17 آبان‌ماه 1340

17 آبان‌ماه 1340

میزان کمک بلاعوض آمریکا به ایران/ کشف شبکه حزب منحله توده در اصفهان/ تا محیط سالمی به وجود نیاید انتخابات را انجام نمی‌دهم/ ابتهاج به بازپرسی دعوت شد/ با نیت خیر هم نمی‌شود مشروطیت را تعطیل کرد!

میزان کمک بلاعوض آمریکا به ایران

امروز آسوشیتدپرس از واشنگتن گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا گزارش های رسیده از تهران را مبنی بر این که آمریکا در حدود 50 میلیون دلار به ایران کمک می کند تایید کرد. این مبلغ به صورت کمک بلاعوض و وام به ایران پرداخت می شود.

مقامات رسمی تایید کردند که قسمتی از این پول به صورت بلاعوض خواهد بود ولی هنوز تصمیم گرفته نشده است که چه مبلغ آن وام و بلاعوض می باشد.

امروز یک مقام مطلع نیز در گفت و گو با «روزنامه اطلاعات» اظهار داشت: مبلغ بلاعوض آمریکا در حدود 30 میلیون دلار است و بقیه 20 میلیون دلار وامی است که در اختیار سازمان برنامه گذاشته خواهد شد.

 

کشف شبکه حزب منحله توده در اصفهان

امروز مقامات دادستانی ارتش رسما اعلام کردند : « شبکه حزب منحله توده در اصفهان کشف شده و 90 نفر از اعضای این شبکه دستگیر شده اند.»

بر اساس این گزارش « بسیاری از افراد وابسته به حزب غیرقانونی توده کلیه فعالیت های خود را به نام جبهه ملی انجام می دادند.»

این گزارش می افزاید : «امروز اسراری درباره تحریکات و دسایس گذشته باند وابسته به حزب غیرقانونی توده به منظور ایجاد اعتصاب بین کارگران و معلمین در اصفهان فاش شد.»

 

تا محیط سالمی به وجود نیاید انتخابات را انجام نمی دهم

از ساعت هفت بعد از ظهر دیروز به مناسبت چهل و چهارمین سال انقلاب اکتبر در محل سفارت شوروی در تهران جشن باشکوهی برگزار شد.

علی امینی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران پیرامون انتخابات گفت : من بارها گفته ام تا اتمسفر و محیط سالمی برای انتخابات به وجود نیاید انتخابات را انجام نخواهم داد ، به وجود آمدن این محیط سالم نیز بسته به کمک آقایان است که مردم را آماده کنند.

بدترین نوع انتخابات آن است که با تقلب و تزویر آمیخته باشد و بعد هم اشخاص بدنامی را از صندوق ها بیرون بیاورند. خوب آدم وقتی که خواست تقلب بکند و صندوق بسازد دیگر چرا آدم های غیر موجه را وکیل کند که دو کار بد کرده باشد.

 

ابتهاج به بازپرسی دعوت شد

از طرف نصیری بازپرس شعبه 21 بازپرسی دیوان کیفر ابوالحسن ابتهاج مدیر عامل اسبق سازمان برنامه به بازپرسی دعوت شده است و ابتهاج ظرف دو سه روز آینده به بازپرسی خواهد رفت.

 

با نیت خیر هم نمی شود مشروطیت را تعطیل کرد!

امروز سردار فاخر حکمت در واکنش به اظهارات اخیر صدرالاشراف در مورد انتخابات اظهار تعجب کرده و گفت : من راجع به تعطیل مشروطیت و سلب آزادی اظهاراتی کرده ام که تمام مردم ایران و علاقمندان به مشروطیت و آزادی اظهارات مرا تایید کرده و می کنند و من نمی دانم قصد آقای صدر از گفتن راه عقلایی و جنگ زرگری برای شروع انتخابات چیست و چه منظوری دارند؟

من بالصراحه می گویم که مشروطیت در تمام شئون باید محترم و مجری باشد و در حال حاضر نیز معتقدم که با نیت خیر و راه عقلایی که آقایان تقی زاده و صدرالاشراف معتقد به آن هستند نمی توان مشروطیت را تعطیل کرد و من به این عقاید معتقد نیستم و نقض قوانین اساسی را مستلزم مجازات می دانم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.