25 آبان ماه ۱۳۴۰

25 آبان ماه ۱۳۴۰

فرمان شاه به وزرا ابلاغ شد/انعکاس فرمان شاه در رادیوهای خارجی/تولید و تصفیه نفت ایران افزایش یافت/هزینه زندگی ترقی کرد/صدور کیفر خواست برای مقاطعه کار فرانسوی/چای قاچاق بازار را اشباع کرده است/این وام هایی که دولت از آمریکا می گیرد برای ملت مایه آبرو ریزی است/ امینی : ملت ایران باید حق شناس و سپاسگزار آمریکا باشد / دولت و ملت بدهکاریم!

فرمان شاه به وزرا ابلاغ شد

از ساعت پنج بعد از ظهر دیروز جلسه هیئت دولت به ریاست علی امینی نخست وزیر در کاخ نخست وزیری تشکیل گردید.

جلسه دیشب هیئت دولت به دنبال صدور فرمان شاه درباره اختیارات قانونگذاری دولت و شرفیابی دیروز نخست وزیر با اهمیت تلقی گردید.

« روزنامه اطلاعات » نوشت : تقریبا تمام وقت جلسه دیشب هیئت دولت صرف بحث پیرامون برنامه جدید شد و امینی نخست وزیر در مورد وظایف یکایک وزارتخانه ها در اجرای این برنامه مطالب مشروحی بیان داشت و در مورد انجام فرمان شاه دستوراتی برای تسریع کار ها و لزوم تهیه برنامه های جدید صادر کرد.

امروز امینی نخست وزیر به علت کثرت کار در منزل به امور جاری رسیدگی کرد ، خبرنگار « اطلاعات » با نخست وزیر یک مصاحبه تلفنی به عمل آورد. امینی در مورد صورت جلسه دیشب هیئت دولت گفت : در جلسه دیشب بحث روی کلیات برنامه جدید دولت و وظایف وزارتخانه ها بود. در این جلسه فرمان شاهنشاه جهت اجرا به آقایان وزرا ابلاغ گردید.

« اطلاعات » در ادامه گزارش خود نوشته است : در حال حاضر چند مسئله مهم در دستور کار دولت قرار دارد که عبارتند از : لایحه اصلاحات ارضی و اجرای آن به شکلی که برای مملکت ایجاد درد سر نکند ، تجدید نظر در قوانین جدید مالیاتی و تنظیم لایحه جدید مالیات بر درآمد، لوایح مربوط به ارزش پشتوانه اسکناس و حمایت از صادرات و تشویق صادرکنندگان و لایحه استخدام کشوری.

 

انعکاس فرمان شاه در رادیوهای خارجی

شب گذشته رادیوهای خارجی فرماه شاه را در مورد تسری در اجرای اصلاحات اجتماعی و اداری مورد تفسیر قرارداده و خبر کنفرانس مطبوعاتی امینی را در انجمن مطبوعات ایران منتشر ساختند.

رادیو لندن به اظهارات امینی در مورد تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی ، تحدید مالکیت، قلع و قمع فساد و تصفیه کامل ادارات که باید طبق فرمان شاه انجام گیرد اشاره کرد و اظهارات امینی را درباره بهبود وضع اقتصادی کشور نقل کرده و گفت : توازن پرداخت ها صورت مطبوعی پیدا کرده و دولت در حدود 70 میلیون دلار از قرضه های خارجی خود را مسترد داشته است.

 

تولید و تصفیه نفت ایران افزایش یافت

گزارش مربوط به تولید و تصفیه نفت ایران در ماه اکتبر گذشته ( 9 مهر تا 9 آبان ) که توسط شرکت های عامل نفت ایران منتشر شده نشان می دهد که تولید و تصفیه نفت در ماه مزبور افزایش یافته است.

گزارش شرکت اکتشاف و تولید نشان می دهد که تولید نفت در ماه گذشته 5 میلیون و 43 هزار تن ، تولید متوسط روزانه یک میلیون و 219 هزار بشکه و مجموع تولید نفت خام هم از دی ماه 1339 تا نهم آبان ماه 1340 ، 47 میلیون و 574 هزار تن بوده است.

ارقام تولید ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر ) عبارت بوده از 4 میلیون و 531 هزار تن و تولید نفت خام یک میلیون و 131 هزار بشکه تولید روزانه و مقایسه این دو رقم نشان می دهد که تولید نفت خام در ماه گذشته 512 هزار تن افزایش یافته است.

 

هزینه زندگی ترقی کرد

امروز گزارش اداره بررسی های اقتصادی بانک مرکزی مربوط به شاخص هزینه زندگی در مهرماه گذشته منتشر شد.

این شاخص که مربوط به سراسر کشور است نشان می دهد که شاخص هزینه زندگی در ایران طی مهرماه نسبت به شهریور ماه 9 درصد ترقی کرده میزان افزایش هزینه زندگی نسبت به به سه ماه پیش 8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 4/4 درصد بوده است.

 

صدور کیفر خواست برای مقاطعه کار فرانسوی

امروز از طرف دادسرای دیوان کیفر درباره پرونده قهاری شهرداری سابق قزوین و ژان ژوزف شنیدر مقاطعه کار فرانسوی کیفر خواست صادر شد.

این دو نفر چندی قبل به اتهام سوء استفاده 18 میلیون ریال بودجه آب و برق قزوین تحت تعقیب دیوان کیفر قرار گرفته بودند و پرونده آن ها به بهنیا بازپرس دیوان کیفر ارجاع و پس از انجام تحقیقات لازم درباره آن ها قرار صادر شده بود، با صدور کیفر خواست پرونده مزبور برای رسیدگی و صدور رای به دادگاه فرستاده شد.

خبر دیگر این که صبح امروز قرار بازداشت فرود شهردار سابق تهران مورد موافقت دادستان دیوان کیفر قرار گرفت و با تسلیم لایحه اعتراض وکلای مدافع وی پرونده برای رسیدگی اعتراض به دادگاه فرستاده شد.

طباطبایی قمی وکیل فرود نیز گفت : شهردار سابق تهران به فروش زمین های شهرداری و تقسیط عوارض یکی از زمین داران متهم است.

 

چای قاچاق بازار را اشباع کرده است

« کیهان » در گزارشی نوشت : بازار چای خارجی با رکود مواجه است، به علت مقررات اختلاط چای داخلی و خارجی تجار به وارد کردن چای رغبت نمی کنند و زمینه خالی بازار به وسیله واردات چای قاچاق اشباع می شود.

در حال حاضر بازار چای خارجی بیشتر در دست قاچاقچی ها است.

 

این وام هایی که دولت از آمریکا می گیرد برای ملت مایه آبرو ریزی است

مدیر مجله « ترقی » در گفت و گوی مدیران مطبوعات با نخست وزیر درباره وام های دریافتی دولت از آمریکا گفت : « ملت ایران به آبروی خود خیلی علاقمند است و این 35 میلیون دلاری که دولت آمریکا می خواهد قسمتی را به صورت وام و بقیه را به صورت بلاعوض به دولت ایران بدهد و تمام جراید با عناوین درشت آن را اعلام کرده اند برای ملت ایران موجب آبرو ریزی است.

 

 امینی : ملت ایران باید حق شناس و سپاسگزار آمریکا باشد / دولت و ملت بدهکاریم!

علی امینی در پاسخ اظهار داشت : اگر مردم به آبروی ملت اهمیت میگذارند، بهتر است تجاری که از بانک ها پول گرفته اند بیایند قرض خود را بدهند تا ما محتاج کمک خارجی نشویم، ما که از آمریکا طلبکار نیستیم. مملکت و ملت ایران باید حق شناس باشد ، حالا آمده اند 15 میلیون دلار مفت به ما پول داده اند و 20 میلیون دلار هم قرض داده اند که خودتان می دانید قرض الحسنه است و باید سپاسگزار باشیم!

ما الان به آمریکا، فرانسه ، آلمان و ایتالیا مقروضیم ، یعنی مردم و دولت هر دو مقروض هستند ، زیرا مردم کارخانه یا کالا آورده اند و پولش را هنوز نپرداخته اند ، همین تجار اگر مالیات را درست بدهند احتیاجی به دریافت وام از خارج نخواهیم داشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.