16 آبان‌ماه 1340

16 آبان‌ماه 1340

دولت آمریکا به ایران کمک بلاعوض می‌دهد/ دهقان فداکار جان صدها مسافر را نجات داد/ پیشنهاد ایران و پاکستان برای سنتو/ نام خیابان استالین تغییر پیدا می‌کند/ اظهار خرسندی شاه از تشکیل یک سندیکا/ جنگ زرگری نتیجه ندارد/ دانشجویان باید برای ثبت نام تعهد کتبی بسپارند

دولت آمریکا به ایران کمک بلاعوض می دهد

دیشب در ملاقاتی که جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا با امینی نخست وزیر به عمل آورد موافقت دولت آمریکا را در مورد اعطای وام به سازمان برنامه و کمک بلاعوض جدید دولت آمریکا به ایران رسما اعلام کرد.

علی امینی نخست وزیر امروز همچنین در گفت و گو با « روزنامه اطلاعات » اظهار داشت : دولت آمریکا مبلغی به ایران به عنوان کمک بلاعوض می پردازد و یک وام نیز برای انجام کارهای کنونی سازمان برنامه در اختیار این سازمان می گذارد.

مذاکرات مربوط به کمک های آمریکا به ایران و مبلغ وام و کمک و تسریع در پرداخت آن ها، از مدتی پیش در تهران و واشنگتن ادامه داشته است، چندی پیش نیز تالبوت معاون وزارت خارجه آمریکا و سپس سناتور سایمینگتون عضو موثر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به ایران آمدند، اکنون به نظر می رسد که مذاکرات و بررسی های متعدد مزبور به نتیجه می رسد و آمریکا اولین قسمت از کمک های خود را به صورت وام و کمک بلاعوض در اختیار ایران می گذارد.

«اطلاعات» نوشت: بدیهی است که این کمک ها جنبه مقدماتی دارد و شاید قسمتی از کمک اساسی عمده آمریکا به ایران باشد که باید پس از تصویب کنگره در اختیار ایران گذاشته شود.

بر اساس این گزارش «ساعت 4 بعد از ظهر دیروز هولمز سفیر کبیر آمریکا به اتفاق برن رئیس اصل چهار در ایران در کاخ نخست وزیری حضور یافت و تصمیم دولت آمریکا را در این مورد اطلاع داد.»

 

دهقان فداکار جان صدها مسافر را نجات داد

روزنامه ها امروز از یک واقعه حیرت آور در راه آهن تبریز خبر داده و نوشتند : فداکاری یک دهقان جان صدها مسافر را نجات داد.

در دره قرنقو کوه در روی خط آهن ریزش کرد و دهقانی پیراهن خود را آتش زد و راننده را از خطر آگاه ساخت.

قطار با کوشش زیاد راننده متوقف شد و جان دو هزار نفر از مسافرین از خطر مرگ نجات یافت.

هیئت مدیره راه آهن به این دهقان فداکار جایزه و پاداش داد.

 

پیشنهاد ایران و پاکستان برای سنتو

خبرگزاری های خارجی گزارش می دهند در جلسات کمیته نظامی سنتو درخواست تشکیل یک فرماندهای واحد برای سنتو احتمال دارد از طرف ایران و پاکستان مطرح شود.

کمیته نظامی در جلسات خود مسئله سیاست دفاعی خود در خاورمیانه و هماهنگی این سیاست را مورد بررسی قرار می دهد.

دهمین کمیته نظامی سنتو که از دیروز با حضور هیئت های نمایندگی ایران، ترکیه، پاکستان، انگلیس و آمریکا در واشنگتن تشکیل شده بود، فردا به کار خود پایان می دهد و اعلامیه ای درباره مذاکراتی که انجام شده ، انتشار خواهد یافت.

گفتنی است در کمیته نظامی راجع به هماهنگ ساختن وضع دفاعی کشورهای عضو سنتو، تشکیل سرفرماندهی مشترک و وضع عمومی شوروی در خاورمیانه مذاکره و مطالعه می شود.

 

نام خیابان استالین تغییر پیدا می کند

دیشب در جلسه شورایعالی انجمن های محلی پیشنهاد شد : نام خیابان استالین تغییر پیدا کند و به نام یکی از شخصیت های معروف ایران نامیده شود.

مدیرکل شهرداری پیشنهاد کرد اصولا اسامی شخصیت های خارجی از خیابان های تهران حذف شود و خیابان ها به نام کشورها نامیده شود.

 

اظهار خرسندی شاه از تشکیل یک سندیکا

«کیهان» در شماره امروز خود نوشت : در شرفیابی صاحبان صنایع کشور به حضور شاهنشاه، وی از تشکیل سندیکای صنایع ابراز خرسندی کرد.

فورشگاه فردوسی برای ایجاد نمایشگاه در اختیار صاحبان صنایع قرار خواهد گرفت.

شاه گفت: به ارتش دستور داده شده است که از اجناس وطنی استفاده کنند.

در این مراسم گفته شد: «صاحبان صنایع داخلی با مشکلات کمرشکنی مواجه هستند، به علت رقابت های خارجی و عدم پشتیبانی دولت صاحبان صنایع به ورشکستگی تهدید می شوند.»

 

جنگ زرگری نتیجه ندارد

امروز صدرالاشراف رئیس هیئت مدیره مجلس سنا در مورد جریانات اخیر و فعالیت هایی که از طرف بعضی از دسته ها برای شروع انتخابات می شود اظهار داشت : جنگ زرگری نتیجه ندارد، من در این مدت نه کاری کرده ام، نه فعالیتی نموده ام و نه با کسی ملاقات کرده ام و مهم تر از همه آن که درصدد هم نبوده ام فعالیتی کنم.

رئیس سابق مجلس سنا که مدت چند روز به علت سرما خوردگی در منزل بستری بود امروز پس از بهبودی در مجلس سنا حاضر شده و در مورد اظهارات و اقداماتی که اخیرا برای شروع انتخابات شده است گفت : به عقیده من باید از راه صحیح و عقلایی وارد شد و با بی غرضی و بی نظری مسائل را حل و فصل کرد، جنگ زرگری به درد نمی خورد، باید در یک محیط صمیمانه و دور از حب و بغض همدیگر را متقاعد کنیم و با اقدامات بی طرفانه، به مقصود نائل شویم و گرنه به این ترتیب که من می بینم موضوع از مجرای حقیقی خود خارج شده و نتیجه ای نیز عاید نخواهد شد.

صدرالاشراف درباره اظهارات اخیر سردار فاخر نیز گفت : البته ایشان مختار هستند که هر چه می خواهند بگویند ولی به عقیده من مصاحبه های ایشان نتایج خوبی نداشته است. من معتقدم به این طریق که ایشان پیش گرفته اند به نتیجه نهایی نخواهیم رسید.

 

دانشجویان باید برای ثبت نام تعهد کتبی بسپارند

طبق تصمیم جلسه فوق العاده شورای دانشسرایعالی به دانشجویان دانشسرای عالی نیم سال تحصیلی اجازه تحصیل داده شد. دانشجویان باید برای ثبت نام تعهد کتبی بسپارند.

متن تصمیم شورا به این شرح است : به کمیته دائمی دانشسرایعالی اجازه داده می شود که به وضع دانشجویانی که در سال تحصیلی 40-1339 به موجب آئین نامه از تحصیل محروم شده اند رسیدگی کند و ترتیبی دهد که استثنائا در یک نیم سال تحصیلی دیگر از فرصت استفاده کنند ، این ارفاق تنها درباره دانشجویانی به عمل خواهد آمد که از رفتار مخالف نظم و شئون دانشجویی که از ایشان سر زده است اظهار تاسف و ندامت کنند و تعهد نمایند که از این پس مقررات دانشسرایعالی را محترم بشمارند.

دانشجویان سال اول اعلام کردند که اگر اولیای دانشسرا بخواهند حقوق و خواسته های ما را نادیده بگیرند از رفتن به کلاس خودداری خواهیم کرد.

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.