29 آبان ماه ۱۳۴۰

29 آبان ماه ۱۳۴۰

مدیرکل سابق بانک ملی بازداشت و آزاد شد!/ایران در انتظار پاسخ آمریکا به درخواست وام!/همه قبول دارند مالیات به خوبی وصول نمی شود

مدیرکل سابق بانک ملی بازداشت و آزاد شد!

مدیرکل سابق بانک ملی بعد از ظهر دیروز بازداشت و امروز پس از معرفی کفیل آزاد گردید.

بعد از ظهر دیروز مجیدیان مدیرکل سابق بانک ملی به اتهام سوء استفاده در مبلغ 8 میلیون تومان از وجوه بانک ملی با صدور قرار وجه الکفاله به مبلغ 350 میلیون ریال از طرف بهنیا بازپرس دیوان کیفر بازداشت شد.

چندی قبل گزارش و سوابق مربوط به معاملات کاغذ بانک ملی به بازپرس کل کشور فرستاده شد و پس از جمع آوری سوابق به دادسرای دیوان کیفر ارجاع گردید. این پرونده از طرف بنی فضل دادستان دیوان کیفر به بهنیا ارجاع و تحقیقات پیرامون سوابق شروع شد.

در این پرونده علاوه بر مجیدیان ، شریفی رئیس کارپردازی وقت بانک ملی و نیرومند رئیس سابق کالای بانک نیز مورد اتهام می باشند.

دو نفر اخیر چندی بعد از انجام معاملات از خدمت در بانک کناره گیری کردند و بانک ملی سنوات خدمات آنان را بازخرید و از خدمات آنان تقدیر کرد.

شریفی و نیرومند مدت ها قبل از کشورخارج شده و به قراری که به بازپرس پرونده اطلاع داده شده در کشور آلمان سرگرم تجارت هستند.

تحقیقات از مجیدیان 6 ساعت طول کشید و سرانجام بازپرس درباره وی 350 میلیون ریال وجه الکفاله صادر کرد.

آخر وقت امروز نیز اطلاع حاصل شد که مجیدیان یک نفر کفیل به بازپرس معرفی کرد و با معرفی کفیل به مبلغ میزان وجه الکفاله قرار قبول کفالت صادر شد و ترتیب آزادی مجیدیان به زندان صادر شد.

 

ایران در انتظار پاسخ آمریکا به درخواست وام!

امروز خداداد فرمانفرمائیان معاون اقتصادی و مالی سازمان برنامه اظهار داشت : در تماسی که اخیرا با مقامات صندوق وام های آمریکا گرفته شده است مقامات مزبور قول داده اند تا اواخر این هفته یا اوایل هفته آینده نتیجه تصمیم خود را درباره تقاضای وام ایران اعلام دارند، به این ترتیب ما اکنون در انتظار پاسخ صندوق وام های عمرانی آمریکا هستیم.

به دنبال اظهارات معاون سازمان برنامه « روزنامه اطلاعات » به نقل از یک مقام مطلع نوشت : پرداخت وام آمریکا به ایران تقریبا تمام شده تلقی می شود ولی رقم و نحوه پرداخت آن باید تعیین شود.

وام آمریکا در حدود 20 میلیون دلار خواهد بود و به منظور راهسازی پرداخت می شود.

 

همه قبول دارند مالیات به خوبی وصول نمی شود

« کیهان » نوشت : یکی از مشکلات بزرگ و اساسی ما مخصوصا پس از شهریور 1320 شکل مالیات و وصول آن بوده است، در مملکت ما متاسفانه آن کس که بیش از همه از مزایای زندگی برخوردار است به نسبت کمتر از دیگران که در قیاس با او محرومند مالیات می پردازند.

این است که قسمت پنجم فرمان همایونی با این جمله آغاز می شود : « در کار مالیات ها که هنوز به طرز صحیح و عادلانه از متمولین وصول نمی شود ...» همه زعمای قوم قبول دارند که مالیات به خوبی وصول نمی شود ، آن کس که باید مالیات بدهد نمی دهد و با فلان مامور احیانا فاسد وصول می سازد و مالیات چند صدهزار تومانی را به چند هزار تومان مسامحه می کند. تا وضع چنین است کسر بودجه یک امر بسیار طبیعی است و دولت مجبور است هر چه تحمیل است به طبقات مصرف کننده واقعی که همان طبقات پائین اجتماع است وارد آورد و به نخود و لوبیا و آب و برق و وسیله ایاب و ذهاب مالیات ببندد.

« کیهان » با اشاره به فرمان شاه مبنی بر این که « وزیر دارایی ماموریت دارد ترتیب صحیح و عادلانه مالیات ها را پیش بینی نموده و پیش بینی نماید » نتیجه گرفته است : امروز وصول مالیات عادلانه نیست. هر کارشناس خارجی که به ایران آمده و در امور اقتصادی بحث و فحص کرده این نظر را داده که برای توازن و تعادل بودجه و اجرای بسیاری از طرح های عمرانی و عام المنفعه باید سیستم مالیاتی و وصول آن را مرتب ساخت، اینان می گویند مالیات عادلانه وصول نمی شود.

یکی از دلایل وجود این وضع نابسامان مالیاتی این است که هنوز یک ممیزی دقیق و صحیح نه در مورد املاک و مستغلات داریم و نه در مورد املاک مزروعی و هنوز مالیات املاک مزروعی را بر اساس ممیزی سال 1313 می گیرند و شاخص زندگی در 1313 یعنی 27 سال پیش با شاخص زندگی در سالی که ما در آن زندگی می کنیم بسیار فرق دارد پس کار مالیات از پای بست ویران است و آمار لازم برای وصول مالیات هنوز در مملکت وجود ندارد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.