30 آبان ماه ۱۳۴۰

30 آبان ماه ۱۳۴۰

مطالعه برای تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی شروع شد/هزار کمک آموزگار و آموزگار تبدیل پایه می دهند/پرونده وزرای سابق به جریان افتاد/کنفرانس سنتو در تهران/رویه ای که از شهریور 1320 باعث بدبختی و بیکاری ده ها هزار نفر شده است/حتی در آفریقا مردم مجلس دارند ولی در ایران...!

مطالعه برای تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی شروع شد

از امروز در وزارت کشور مطالعه برای تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی شروع شد.

بر اساس گزارش « روزنامه اطلاعات » تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی برای واگذاری کار مردم در شهرستان ها و استان ها به خود آن ها است!

انجمن های ایالتی و ولایتی طبق اصل 92 و 93 متمم قانون اساسی اختیارات تامه در اصلاحات راجع به منافع عامه و نظارت در خرج و دخل محلی را دارند.

 

هزار کمک آموزگار و آموزگار تبدیل پایه می دهند

امروز یک مقام مطلع فرهنگی به « روزنامه اطلاعات » گفت : به موجب تصویب نامه اخیر هیئت دولت که درباره تبدیل پایه های کمک آموزگاری به آموزگاری و پایه های آموزگاری به دبیری صادر شد هم اکنون بیش از 500 نفر کمک آموزگار و همچنین 500 نفر از آموزگاران مدارس کشور مشمول این تصویب نامه خواهند شد.

 

پرونده وزرای سابق به جریان افتاد

« کیهان » نوشت : طبق دستور دولت و با تشدید فعالیت هیئت قضایی در دیوان کیفر امروز گفته شد : پرونده وزرای سابق به جریان افتاد.

تا دو هفته دیگر عده ای از افراد سرشناس احضار خواهند شد.

کمیسیون مامور رسیدگی به پرونده معاونین و مدیران کل و هیئت مدیره شرکت های دولتی شروع به کار می کند.

بر اساس این گزارش انتخابات در دستور کار دولت نیست ولی دفاتر ثبت نام رای دهندگان در دست تهیه است.

 

کنفرانس سنتو در تهران

از دیروز نمایندگان کشورهای عضو سنتو در تهران تشکیل جلسه دادند، در کنفرانس تهران راجع به مواصلات زمینی و هوایی و اتصال راه آهن ایران و ترکیه گفت و گو می شود.

 

رویه ای که از شهریور 1320 باعث بدبختی و بیکاری ده ها هزار نفر شده است

« دکتر عیسی صدیق » در یادداشتی که « خواندنی ها » آن را منتشر کرد نوشت : در اثر ضعف دولت امسال هم ناگزیر شدند هزاران جوان بی استعداد را در مدارس متوسطه قبول کنند تا سر و صدا بلند نشود و این همان رویه ای است که از شهریور 1320 تاکنون در این کشور سنت شده و هر سال باعث بدبختی و بی کاری ده ها هزار نفر و مایه تشنج و نارضایتی اولیای آن ها و موجب انحطاط فرهنگ و تنزل سطح و تزلزل مبانی و ارکان دانشگاه گردیده است.

اکثر مدارس متوسطه ما معلم شایسته و واجد شرایط ندارند، رئیس و معلمین دبیرستان طبق مفهوم ماده دهم قانون اساسی فرهنگ مصوب آبان 1290 باید تحصیلات عالی کرده باشند، به جز چند دبیرستان در تهران و شهرهای مهم اغلب دبیرستان ها رئیس و دبیری که تحصیلات عالیه نموده باشند ندارند.

پس از شهریور 1320 در اثر ازدیاد محصل و اشتغال عده ای از استادان و دانشیاران به امور سیاسی و اقتصادی و اداری و در نتیجه سهل انگاری در امتحانات و ارفاق های گوناگون امروز درجه لیسانس مفهوم سابق را ندارد بلکه ارزش معنوی آن بسته به شخصیت دارنده درجه است. اگر وی مستعد و دانش پذیر و کوشا و دوستدار علم و فضیلت باشد تحصیلاتش با درجه ای که دارد تطبیق می کند و الا ورقه ای که در دست دارد پروانه استخدام و اخذ رتبه است نه سند شایستگی برای تعلیم و تربیت از این رو است که اکثر معلمین مدارس متوسطه با داشتن عنوان و لقب دبیری خودشان معلومات کافی ندارند تا بتوانند به شاگردان بیاموزند.

نویسنده در ادامه آورده است : وای بر کشوری که تعلیم و تربیت آن ملعبه سیاست بافان و جاه طلبان و سودپرستان و عوام فریبان شود!

 

حتی در آفریقا مردم مجلس دارند ولی در ایران...!

« بامشاد » در تحلیلی فرمان اخیر شاه به دولت را فرمان صریح برگزاری انتخابات خواند و نوشت : شاهنشاه در فرمان کتبی خویش که آقای نخست وزیر هم آن را در برابر مردم ایران بلکه جهانیان قرائت کرده اند چنین به دولت آقای دکتر امینی طبق حقی که قانون اساسی مردم ایران به رئیس ممکت داده است فرمان داده اند که « امکان صحیح حکومت مردم بر مردم که اساس اصول دمکراسی است هرچه زودتر انجام بدهند.»  گمان نمی کنم این دستور صریح دیگر بهانه ای برای تاخیر شروع انتخابات « هرچه زودتر » به دست کسی بتواند داد.

اولین قدم حکومت مردم بر مردم شروع انتخابات آزاد و تشکیل یک مجلس ملی است که در کشورهای آفریقایی هم به قول آقای دکتر عبده مردی که شخصیت برجسته بین المللی دارد، انتخابات آزاد است. به عبارت ساده تر مردم دنیا از سیاه آفریقایی تا سفید آمریکایی همه یک دل و یک زبان و بدون هیچ تغییر و تفسیر و ابهامی اولین قدم را در راه حکومت مردم بر مردم شروع انتخابات آزاد و تشکیل مجلس می دانند چنانکه کشورهای آفریقایی هم به محض این که از زیر استعمار علنی و رسمی بیرون آمدند و آزاد شدند قبل از هر کاری انتخابات را شروع کردند و مهم ترین انتخاب آن ها هم با نظر همین آقای دکتر عبده و یکی از ایرانیان زیر دست ایشان عملی شد یعنی نمایندگان سازمان ملل و تمام کشورهای جهان که خوب می دانستند نه تنها دمکراسی بلکه استقلال واقعی ملی هم برای هیچ ملتی حتی سیاهان آفریقا بدن مجلس شورای ملی معنی ندارد دو نفر از هم وطنان ما را برگزیدند که هر چه زودتر برای مردم آفریقا ترتیبی بدهند که آنان نمایندگان خود را انتخاب کنند و مجلس داشته باشند، یعنی اولین قدم حکومت مردم بر مردم و مهم ترین ستون و پایگاه استقلال ملی و حقیقی خود را بنا نهند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.