14 آبان ماه 1340

14 آبان ماه 1340

نیویورک تایمز : شاه می خواهد با کمک آمریکا ایران را کشوری نمونه کند!/فیگارو به نقل از شاه : ایران باید تندتر از ساعت کار کند/مملکت دیگر طاقت بچاپ بچاپ ندارد!/برنامه فعلی فرهنگ ضامن سعادت نسل جوان نیست

نیویورک تایمز : شاه می خواهد با کمک آمریکا ایران را کشوری نمونه کند!

روزنامه نیویورک تایمز در شماره امروز خود نوشته است : اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران از آمریکا دعوت کرده است که دولت کشور به اتفاق یکدیگر کوشش کنند تا ایران به صورت کشور نمونه و نمایشگاه دنیای غیرکمونیست درآید.

شاه ایران اخطار کرده است که برنامه جدید بیست ساله حزب کمونیست شوروی دنیا را با مبارزه جدیدی روبرو ساخته است، روزنامه نیویورک تایمز از قول شاه می نویسد : حتما اگر 50 درصد از این برنامه اجرا شود، دنیا با جامعه کمونیستی جدیدی روبرو خواهد شد ، اگر در کشورهایی نظیر کشور من وقت را تلف کنیم، حرکت زمان به نفع ما نخواهد بود.

شاه خاطر نشان ساخته است ایران تنها کشوری در خاورمیانه است که با اتکا به منابع و جمعیت خویش می تواند ظرف 20 سال از لحاظ سطح زندگی به پایه کشورهای اروپایی برسد. برای اجرای این نظر دوستان ایران بخصوص آمریکا، فرانسه ، انگلیس ، ایتالیا و آلمان غربی باید بر کمک هوشیارانه خویش به ایران بیفزایند.

 

فیگارو به نقل از شاه : ایران باید تندتر از ساعت کار کند

روزنامه فیگارو چاپ پاریس که از روزنامه های منتقد و پرتیراژ فرانسه است از امروز شروع به انتشار رشته مقالاتی درباره ایران کرده است.

نویسنده این مقاله « ماکس الیویه لاکامپ » که از نویسندگان معروف فرانسه است در آغاز مقاله به مصاحبه اخیر شاه در کنفرانس مطبوعاتی پاریس اشاره کرده و این جمله شاه که گفته است « ایران باید تندتر از ساعت کار کند » را نقل و اضافه کرده است : این جمله در شخص وی اثر فوق العاده ای کرده است.

امسال کسانی را که در گذشته ناامید یافته بودم ، امیدوار دیدم، زیرا پس از سال های زیاد سرانجام ایران آستین ها را بالا زده است، از شش ماه پیش ایران به خود حرکت تازه ای داده و یک مغز قوی و سه برنامه موثر در این حرکت تازه در خدمت ایران است.

برنامه اول عبارت است از اصلاح اوضاع مالی، مدرنیزه ساختن اقتصاد کشور و هماهنگ نمودن آن با اصول امروزی جهان.

برنامه دوم عبارت است از : اجرای برنامه سوم آبادانی کشور که با اصول صحیح رئالیستی برای مدت 5 سال طرح ریزی شده و همراه با یک رفرم ارضی اساسی خواهد بود.

برنامه سوم عبارت است از اجرای یک رفرم واقعی اخلاقی یعنی مبارزه صمیمانه و صحیح بر ضد فساد، مبارزه با منفی بافی عده ای از طبقات بالا ، راهنمایی و متشکل نمودن جوانان و توجه به تعلیمات اجتماعی آنان و مبارزه با بی سوادی.

فیگارو در پایان به تمجید از علی امینی نخست وزیر پرداخته و نوشته است : او در میان طوفان مخالفان، طوفان ناسزا و تحریک ، طوفان مخالفت آمیز اشراف کار می کند و جلو می رود.

 

مملکت دیگر طاقت بچاپ بچاپ ندارد!

نخست وزیر صبح امروز به دعوت جمعیت دامپروران ایران در محل انجمن حضور یافته و طی سخنانی اظهار داشت : مملکت دیگر طاقت بچاپ بچاپ ندارد که باز آن عده بیایند و به کارشان ادامه بدهند از این کار جلوگیری شده است و دیگر به این اشخاص اجازه داده نخواهد شد که اموال مردم را غارت کنند.

علی امینی درباره آزادی گفت : من ادعا نمی کنم که در این مورد فداکاری کرده ام ولی باید بگویم تا به حال دولتی مثل دولت اینجانب به آزادی احترام نگذاشته است. تا این حد آزادی بیان سابقه نداشته است.

آن عده از مردم که در طبقات بالا زندگی می کنند باید بدانند که تا من در این دولت هستم ارفاق و گذشتی در مورد کارهای خلاف آن ها نخواهم کرد، آن هایی که به ناحق داد و فریاد می کنند و جار و جنجال به راه می اندازند باید متوجه باشند که کاری از پیش نخواهند برد و ما بدون پروا دنبال نیت خودمان هستیم.

این طلیعه دمکراسی که امروز در مملکت ما ظاهر شده شاید در کشورهای خاورمیانه کمتر نظیر داشته باشد اگر ظلمی می شود باید فورا جلوی آن را گرفت مخصوصا ظلمی که از طبقه بالای مملکت به طبقه پائین می شود این خود مردم هستند که باید بیایند و بگویند.

 

برنامه فعلی فرهنگ ضامن سعادت نسل جوان نیست

درخشش وزیر فرهنگ در اجتماع روسای دبیرستان ها از برنامه های تعلیماتی فعلی که در مدارس اجرا می شود شدیدا انتقاد کرد و ضمنا گفت : این برنامه ها نمی تواند ضامن سعادت و خوشبختی نسل جوان کشور باشد.

متاسفانه در این مملکت وضع طوری است که وقتی به منافع عده ای لطمه می خورد و توقعات نامشروع آن ها برآورده نمی شود ، مزایای بیهوده ای که به اشخاص در ماه داده می شد قطع می گردد مراتب را به شکل دیگری جلوه می دهند ، ولی من روی 23 سال تجربه ای که در وزارت فرهنگ دارم موفق شدم این مشکلات را به نفع وزارت فرهنگ و معلمین حل کنم.

من اعتراف می کنم که موضوع تعلیمات ابتدایی و متوسطه در فرهنگ خوب نیست اما این چیزی نیست که به این زودی و با یک تصمیم جبران شود، من این حقیقت تلخ را اعتراف می کنم که متاسفانه تعداد کسانی که باید کارشان آدم سازی باشد بسیار کم است. معلمین که استادان تعلیم و تربیت هستند آن طور که شاید و باید مهارت در کار خود ندارند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.