22 آبان‌ماه 1340

22 آبان‌ماه 1340

خروج عده ای از کشور ممنوع شد/ یک روزنامه آلمانی: اختلاف طبقاتی در ایران از بین می‌رود!/ وکیل شدن با پول خرج کردن افتخار ندارد

خروج عده ای از کشور ممنوع شد

به دنبال بازداشت ابتهاج و احضار عده ای از اعضای سازمان برنامه خروج عده ای از کشور ممنوع شد.

 

صورت کسانی که حق خروج از کشور را ندارند از طرف بازپرس در اختیار مقامات اداره گذرنامه قرار گرفته است.

 

یک مقام مطلع در دیوان کیفر نیز گفت : از جمله مدارکی که علیه ابتهاج مورد توجه بازپرس مربوط قرار گرفته مدارک و اسناد مربوط به مخارج خصوصی آقایان لیلیانتال و کلاب مشاوران سازمان برنامه است. این اسناد نشان می دهد که حتی مخارج مسافرت ها و اقامت و بیماری مشاوران مذکور در آمریکا به حساب سازمان برنامه پرداخت شده است!

 

یک روزنامه آلمانی : اختلاف طبقاتی در ایران از بین می رود!

روزنامه « دویچه تاگس پست » چاپ آلمان غربی در شماره اخیر خود مقاله مفصلی زیر عنوان « ایران به سوی ترقی و پیشرفت های نوین » انتشار داده است.

 

برخلاف آن چه منابع مغرض انتشار داده اند اختلاف طبقاتی در ایران بعد از روی کارآمدن اعلیحضرت فقید رضاشاه کبیر به تدریج رو به نابودی رفته است!

 

تعداد بیسوادان در ایران سال به سال رو به کاهش است و به جرات می توان گفت که تا چند سال دیگر در ایران فرد بی سواد نایاب خواهد بود. چنان چه هم اکنون با سرمایه داخلی و کمک های خارجی دانشگاه های متعدد و آموزشگاه های متوسطه و مدارس حرفه ای فراوان ساخته شده است.1

 

روزنامه مذکور در دنباله مقاله خود می افزاید : کارخانه هایی که در چند سال اخیر در ایران تاسیس شده فراوان است از جمله کارخانه بزرگ کمپوت سازی است که کمپوت هلوی آن به تمام جهان صادر می شود و کمتر کسی می تواند تصور کند که ایران تا این اندازه در صدور مواد خام اولیه و خشکبار و مرکبات پیشرفت نموده است، امروز کارگران اصفهانی2 و قالی بافان تبریزی و سایر کارگران شهرستانی با علاقه فراوان در بهبود مصنوعات خود می کوشند و نفت هنوز هم یکی از اقلام مهم صادراتی ایران به شمار می رود و پالایشگاه آبادان3 کمک موثری به تامین بودجه مملکتی می نماید.

 

روزنامه «دویچه تاگس پست» در پایان مقاله خود نوشته است: پدرشاهنشاه ایران رضا شاه کبیر درهای پیشرفت را در برابر ملت ایران گشود و محمدرضا شاه پهلوی در اجرای نظریات عالی پدر گام های بزرگی برداشته است!

 

وکیل شدن با پول خرج کردن افتخار ندارد

« اطلاعات » نوشت : به مناسبت سالروز جلوس اعلیحضرت ملک سعود پادشاه عربستان سعودی ظهر دیروز از طرف حمزه غوث سفیر کبیر عربستان و بانو ضیافتی به ناهار در منزل سفیر کبیر ترتیب داده شده بود.

 

علی امینی پس از ناهار در پاسخ به اصرار خبرنگاران درباره انتخابات گفت : وکیل شدن به وسیله پول خرج کردن که افتخار ندارد!

 

نخست وزیر همچنین گفت: روز 21 آذر ماه آینده در التزام شاهنشاه به آذربایجان می روم و پس از بازگشت شاهنشاه از نقاط مختلف آذربایجان بازدید خواهم کرد.

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.