1 آذر ماه ۱۳۴۰

1 آذر ماه ۱۳۴۰

ملت حقیقی ایران این هایی هستند که به استقبال من آمده اند!/رئیس جدید بانک بین المللی خاورمیانه و آفریقا به ایران آمد/نطق دکتر رادمنش در کنگره حزب کمونیست شوروی/اضافات استادان و دانشیاران دانشگاه پرداخت می شود/دستور جلب معاون وزارت راه و رئیس کل سابق راه آهن صادر شد/قراردادهای فروش کالا به ایران مشمول مالیات نمی شود/دریافت مالیات های جدید از منابع تازه مالیاتی

ملت حقیقی ایران این هایی هستند که به استقبال من آمده اند!

در مراسم امروز درختکاری پارک ولیعهد، شاه با اشاره به مردمی که در محل اجتماع کرده بودند اظهار داشت : ملت حقیقی ایران این ها هستند نه آن هایی که در یک اتاق می نشینند و عده شان از 20 نفر تجاوز نمی کند و تصور می نمایند دنیا مال آن ها است.

شاه که از حضور جمعیت در محل تعجب کرده بود پرسید این مردم از کجا آمده اند که پاسخ داده شد : « تمام این افراد ساکنین جنوب شهر هستند و عموما از خانه های خود که در طرفین خیابان و کوچه ها قرار دارد به طیب خاطر به این جا آمده اند»!

 

رئیس جدید بانک بین المللی خاورمیانه و آفریقا به ایران آمد

جفری ولسن رئیس حوزه خاورمیانه و خاور دور و آفریقا در بانک بین المللی برای اولین بار به ایران آمد، ولسن به جای روشنسکی انتخاب شده و از اول ژانویه پست ریاست تمام حوزه های خاورمیانه، خاور دور و آفریقا را تحویل می گیرد.

نامبرده تقریبا یک هفته در ایران خواهد بود و سپس برای آشنایی و شناسایی وضع مناطقی که اداره امور آن ها در بانک بین المللی به او محول شده به سایر ممالک مسافرت خواهد کرد.

ولسن در طول مسافرت خود با مقامات مسئول اموری که با کار او در بانک بین المللی ارتباط دارد، آشنا خواهد شد و جز آشنایی هیچ گونه ماموریت دیگری ندارد.

 

نطق دکتر رادمنش در کنگره حزب کمونیست شوروی

« روزنامه اطلاعات » در شماره امروز خود نطق دکتر رادمنش در کنگره حزب کمونیست شوروی به نقل از «روزنامه پراودا» مورخ 28 اکتبر 1961 منتشر کرد.

رضا رادمنش دبیر اول کمیته مرکزی حزب توده ایران در این کنگره گفته است : متاسفانه دسته بندی های فعلی به حمایت شده حکومت آقای دکتر مصدق را در اوت 1953 سرنگون نموده و پس از آن بهترین فرزندان وطن مانند خسرو روزبه و سیامک و دکتر فاطمی را تیرباران کردند.

حزب ما برای ایجاد یک جبهه ضدامپریالیستی و پیرو شعارهای بین المللی، برقراری آزادی دمکراتیک ، خروج از پیمان های استعماری و منافع ملی مبارزه می نماید.

از تاریخ کودتای اوت 1953 هشت سال می گذرد ولی حزب ما دست از مبارزه نکشیده و ما در اوج نهضت هستیم، در این مبارزه خود ما از پیشرفت های روسیه شوروی و جبهه سوسیالیستی الهام گرفته و روحیه خود را قوی می نمائیم.

« روزنامه اطلاعات » پس از انتشار بخش هایی از سخنان رادمنش ضمن حمله به وی نوشت :در چنین عصری فقط از زبان یک محکوم فراری که گویا در هیچ گوشه ای از جهان لقمه نانی به او نمی دهند می توان این عبارت را خطاب به منفجرکنندگان بمب های 50 مگاتنی شنید که : « بلی راهی که شما باز می کنید همان راه ما است!» چه ننگی از این بالاتر که یک فرد ایرانی انفجارهای پی در پی بمب های 50 مگاتنی اتمی در خاک اتحاد جماهیر شوروی را راه و آرزو و آرمان ایرانی قلمداد کند؟!

 

اضافات استادان و دانشیاران دانشگاه پرداخت می شود

رئیس دانشگاه تهران گفت : دکتر اقبال برای دانشجویان ما حتی یک کنفرانس نداد آن وقت چطور می خواهد در یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان کنفرانس بدهد!

دکتر احمد فرهاد رئیس دانشگاه تهران همچنین در کاخ نخست وزیری با علی امینی نخست وزیر دیدار کرد.

فرهاد بعد از ملاقات با نخست وزیر گفت : موضوع ملاقات امروز مربوط به امور جاری دانشگاه و ساختمان های مربوط بود و روی مسائل خاصی صحبت نشد.

رئیس دانشگاه در مورد پرداخت اضافه حقوق استادان نیز گفت : از طرف آقای نخست وزیر دستور پرداخت اضافه حقوق استادان، دانشیاران و دبیران دانشگاه به وزارت دارایی داده شد و در حقیقت متن تصویب نامه ای که در حدود چهار ماه قبل در این مورد صادر شده بود عملی خواهد شد.

 

دستور جلب معاون وزارت راه و رئیس کل سابق راه آهن صادر شد

امروز کسب اطلاع شد که چرمچی بازپرس دیوان کیفر که به پرونده وزارت راه در راه آهن رسیدگی می کند دستور جلب متهمین اصلی پرونده را صادر کرد.

در این پرونده آقایان مهندس صوفی معاون وزارت راه، مهندس گروگان رئیس کل سابق راه آهن، مهندس کریم رئیسی یکی از اعضای عالیرتبه راه آهن ضمن تحقیقات بازپرس مورد اتهام قرار داشتند، هفته گذشته دستور احضار نامبردگان از طرف بازپرس دیوان کیفر صادر شد ولی با گذشتن مدت معینه قانونی هیچ یک از احضار شدگان به بازپرسی حاضر نشدند با گذشت چند روز مهلت قانونی بازپرس پرونده دستور جلب آقایان مهندس صوفی، مهندس گروگان، مهندس کریم رئیسی را صادر کرد.

 

قراردادهای فروش کالا به ایران مشمول مالیات نمی شود

به منظور روشن شدن وضع مالیاتی افراد و موسسات و شرکت های مقیم خارج از کشور که از طریق عقد قرارداد با موسسات یا شرکت ها و یا افراد ایرانی کالا میفروشند امروز وزارت دارایی به کلیه پیش کاری ها و ادارات دارایی دستور العملی ارسال کرد.

در این دستور العمل آمده است:در مورد عقد قراردادهایی که با موسسات، شرکت ها و یا افراد مقیم خارج از کشور مبنی بر فروش کالا منعقد می شود خواه فروشندگان مزبور در ایران دارای شعبه یا نماینده و امثال آن باشند یا نباشند و بهای کالا از طریق افتتاح اعتبار غیرقابل برگشت در یکی از بانک های کشور فروشنده پرداخت گردد قراردادهای مزبور به لحاظ عدم تحصیل درآمد در ایران مطلقا مشمول مالیات مقاطعه کاری نمی شود ولی نماینده یا شعبه مقیم ایران به نسبت حق العمل دریافتی و یا سایر درآمدهایی که در ایران تحصیل می نماید مشمول مالیات بر اساس ماده 7 قانون اصلاحی مالیات بر درآمد مصوب سال 1337 بوده و بایستی در سررسید مقرر اظهارنامه خود را تسلیم دارایی اقامتگاه قانونی خود نموده و مالیات متعلقه را بپردازد.

 

دریافت مالیات های جدید از منابع تازه مالیاتی

« روزنامه اطلاعات »  نوشت : « دریافت مالیات های جدید از منابع تازه مالیاتی در صورت دستور صریح دولت در وزارت دارایی تحت مطالعه قرار خواهد گرفت.»

بر اساس این گزارش « به عقیده عده ای از مطلعین اقتصادی کسر بوجه برنامه عمرانی سوم را می توان از طریق دریافت مالیات از منابع تازه مالیاتی تامین کرد.»

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.