می گویند این بازداشت ها رنگ سیاسی دارد ولی مقامات وابسته به دولت بخصوص امینی نخست وزیر صریحا تاکید کردند که بازداشت های رجال سرشناس از طرف دادگستری به هیچ عنوان رنگ سیاسی ندارد و بهترین دلیلش این است که موارد اتهام هر یک از بازداشت شدگان از طرف مقامات قضایی اعلام می شود.

نخست وزیر در این مورد گفته بود : « شاید بعضی از وزیران سابق به دادگستری احضار شوند و اتهام هم داشته باشند ولی بدبختی این جا است که وزیر، تحت عنوان مصونیت وزارت می تواند هر کار دلش خواست بکند و راست راست راه برود، به عقیده من یکی از بی عدالتی ها همین است که اگر وزیری کار خلاف کرد باید صبر کرد تا مجلس باز شود و این کار صحیح نیست.»

در همان جلسه خبرنگار سیاسی تهران مصور با وزیر دادگستری در این مورد سوال کرد، نورالدین الموتی که با بنی فضل دادستان دیوان کیفر سرگرم صحبت بود گفت : بالاخره یک فکری برای محاکمه وزیران سابق می شود و حتی از ایشان سوال شد آیا قانون جدید محاکمه وزرا به صورت تصویب نامه صادر می شود گفت بالاخره یک راه حلی پیدا خواهد شد.

گزارش های موثقی که در این مورد به دست آمده نشان می دهد که از جمله مسائل مهمی که در دستور کار دولت بعد از دریافت فرمایشات شاه قرار دارد تهیه و تصویب لایحه محاکمه وزرای سابق است که در این هفته مطالعات لازم در این مورد شروع گردید و حتی گفته می شود که کمیسیونی بعد از ظهرها در دادگستری تشکیل می شود که مشغول مطالعه و تهیه این لایحه هستند.

 

پیاز یا سیاست!

از جمله بازداشت های اخیر فتح الله فرود وکیل سابق و شهردار اسبق تهران بود، فرود به اتهام خیانت به وظیفه قانونی بازداشت شد، وی همچنین متهم است که زمینی را به عنوان ملک متعلق به شهرداری در زمان تصدی خود در شهرداری به شرکت منجمد برای احداث کارخانه یخ سازی فروخته است که پس از تحقیقات معلوم شد که این شرکت وابستگی به ایشان دارد، شرکت منجمد نیز این موضوع را تکذیب کرده و طی اعلامیه ای مدعی شده است که زمین موضوع بحث را از خانم آقای نخست وزیر خریداری کرده است!

دکتر مشیری مدیرکل بازرسی درباره « پرونده های پیاز  » که زمانی به شاخ آهو بند بود و کیلویی چهار تومان هم گیر نمی آمد گفت این پرونده چون زیاد مهم نبود بایگانی شد و اگر دادگستری بخواهد به پرونده هایی از این قبیل رسیدگی کند باید دو سه هزار سال سرگرم کار باشد!

ولی خود فرود در حالی که از اتاق بازپرس به سوی زندان می رفت گفت پرونده ای که به موجب آن مرا احضار کرده اند به هیچ وجه مربوط به من نیست. در این پرونده شخصی به نام تقی سهرابی مبالغی بابت عوارض زمین بدهکار بوده و نسبت به وصول این عوارض قبل از تصدی من نظر داده شده بود ، از این گذشته اختلاف من و دکتر امینی بر سر تعطیل انتخابات و دفاع از قانون اساسی است ، از وقتی امینی نخست وزیر شده روابط ما دوستانه بود اما وقتی من از قصد ایشان در مورد عدم شروع انتخابات باخبر شدم اختلاف بین ما شروع شد.

وقتی حرف های فرود تمام شد یکی از خبرنگاران به شوخی به همکارانش گفت بالاخره ما نفهمیدیم بازداشت شهردار سابق تهران بوی پیاز می داد یا رنگ سیاسی داشت ولی مورد اتهام شهردار سابق در این پرونده این است که طبق نظریه کمیسیون دادگستری مامور رسیدگی به پرونده های شهرداری، تقی سهرابی بابت عوارض زمین مبلغ 8 میلیون ریال محکوم گردید ولی فرود شهردار وقت دستور داده است که از این بدهی سه میلیون ریال دریافت نمایند.

 

اتهام مدیرکل سابق بانک ملی

بازداشت مجیدیان مدیرکل سابق بانک ملی یکی دیگر از بازداشت های سر و صدا دار اخیر بود. مجیدیان که از صاحب منصبان ورزیده و یکی از اقتصاد دانان به شمار می رود متهم است که در زمان تصدی او در خرید کاغذ برای بانک ملی سوء استفاده هایی شده است. بازپرسی از مجیدیان چهار ساعت به طول انجامید و سرانجام پس از تحقیقات مفصل قرار بازداشت وی صادر گردید.

 

روابط تیره سفارت ایران با وزارت خارجه آلمان غربی

« تهران مصور » نوشت : به قرار اطلاع بین وزارت امور خارجه آلمان غربی و سفارت ایران در آن کشور روابط حسنه ای وجود ندارد.

روزی که امیرخسرو افشار از تهران به بن می رفت، رئیس تشریفات وزارت خارجه آلمان به استقبال او نیامده و فقط یک عضو ساده اداره تشریفات را به فرودگاه فرستاده اند.

سفیر ایران که در بدو ورود با ناراحتی وارد آلمان شده حاضر نشده بود به وزارت امورخارجه آلمان برود و خواستار رفتن رئیس تشریفات به سفارت ایران شده است ولی وزارت امورخارجه آلمان این اقدام را معامله متقابله دانسته و حاضر نشده اند که رئیس تشریفات را بفرستند.

از آن روز تاکنون روابط سفارت ایران و وزارت خارجه آلمان حسنه نیست و از سفیر ایران در میهمانی ها دعوت نمی شود.

 

ترقی قیمت اجناس

از دو هفته قبل ناگهان قیمت مقداری از اجناس و لوازم مورد احتیاج عامه که از خارج وارد کشور می شود بالا رفته است.

به موجب گزارشی که مقامات اقتصادی تهیه کرده اند قیمت تیرآهن از 14 ریال به 22 ریال و بشقاب چینی از 25 ریال به 75 ریال ترقی کرده است.

همچنین قیمت بعضی از اقلام دارو دو برابر شده است.

 

برنامه هنرمندان ایرانی در اسرائیل!

« تهران مصور » نوشت : در این هفته پوران ، ویگن و عطاء الله خرم و یک نفر دیگر از اعضای ارکستر پوران که برای انجام کنسرت به اسرائیل مسافرت کرده بودند به تهران بازگشتند.

قبلا قرار بود عطاء الله خرم از اسرائیل به فرانسه برود ولی ظاهرا درآمد اسرائیل کفایت مخارج مسافرت او را به اروپا نداد که ناچار به تهران بازگشت.

هنرمندان ایرانی جمعا 5 برنامه در اسرائیل اجرا کردند ، به قرار اطلاع مسافرت این افراد به اسرائیل بنا به دعوت ایرانیان مقیم اسرائیل صورت گرفته است و اکثر تماشاچیان برنامه هنرمندان ، ایرانیان مقیم اسرائیل بودند.

 

اعتبار 100 میلیون دلاری فرانسه به ایران!

« تهران مصور » نوشت : در مسافرت اعلیحضرت همایونی به فرانسه بسط روابط اقتصادی و صنعتی بین دو کشور از اهم مسائلی بود که مورد مذاکره قرار گرفت.

به قرار اطلاع دولت فرانسه آمادگی خود را برای تخصیص 100 میلیون دلار اعتبار جهت تهیه لوازم صنعتی و ماشین آلات کشاورزی اعلام داشته است.

گفته می شود از امینی نخست وزیر هم برای عقد قرارداد دعوتی به عمل آمده است و ممکن است دولت نیز هیئت مخصوصی را برای این منظور تعیین نماید.

این اولین باری است که دولت فرانسه پیشنهاد استفاده از چنین اعتبار سنگینی را به ایران داده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.