19 آبان‌ماه 1340

19 آبان‌ماه 1340

گزارش یک نشریه درباره احتمال سفر نخست وزیر به آمریکا/ دلیل مسافرت وزیر کشاورزی به اروپا/ آمریکا موافق برگزاری انتخابات در ایران نیست!

گزارش یک نشریه درباره احتمال سفر نخست وزیر به آمریکا

«تهران مصور» در شماره امروز خود نوشت: موضوع وام و کمک دولت خارجی مخصوصا آمریکا و آلمان غربی در این هفته مراحل تازه ای را طی می کند و در صورت موفقیت به دریافت آن به عنوان پیروزی بزرگ دولت تلقی خواهد شد زیرا امینی انتظار دارد بتواند از آمریکا و آلمان غربی به میزان قابل توجهی کمک دریافت نماید.

در محافل سفارت آمریکا گفته می شود ممکن است امینی برای دریافت این اعتبارات شخصا مسافرتی به آمریکا داشته باشد در صورتی که امینی به آمریکا برود به احتمال یقین با سران حزب دمکرات و کندی رئیس جمهور آن کشور ملاقات خواهد کرد.

 

دلیل مسافرت وزیر کشاورزی به اروپا

« تهران مصور » درباره اختلافات موجود در کابینه و مسافرت ارسنجانی وزیر کشاورزی به اروپا نوشت : مسافرت ارسنجانی قبل از آن که مربوط به شرکت در کنفرانسی که در ایتالیا تشکیل می گردد باشد، بیشتر جنبه بهانه جویی و خروج از سیاست کلی دولت بوده است. گفته می شود ارسنجانی هنوز معتقد است که در امر کشاورزی و تقسیم املاک صاحب تز بخصوصی است ولی مشکلاتی که در این کار وجود دارد مانع از انجام تز گردیده و به همین جهت چون حاضر به تغییر عقیده در این امر نیست یکی دو بار استعفا کرده چون استعفای وی مورد قبول امینی قرار نگرفته است و از طرفی طرح هایی مانند آن چه که در فیلیپین و مانیل مورد عمل قرار گرفته به دولت عرضه گردیده و مورد موافقت وزیر کشاورزی قرار نگرفته است. ارسنجانی بهترین فرصت را شرکت در کنفرانس و خروج از محیط فعالیت سیاسی ایران تشخیص داده و روز شنبه گذشته به ایتالیا مسافرت کرده است.

 

آمریکا موافق برگزاری انتخابات در ایران نیست!

« تهران مصور » در یادداشتی به قلم یکی از نمایندگان سابق که نامی از وی نبرده است نوشت : وجود بعضی از فعالیت ها در محیط دانشجویان و آن چه که در پشت پرده از طرف بعضی از دستجات مخالف صورت می گیرد آتوئی است که امینی محیط را برای انتخابات مساعد نشان ندهد،

با بودن مجلس هر عمل و اقدامی به آسانی میسر نمی باشد و گذراندن لوایح نیز محتاج به صرف وقت و جلب نظر وکلا خواهد بود و آن سرعتی که ایشان فعلا در اخذ تصمیمات از آن استفاده می کنند در بودن مجلسین در اختیار و دسترس نخواهد داشت.

گفته شده است بخصوص سیاستمداران آمریکایی نیز امینی را در تعویق انتخابات مورد تردید قرار نداده اند و از ترس ایجاد آشوب در موقع انتخابات در محیط حساس ایران خواسته های علاقمندان شروع انتخابات را مورد تامل قرار داده اند.

از طرف دیگر آن کسانی که همواره خود را محتاج به کمک و مساعدت دولت ها در امر انتخابات می دانند و رای دولت ها را در انتخابات برای انجام مقصود خود موثر می شمارند، سکوت و محافظه کاری را کلید موفقیت خود دانسته و بیم مخالفت کردن دولت ها زبان آنان را دوخته و خاموش ساخته است.

از مجموع این اوضاع و احوال امینی نیز حداکثر استفاده را نموده و به همین جهت انجام انتخابات را فعلا ضروری نمی داند، بخصوص با محاسبه ذهنی و ساده ای که می کند این تصور و توهم نیز برای وی به وجود آمده است که مجلس آینده به هر صورت مجلس صد درصد موافق دکتر امینی نخواهد بود. بنابر این چه لزومی دارد که شانس حتمی و فعلی خود را در ادامه پست نخست وزیری از دست بدهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.