23 آبان‌ماه 1340

23 آبان‌ماه 1340

وزیر دادگستری: مردم خبرهای باورنکردنی خواهند شنید!/ چرا در روزهای ارتکاب جرم با او برخورد نکردید؟!/ ایران با صدور نفت به آفریقای جنوبی مخالفت کرد/ رئیس سابق اصل چهار در ایران: ایران و آمریکا به هم محتاج‌اند!/ دولت تثبیت شده و مخالفان را سرکوب می‌کند/ پس از جلسه با حضور شاه انتخابات منتفی شد!/ چرا از آمریکا تشکر نمی‌کنیم؟!/ وضع کارخانه های اصفهان خراب است

وزیر دادگستری: مردم خبرهای باورنکردنی خواهند شنید!

الموتی وزیر دادگستری گفت:

ظرف دو هفته آینده اقداماتی به عمل می آید که مردم به سختی باور خواهند کرد.

وزیر دادگستری درباره ادامه توقیف اشخاص سرشناس نیز گفت : هر کس در هر مقامی باشد و مرتکب تخلفی شده باشد دستگیر می شود و تحت تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت، هر سمتی می خواهد باشد.

.

الموتی درباره پرونده انتخابات تابستانی که رسیدگی به آن در صلاحیت دیوان کیفر شناخته شده نیز گفت : حال که مجلسی نیست درباره پرونده مربوط به انتخابات هم حرف نزنید.

 

چرا در روزهای ارتکاب جرم با او برخورد نکردید؟!

علی اصغر امیرانی در یادداشتی که در شماره امروز «خواندنی ها» منتشر شد به بازداشت ابتهاج پرداخت و نوشت: احضار و متعاقب آن بازداشت شخصیت بااقتدار و مشهوری چون ابتهاج، آن هم در این موقع قبل از این که اقتدار رفته را به دولت بازگرداند و ابتهاج را متهم معرفی کند می ترسم عدلیه را در افکار عمومی خراب کند.

 

ابتهاج سال ها است شغل دولتی ندارد و در نتیجه کار تازه ای نکرده که مستلزم بازداشت باشد، اگر این بازداشت به خاطر کارهای سابقش در سازمان برنامه و بانک ملی است چرا این کار را آن روزهایی که روزنامه ها چپ و راست به دروغ و به راست او را متهم می ساختند نکردند؟ و چرا حالا؟ چرا عدلیه ضعیف کش آن روزها به جای تعقیب متهم اعلام جرم کننده و روزنامه نویس را تعقیب می کرد؟ آیا دکتر امینی مقتدرتر از دکتر میلیسپو و زاهدی شده است؟!

 

ایران با صدور نفت به آفریقای جنوبی مخالفت کرد

یونایتدپرس گزارش داد : از جمله کشورهایی که دیشب از توصیه مربوط به منع صدور نفت به آفریقای جنوبی به عنوان مجازات این دولت به خاطر نقض منشور ملل متحد پشتیبانی کرده نام نماینده ایران نیز به چشم می خورد.

 

رئیس سابق اصل چهار در ایران: ایران و آمریکا به هم محتاجند!

بنا به دعوت ویلیام وارن رئیس سابق اصل چهار در ایران و رئیس فعلی منابع و نیروی استان کالیفرنیا، روز جمعه 19 آبان مهندس اردشیر زاهدی وارد سانفرانسیسکو شد.

 

اردشیر زاهدی در یک میهمانی شام از ترقیات ایران به رهبری شاهنشاه سخن راند و سپس رشته کلام را به کمک های فنی و مالی دولت آمریکا کشانید و اظهار داشت : همان طور که اعلیحضرت همایون شاهنشاه در چند روز پیش فرمودند ایران می تواند کشور نمونه ای در ممالک آزاد دنیا، از نظر ترقیات عمومی و اقتصادی باشد.

 

اردشیر زاهدی کمک های آمریکا را ستود و اظهار امیدواری کرد که در آینده در سایه همکاری موثرتری فرمایشات ملوکانه به حقیقت بپیوندد.

 

وارن رئیس سابق اصل چهار در ایران نیز طی سخنانی گفت : همانقدر که ایران به ما احتیاج دارد ما به ایران بیشتر احتیاج داریم!

 

دولت تثبیت شده و مخالفان را سرکوب می کند

« خواندنی ها » نوشت : اقداماتی که از هفته گذشته برای تثبیت وضع دولت آغاز شده بود در این هفته به نتیجه قطعی رسید و جلسه شب یکشنبه گذشته هیئت دولت در حضور شاهنشاه به شایعات تازه ای که مخالفان درباره تزلزل وضع دولت منتشر کرده بودند خاتمه داد.

 

« بامشاد » در باره جلسه اخیر هیئت دولت با حضور شاه نوشت : شاهنشاه در کلیه قسمت ها و برنامه های اصلاحی دولت در شئون مختلف دولت را تائید فرموده اند بنا بر این باید انتظار داشت که طی روزهای آینده آقای نخست وزیر ضمن مصاحبه مطبوعاتی پیرامون خیلی از مسائل سیاسی داخلی و خارجی اطلاعاتی در اختیار مطبوعات بگذارند و تصمیمات جدید دولت را اعلام نمایند.

 

در محافل سیاسی پایتخت گفته می شود که پس از تایید دولت از طرف شاهنشاه طی همین هفته باید منتظر شدت عمل دولت درباره خیلی از مسائل بود.

 

پس از جلسه با حضور شاه انتخابات منتفی شد!

« روزنامه جهان » نیز نوشته است : پس از جلسه هیئت دولت در حضور شاهنشاه دکتر امینی صریحا گفته است که انتخابات برگزار نخواهد کرد تا آتمسفر مساعد گردد. بنا بر این مسئله شروع انتخابات منتفی شده است و با شدت عملی که قرار است دولت نشان دهد و مخالفین دولت را سرجای خود بنشاند احتمال داده می شود که دیگر جلسات نطقی و مذاکره ای درباره انتخابات هم تعطیل گردد.

 

چرا از آمریکا تشکر نمی کنیم؟!

«روزنامه جهان» در یادداشتی نوشت:

اکنون باید سیاستمداران آمریکایی توجه کنند که چرا با این که آمریکا 50 میلیون کمک بلاعوض به ایران می کند هیچ کس اظهار تشکر نمی کند و اگر سپاسگذاری رسمی هم به عمل آید این دولت است که سپاسگذاری می کند نه ملت.

 

به نظر باید سیاستمداران آمریکایی توجه کنند آن چه ملت ایران می خواهد 50 میلیون دلار کمک بلاعوض نیست، مطلب مهم تری است که اگر مورد توجه دوستان قرار گیرد ایران احتیاجی به کمک بلاعوض نخواهد داشت، آن چه ما آرزو می کنیم امکان مداخله ملت در حکومت و اجرای یک سیاست ملی است، زیرا اگر چنین توفیقی پیدا کنیم می شود طوری کار کرد که ایران به کمک خارجی محتاج نباشد.

 

امیدواریم دولت و خاصه ملت آمریکا به این نکته توجه کنند که چرا هم 50 میلیون دلار کمک بلاعوض آمریکا به ایران داده می شود و هم ملت ایران از این کمک بلاعوض سپاسگذار نیست. علت این است که هنوز آمریکایی ها ملت ایران را نشناخته اند.

 

وضع کارخانه های اصفهان خراب است

«خواندنی ها» در شماره امروز خود نوشت: وضع کارخانه های اصفهان روی هم رفته خراب است، کارخانه ریسباف را دولت می خواهد مستقیما اداره کند و مهندس سرخوش نیز برای این کار در نظر گرفته شده است.

 

بنا به اظهار رئیس سندیکای کارخانه داران اصفهان باز دولت می خواهد به صاحبان کارخانه مزبور اعتبار و وام بدهد و این پول و اعتبار نتیجه ای نخواهد داشت و چند روزی بیشتر این کارخانه نخواهد توانست با این پول کار کند چون در حال حاضر برای مدت کمی این کارخانه ها را به کار خواهد انداخت و می دانیم که دولت نیز از این کار پشیمان خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.