12 آبان ماه 1340

12 آبان ماه 1340

تکلیف 280 هزار کارمند دولت روشن می شود/شاه : مردم حامی اصلی من و ثروتمندان مخالفم هستند!/فترت یا مشروطیت/شاه به وظیفه اش عمل کند!/« منچستر ایران » در حال ورشکستگی

تکلیف 280 هزار کارمند دولت روشن می شود

« تهران مصور » نوشت : با تجدید نظر در قانون جدید استخدام و قسمت هایی که به آن اضافه شده انتظار می رود قانون جدید از هر جهت از نظر کارمندان را تامین کند.

لایحه جدید استخدام تا آخر این ماه در هیئت دولت به تصویب خواهد رسید و از سال آینده تکلیف قریب 280 هزار نفر از کارمندان و مستخدمین دولت از نظر استخدام روشن خواهد شد.

 

شاه : مردم حامی اصلی من و ثروتمندان مخالفم هستند!

« تهران مصور » نوشت : مصاحبه اخیر لرد لامپتون عضو پارلمان بریتانیا که مدیر چند نشریه انگلیسی است با شاهنشاه مورد بحث محافل مختلف سیاسی قرار گرفت، متن این مصاحبه در روزنامه ایوینینگ استاندارد چاپ شده و لرد انگلیسی ضمن تمجید از شاه که 47 میلیون لیره از ثروت خود را به مردم ایران بخشیده می نویسد که شاهنشاه اظهار داشت : همواره سعی داشته ام دولت هایی سر کار بیایند که رفاه و آسایش مردم را تامین کنند.

شاه اضافه کرده است : تقسیم املاک و وقف آن مواجه با عدم رضایت بعضی از مالکین و ثروتمندان گردیده و مخالفت اصلی با من از طرف ثروتمندان بزرگ کشور سرچشمه می گیرد ولی تنها کسانی که از من حمایت می کنند مردم هستند.

 

فترت یا مشروطیت

« تهران مصور » در ستون « مسئله مهم روز » شماره امروز خود نوشت : مسئله شروع انتخابات و مبارزات انتخاباتی که از آغاز زمامد اری امینی هر روز به شکلی مورد بحث محافل سیاسی و جراید بوده پس از مصاحبه اخیر سردار فاخر حکمت رئیس هیئت مدیره مجلس شورای ملی شکل تازه ای به خود گرفت.

ناظران مطلع معتقدند اظهارات ناطقین جلسه مصاحبه مطبوعاتی بهارستان مبارزات شدیدتری را به دنبال خواهد داشت و حتی شخصیت هایی که در شروع انتخابات هدف مشترکی دارند مبارزات خود را در این زمینه هماهنگ خواهند کرد و به صورت موثرتری دولت را تحت فشار قرار خواهند داد.

غیر از صدرالاشراف و سردار فاخر و بهبهانی که به موازات یکدیگر جهت شروع انتخابات فعالیت می کنند، دستجات دیگری نیز در این زمینه فعالیت هایی دارند.

ولی تاکنون فعالیت انتخاباتی هیچ دسته ای به اندازه اظهارات سردار فاخر حکمت ، استاد فرامرزی و مهندس والا و سایر ناطقین در جلسه مصاحبه مطبوعاتی اخیر سر و صد ا به راه نینداخته است.

روی هم رفته در این مصاحبه شدیدا به ادامه دوره فترت حمله شده و آئین نامه تکمیلی قانون انتخابات نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

نظر ناطقین این بود که مجلس مظهر مشروطیت است و وجود یک مجلس ناقص بهتر از عدم آن است، و اگر دولت ها قصد دخالت در انتخابات و صندوق سازی داشته باشند با بهترین قوانین انتخاباتی دنیا هم نمی توان کاری از پیش برده و اصولا تاکنون هر قدر دخالت در انتخابات شده از طرف دولت ها بوده نه مردم. از طرف دیگر مقامات دولتی به طور غیرمستقیم با اظهارات ناطقین جلسه مصاحبه مطبوعاتی بهارستان جواب داده اند ، مقامات دولتی می گویند کسی مخالف شروع انتخابات نیست ولی دولت حاضر زیر بار انتخابات قلابی نمی رود.

یکی از وزرای کابینه ضمن ابراز خوشوقتی از آزادی موجود که مخالفین دولت می توانند آزادانه حرف هایشان را بزنند گفت بعضی از این حضرات بی جهت این قدر درباره تعطیل مشروطیت سر و صدا به راه می اندازند چون سن آن ها از هفتاد سال بیشتر است و در صورت شروع انتخابات نیز به مشروطیت شان نخواهند رسید!

علی امینی نیز گفته است : بنده هر چه فکر می کنم متوجه نمی شوم ملت ایران از تعطیل مجلس چه زیانی برده است!

 

شاه به وظیفه اش عمل کند!

مهندس عبدالله والا در سرمقاله امروز تهران مصور با اعتراض شدید به برگزار نشدن انتخابات وظیفه شاه در این زمینه را یادآور شد و نسبت به وضعیت موجود نوشت : حکومت مشروطه ، مجلس می خواهد، دولت مشروطه باید مبعوث و مورد اعتماد نمایندگان مردم و ملت باشد، قوه قضائیه و قوه مجریه باید بر محور اصول و موازین قانون اساسی گردش داشته باشند، به وضعیت موجود نمی توان نام حکومت مشروطه گذاشت و نام آن را حکومت آنارشی می گذارند.این جا است که نقش شاهنشاه که به حفظ قانون اساسی و مشروطیت سوگند یاد نموده اند از هر جهت برای ملت ایران حائز اهمیت می باشد و چون نظر و رای مبارکشان مورد توجه و علاقه و احترام مردم است باید دولت را مکلف به رعایت قانون اساسی و انجام امر انتخابات نمایند.

 

« منچستر ایران » در حال ورشکستگی

« تهران مصور » نوشت : اصفهان که به منچستر ایران معروف شده بود هم اکنون با بحران بی سابقه ای مواجه شده است، در این شهر صنعتی 899 کارخانه با 24 هزار و 6 کارگر وجود دارد که در سال های اخیر تعداد زیادی از کارگران و کارکنان آن ها به شهرها و دهاتی که از آن جا آمده بودند برگشته اند.

از بین کارخانجات موجود فقط 67 کارخانه بزرگ و کوچک بیمه شده و 832 کارخانه دیگر بیمه نشده اند.

وضع بحرانی بین سال های 1328 تا 1338 سبب شد تا تعداد زیادی از کارخانجات بزرگ و کوچک اصفهان تعطیل و کارگرانش بیکار شوند.

بدی اجناس و محصولات کارخانجات ، باز شدن دروازه های کشور بر روی کالای خارجی، سوء استفاده های بی شماری که از میلیون ها تومان افزون می شود و تحمیل کارگران اضافی به وسیله حزب توده و سپس احزاب دیگر و کارفرمایان سبب رکود ، تعطیل و حتی ورشکست شدن کارخانجات شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.